Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Cieplak „Lekki bagaż” RECENZJA: portret współczesnych młodych Polaków z małych miast. Nowa książka autorki nominowanej do Nike

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Anna Cieplak „Lekki bagaż”
Anna Cieplak „Lekki bagaż” Maria Olecha-Lisiecka
Małomiasteczkowość z muzycznym przytupem wprowadził niedawno do popkultury wokalista Dawid Podsiadło. O małomiasteczkowości, która boli, uwiera, łamie kręgosłupy, ale też daje nadzieję i pozwala żyć w swoim rytmie, bez metropolitalnego szumu i korporacyjnego wyścigu szczurów opowiada również w swojej najnowszej książce „Lekki bagaż” Anna Cieplak. Oboje pochodzą z Dąbrowy Górniczej, która bynajmniej nie jest małym miasteczkiem. A jednak małomiasteczkowość czują świetnie.

„Lekki bagaż” to historia o współczesnych dwudziesto- i trzydziestokilkulatkach, którzy żyją i pracują w Cieszynie, małym mieście przy granicy polsko-czeskiej. Nie mają wielkich oczekiwań, nie robią szybkich karier, nie zarabiają dużych pieniędzy, nie mieszkają w nowoczesnych apartamentach. Po prostu próbują żyć samodzielnie, na własny rachunek, robiąc przy tym coś dla innych i realizując swoje małe marzenia.

Wera założyła fundację I Kropka, aby pomagać słabszym, niezaradnym, wykluczonym przez społeczeństwo. Pisze wnioski o dotacje, rozlicza się z urzędami, walczy z biurokracją. Jest wrażliwa i troskliwa. Paweł, zwany Olkowym, pracuje jako nauczyciel. Próbuje nie dać się frustracji zawodowej i udowodnić, że w tym zawodzie można być autorytetem i słuchać uczniów. Jest też Basia, dziewczyna Olkowego, która pracuje w lokalnym oddziale ogólnopolskiej gazety i serwisie internetowym. Chce uprawiać prawdziwe dziennikarstwo zamiast produkować clickbaitowe materiały. I wreszcie Świeżynka i Beneficjent, rodzeństwo po przejściach. Ona pracuje z Werą w I Kropce oraz w lokalnym pubie. Beneficjent pomaga w DPS-ie.

Drogi wszystkich bohaterów się przecinają, bo w małych miastach jak na prowincji – każdy każdego zna i wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą. Sekrety stają się mrocznymi tajemnicami, które nawet najbliżsi sobie ludzie wypierają z pamięci, zaś rodzinne dramaty bywają bagatelizowane. Czy bohaterom „Lekkiego bagażu” wystarczy idealizmu na całe życie? Czy są gotowi zmierzyć się z szarą rzeczywistością, którą rządzą twarde polityczne reguły, gdzie układy i znajomości są w cenie, a prawda obchodzi naprawdę niewielu?

Tytuł książki jest oczywiście przewrotny, bowiem każdego z bohaterów dopadają demony przeszłości, każdy ma mniej lub bardziej skomplikowane życie, każdy rozpoczyna dorosłe życie próbując odciąć się od przeszłości. Tyle że trudno budować stabilną przyszłość na kruchych fundamentach.

Anna Cieplak świetnie portretuje współczesnych młodych Polaków z małych miast. Autorka widzi, słyszy i rozumie więcej niż przeciętny Kowalski. Do tego ma swój styl, a dialogi bohaterów są żywcem wzięte z polskiej ulicy.

Książka Cieplak jest mocna, bolesna i prawdziwa. Małomiasteczkowość u tej autorki to bohaterowie z krwi i kości, prawdziwe emocje, mentalność i sposób myślenia polskiego społeczeństwa.

Miałam okazję przeczytać "Lekki bagaż " przedpremierowo. Premierę książki zaplanowano na 30 stycznia 2019 roku. Polecam!

Anna Cieplak, „Lekki bagaż”, Znak Literanova, 2019, 304 strony

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo