Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Chorzowa ZDJĘCIA Były piłkarz i trener laur odbierze już w niedzielę

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Antoni Piechniczek zostanie honorowym obywatelem Chorzowa
Antoni Piechniczek zostanie honorowym obywatelem Chorzowa fot. karina trojok / dziennik zachodni / polska press
Rada Miasta Chorzowa nadała honorowe obywatelstwo tego miasta Antoniemu Piechniczkowi. Były piłkarz i trener urodził się w tym Chorzowie i przez całe swoje życie był z nim mocno związany, choć od ponad 30 lat mieszka w Wiśle. Uchwała Rady Miasta Chorzowa została podjęta jednogłośnie, Wręczenie Antoniemu Piechniczkowi tytułu honorowego obywatela Chorzowa i symbolicznego klucza do miasta odbędzie się w niedzielę o godz. 17 na chorzowskim Rynku podczas Wieczoru Niebieskich Mistrzów.

Piechniczek jest ósmą osobą, której po 1989 roku nadano honorowe obywatelstwo Chorzowa. Wcześniej ten tytuł otrzymali: Jerzy Buzek, Gerard Cieślik, Florian Lesik, Damian Zimoń, Krzysztof Warzycha, Dariusz Miłkowski i Józef Kupny. Piechniczek przed rokiem otrzymał honorowe obywatelstwo innego śląskiego miasta - Opola.

Antoni Piechniczek urodził się 3 maja 1942 r. w Chorzowie. Jest wychowankiem Zrywu Chorzów. Następnie występował w Naprzodzie Lipiny i Legii Warszawa. Na Cichą trafił w 1965 roku. W „Niebieskich” barwach zadebiutował w ligowym spotkaniu z Szombierkami Bytom, 15 września 1965 r. Łącznie w chorzowskim zespole rozegrał 184 mecze, w których strzelił 8 bramek. Z Ruchem zdobył tytuł mistrza Polski w 1968 r.

Chorzów to miasto mojego urodzenia, miasto mojego dzieciństwa, miasto, w którym przeżyłem piękne chwile, miasto, które kocham. Każda dzielnica i każdy kąt są mi bliskie. Kiedy byłem jeszcze czynnym piłkarzem, najlepszą dla mnie formą relaksu po meczach były wspólne z żoną spacery po tym mieście. W nim, konkretnie w Zrywie prowadzonym przez profesora Józefa Murgota, zaczynała się moja piłkarska kariera, potem przez lata grałem w Ruchu - mówił nam Antoni Piechniczek w jednym z wywiadów.

Nie przegapcie

Jako piłkarz „Niebieskich” grał także w reprezentacji Polski, w której zaliczył trzy występy. W 1972 roku wyjechał do Francji, gdzie występował w klubie LB Chateauroux. Tam zakończył karierę.

Następnie zajął się trenerką i jak się okaże osiągnie w tej profesji jeszcze większe sukcesy. Najpierw prowadził BKS Bielsko, następnie Odrę Opole, z którą zdobył Puchar Ligi Polskiej. Na początku grudnia 1980 r. został szkoleniowcem Ruchu, jednak nie zdążył poprowadzić drużyny w żadnym oficjalnym meczu, gdyż został selekcjonerem reprezentacji Polski, jako pierwszy Ślązak w historii.

Zobaczcie koniecznie

Piechniczek jako jedyny dwukrotnie wprowadził Biało-Czerwonych do finałów mistrzostw świata (1982 i 1986). Na mundialu w Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zajęła 3. miejsce na świecie. Po sześcioletniej pracy z kadrą, trenował Górnika Zabrze, był selekcjonerem reprezentacji Tunezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 1996 r. ponownie objął stanowisko trenera Polaków, które piastował przez ponad rok. Prowadził także kluby w Katarze i Emiratach.

Piechniczek był również senatorem RP (2007-2011), radnym sejmiku wojewódzkiego, wykładowcą akademickim na AWF Katowice i wiceprezesem PZPN. W 1999 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobaczcie zdjęcia Antoniego Piechniczka

 
Justyna Święty-Ersetic na Memoriale Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

 
Robert Lewandowski ocenia grę reprezentacji Polski

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo