Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apostazja w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Bielsku-Białej w liczbach. Wierni wypisują się z Kościoła w woj. śląskim

OPRAC.: mch
Apostazja w woj. śląskim. Tyle osób wypełniło deklarację Liczniku Apostazji.Chorzów5 osób -w latach 1992-2021, w tym 2 w 202o r. i 1 w 2021 r. Ruda Śląska5 osób - w latach 2017-2020, w tym 2 w 2020Siemianowice Śląskie4 osoby - w latach 2016-2021, w tym 1 w 2020 i 1 w 2021 r.Tarnowskie Góry3 osoby - w latach 2020-2021Bytom 2 osoby w 2020 rokuPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Apostazja w woj. śląskim. Tyle osób wypełniło deklarację Liczniku Apostazji.Chorzów5 osób -w latach 1992-2021, w tym 2 w 202o r. i 1 w 2021 r. Ruda Śląska5 osób - w latach 2017-2020, w tym 2 w 2020Siemianowice Śląskie4 osoby - w latach 2016-2021, w tym 1 w 2020 i 1 w 2021 r.Tarnowskie Góry3 osoby - w latach 2020-2021Bytom 2 osoby w 2020 rokuPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Hołod / Polska Press
Apostazja na tyle przybrała na popularności, że politycy lewicy utworzyli platformę internetową, na której każdy może podzielić się z innymi swoim odejściem od Kościoła, a eksperci Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w końcu przyznali, że wnikliwiej przyjrzą się zjawisku. Uruchomiony pod koniec minionego roku tzw. Licznik apostazji pokazuje 2 137 osób. Z danych na platformie wynika, że na zerwanie kontaktów z Kościołem najwięcej ludzi decyduje się w dużych miastach - zwłaszcza Warszawie, sporo także w Krakowie czy Poznaniu. Ale już w Katowicach zrobiło to tylko 25 osób. To oczywiście nie oddaje skali zjawiska, niemniej przyjrzeliśmy się temu, jak wygląda sytuacja w województwie śląskim. W naszej galerii zdjęć sprawdzicie, w których miastach - według licznika - najwięcej osób odeszło z Kościoła.

O zjawisku apostazji mówi się w mediach od dobrych kilku lat, ale w ostatnich dwóch zrobiło się o niej szczególnie głośno. Ostatnio wzmożoną liczbę komentarzy osób, które deklarują oficjalnie odejście z Kościoła, można było zaobserwować po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji. W grudniu 2020 roku na fali popularności zjawiska z inicjatywy polityków Lewicy - Agaty Diduszko-Zyglewskiej, Roberta Biedronia i Joanny Scheuring-Wielgus - uruchomiony został w sieci licznikapostazji.pl

SPRAWDŹ, ILE OSÓB ZADEKLAROWAŁO APOSTAZJE W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Dane podajemy w galerii zdjęciowej

To platforma internetowa, gdzie osoby, które zdecydowały się definitywnie rozstać z instytucją Kościoła, dzielą się z innymi swoją decyzją. Każdy może wpisać tam swoje dane oraz datę i miejscowość wystąpienia z Kościoła, koniecznie dołączając do tego zdjęcie lub skan aktu apostazji, oświadczenia woli lub odpisu aktu chrztu z adnotacją o apostazji. To oczywiście nie oddaje skali zjawiska, bo wielu ludzi wciąż może nie wiedzieć o istnieniu licznika, albo wolą zachować anonimowość.

Przy czym należy także pamiętać, że do formalnego wystąpienia konieczne jest złożenie pisemnego, opatrzonego danymi personalnymi, oświadczenia woli „w obecności proboszcza swojego miejsca zamieszkania”. Z Kościoła nie można wystąpić pisząc list lub mejla.

Apostazja. Co to jest i jak jej dokonać?

Apostazja to - według definicji - porzucenie wiary religijnej lub religii. W pierwotnym znaczeniu oznaczała całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, obecnie termin ten wykorzystywany jest również przez religie i wyznania niechrześcijańskie.

Odpowiedzi na pytanie „jak dokonać apostazji” należy szukać w Dekrecie Ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła. Zgodnie z nim, aby oświadczenie dotyczące porzucenia wiary było skuteczne, musi wyrazić je osoba pełnoletnia, zdolna do czynności prawnych, „w sposób świadomy i wolny”. Dokument powinien zostać złożony osobiście w formie pisemnej u proboszcza swego miejsca zamieszkania.

Ponadto, aby oświadczenie woli o wystąpieniu z Kościoła było ważne, należy je poprawnie wypełnić. Musi zawierać dane personalne osoby je składającej, dane dotyczące daty i parafii chrztu, informację o dobrowolności aktu, musi wyrażać wolę odstępcy w sposób nie budzący wątpliwości, a także zawierać jego własnoręczny podpis.

Nie przeocz

Jaka jest skala odejść z Kościoła katolickiego?

Trudno oszacować, ile dokładnie osób odeszło z Kościoła w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ostatnie kompleksowo zebrane dane Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego na temat zjawiska pochodzą z lat 2006-2010. W kolejnych, w związku ze stosunkowo niewielką skalą odjeść, ISKK nie kontynuował prac badawczych w zakresie aktów apostazji w Polsce.

Z ostatniego, przeprowadzonego ponad 10 lat temu badania, wynikało że z Kościoła w rok wypisało się 459 osób. Pod koniec 2020 władze Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego zapowiedziały jednak, że powrócą do badania zjawiska apostazji w Polsce.

- Jako instytut naukowo-badawczy chcielibyśmy zająć się kwestią apostazji także pod kątem motywacji. Dziś z rozmów z duszpasterzami w parafiach wnioskujemy, że najogólniej mówiąc, apostazja wynika oczywiście z braku wiary, ale również negatywnego postrzegania roli instytucji Kościoła i jego obecności w przestrzeni publicznej, w tym z przekonania - nieadekwatnego z resztą do rzeczywistości - że Kościół nie płaci podatków - zadeklarował na łamach portalu Interia.pl ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu.

Zobacz koniecznie

Apostazja w woj. śląskim. Gdzie najwięcej?

Ile jest obecnie apostatów w Polsce? Rzetelne dane pokaże dopiero przeprowadzone przez ISKK badanie. Jedną z prób, by sprawdzić skalę zjawiska, ma być wspomniany Licznik Apostazji (licznikapostazji.pl) uruchomiony przez parlamentarzystów. Z deklaracji opublikowanych w sieci, wynika że na zerwanie kontaktów z Kościołem najwięcej ludzi decyduje się w dużych miastach - zwłaszcza Warszawie (496), sporo także w Krakowie (154) czy Poznaniu (110). Ale już w Katowicach zrobiło to tylko 25 osób, w Sosnowcu i Bielsku-Białej - po 12 osób, a w Częstochowie - 11.

Jak już wspomnieliśmy, nie są to oficjalne dane Kościoła katolickiego. Te zbierają poszczególne parafie i diecezje. Z danych archidiecezji katowickiej wynika, że w minionym roku apostazji dokonało 208 osób. To blisko dwa razy więcej niż w 2019 (106 osób). W diecezji bielsko-żywieckiej apostazji dokonały 72 osoby, a w diecezji sosnowieckiej - 114.

Ilu mieszkańców miast woj. śląskiego opuściło szeregi Kościoła katolickiego - według Licznika apostazji, sprawdzicie w naszej galerii zdjęć.

Apostazja w woj. śląskim. Tyle osób wypełniło deklarację Liczniku Apostazji.Chorzów5 osób -w latach 1992-2021, w tym 2 w 202o r. i 1 w 2021 r. Ruda Śląska5 osób - w latach 2017-2020, w tym 2 w 2020Siemianowice Śląskie4 osoby - w latach 2016-2021, w tym 1 w 2020 i 1 w 2021 r.Tarnowskie Góry3 osoby - w latach 2020-2021Bytom 2 osoby w 2020 rokuPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Apostazja w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Bielsku-Biał...

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera