Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aptek w Polsce nadal ubywa. To efekt ustawy "apteka dla aptekarza"

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego odciska silne piętno na rynku aptecznym. Po wieloletnim stałym przyroście nowych aptek trend się całkowicie odwrócił
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego odciska silne piętno na rynku aptecznym. Po wieloletnim stałym przyroście nowych aptek trend się całkowicie odwrócił arc
"Apteka dla aptekarza” dalej odciska swoje piętno na rynku. Od początku 2018 r. ubyło już 700 aptek, a kolejne 70 zawiesiło działalność - wynika z II edycji raportu „Rynek apteczny w Polsce” przygotowanego przez Grant Thornton.

Ostatnie dwie dekady to okres silnego rozwoju rynku aptecznego w Polsce. W latach 2001-2017 rocznie przybywało w Polsce po kilkaset aptek. Ten „apteczny” boom skończył się jednak w 2018 roku, czyli po wejściu w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego zwanej w mediach „Apteką dla aptekarza”. Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, w samym I półroczu 2019 r. ubyły w Polsce 242 apteki, a 70 miało na koniec czerwca 2019 r. zawieszoną działalność. Łącznie od początku 2018 r. liczba aktywnych aptek skurczyła się więc o prawie 0,8 tys. podmiotów i wynosiła w połowie 2019 r. niespełna 14,5 tys.

Wprowadzona przez ponad rokiem nowelizacja Prawa farmaceutycznego – zgodnie z przewidywaniami branży – odciska silne piętno na rynku aptecznym. Po wieloletnim stałym przyroście nowych aptek trend się całkowicie odwrócił i od półtora roku obserwujemy wyraźny spadek tego typu placówek, co z jednej strony podnosi konkurencję w branży, ale z drugiej – zwiększa rentowność wielu aptek – mówi Paweł Sobolak, doradca w zespole Due Dilligence w Grant Thornton.

Co ciekawe, niemal dwa lata po reformie liczba zamknięć nowych aptek pozostała na poziomie zbliżonym do średniej z poprzedzających ten okres 12 miesięcy, czyli zarówno w ostatnim roku (lipiec 2018 – czerwiec 2019) jak i poprzednim (lipiec 2017 – czerwiec 2018) zamykanych było po około 50 aptek miesięcznie. Tymczasem przeciętna liczba otwarć silnie spadła – w czerwcu 2019 roku średnia 12-miesięczna wyniosła 14 otwarć w miesiącu, wobec 37 otwarć rok wcześniej. To sugeruje, że wpływ apteki „Apteki dla aptekarza” na rynek apteczny w Polsce objawia się w znacznie większym stopniu poprzez utrudnienie właścicielom aptek uruchamiania nowych placówek niż poprzez utrudnianie działalności aptekom już funkcjonującym.

Nie przegapcie

Jak będzie kształtował się rynek apteczny w Polsce w kolejnym roku? Według Grant Thornton, w scenariusz „minimalnym” w ciągu całego 2019 roku ubyłoby około 314 aptek (242 do czerwca plus dodatkowe 72 od lipca do grudnia), z kolei w scenariuszu „maksymalnym” można przyjąć, że będzie to spadek o 452 aptek (242 do czerwca plus 210 od lipca do grudnia).

Oba powyższe scenariusze wydają się raczej mało prawdopodobne, więc prognoza musiałaby wskazywać na środek przedziału – 380 aptek. Takie podejście do prognozy lekceważyłoby jednak zmianę liczby aptek „uśpionych” pomiędzy styczniem a czerwcem 2019 roku. Moim zdaniem istnieje duża szansa na to, że owe dodatkowe 70 nieaktywne apteki utracą zezwolenie do końca 2019 roku. W takiej sytuacji będziemy mieć na koniec 2019 roku spadek liczby aptek rzędu 480 (380 jako środek przedziału plus 70 nieaktywnych, które utracą zezwolenie) – mówi Paweł Sobolak.

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera