Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteka szpitalna w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Co kryje, czym się zajmuje? Zobaczcie, jak wygląda codzienna praca farmaceutów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda codzienna praca w aptece szpitalnej Sosnowieckiego Szpitala MiejskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda codzienna praca w aptece szpitalnej Sosnowieckiego Szpitala MiejskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. SSM
Na co dzień pracownicy apteki szpitalnej w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim są niedostępni dla pacjentów. Nie wydają również pojedynczych leków na receptę, gdyż zamówienia realizują w skali makro, idącej w setki kilogramów leków miesięcznie. To również „centra logistyczne szpitala”, w których zespoły doświadczonych farmaceutów czuwają nad bezpiecznym i skutecznym leczeniem. Jak wygląda ich praca w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim? Uchylamy rąbka tajemnicy znajdującej się za zamkniętymi drzwiami z napisem „Apteka szpitalna”.

Apteka szpitalna nie przypomina tradycyjnej apteki, do której chodzimy po syrop na kaszel czy leki na receptę. To synonim logistyki i zaopatrzenia poszczególnych oddziałów szpitalnych w niezbędne produkty lecznicze i wyroby medyczne, a także kontrola farmakoterapii, która jest gwarancją bezpieczeństwa pacjentów Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

– Zaopatrujemy wyłącznie wszystkie komórki szpitala, takie jak oddziały, zakłady, poradnie, dlatego na co dzień jesteśmy niewidoczni dla indywidualnego pacjenta. Można powiedzieć., że stanowimy serce szpitala, gdyż przez aptekę odbywa się cała dystrybucja leków i wyrobów medycznych – tłumaczy mgr. farm. Magdalena Nowak, kierownik Apteki Szpitalnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Oprócz tego apteka monitoruje zapasy magazynowe, kontroluje warunki, w jakich przechowywane są produkty lecznicze, a także sporządza leki recepturowe (maści, płyny do użytku wewnętrznego, leki w dawkach indywidualnych) i preparaty do żywienia pozajelitowego. Istotną rolę odgrywa również śledzenie bieżących komunikatów Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wstrzymaniu lub wycofaniu określonych produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Ponadto farmaceuci wspólnie z lekarzami opracowują standardy leczenia pacjentów, konsultują stosowane terapie oraz monitorują działania niepożądane leków.

Kiedy liczy się czas

Praca w aptece szpitalnej wymaga również odpowiedniej organizacji. Zespół apteki Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego tworzą wykwalifikowani farmaceuci, zaangażowani na każdym etapie działań. Kluczową rolę pełni Dział Zamówień Publicznych, który współpracuje w zakresie kontroli, planowania zakupów i zawierania umów, dzięki czemu apteka dokonuje sprawnego zakupu odpowiedniego asortymentu i po optymalnej cenie.

– Kierownicy oraz osoby koordynujące pracą oddziałów wspólnie opracowują szpitalną listę potrzebnych leków. Następnie są one zamawiane, weryfikowane i na ostatnim etapie przekazywane zamawiającym podmiotom, ale tylko wtedy, kiedy jest pewność, że dany lek może być stosowany przez pacjenta – dodaje mgr. farm. Magdalena Nowak.

Jest to również praca pod dużą presją czasu. Nieprzewidziane zdarzenia losowe, takie jak np. duże wypadki komunikacyjne powodują, że może dojść do sytuacji, w której w jak najkrótszym czasie trzeba sprowadzić konkretny sprzęt lub lek potrzebny pacjentowi.

Na ratunek życia

Sposobem na znalezienie odpowiedniego sprzętu czy preparatu jest w pierwszej kolejności rozpoznanie, czy nie znajduje się on na terenie szpitala. Jeżeli okaże się, placówka nim nie dysponuje, wtedy składane jest odpowiednie zamówienie do hurtowni. Inaczej procedura wygląda w przypadku wprowadzenia nowego leku. Zanim trafi on do pacjentów, jest szeroko omawiany przez członków Komitetu Terapeutycznego, pod kątem skuteczności leczenia i działań niepożądanych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia umieszczany jest na liście leków szpitalnych, a następnie pojawia się w postępowaniu przetargowym.

W ciągu miesiąca z „serca szpitala” wydawane są setki kilogramów leków, wyrobów medycznych, a każdy z nich jest tak samo niezbędny dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Funkcjonowanie apteki szpitalnej to praca na „wysokich obrotach” każdego dnia – zaopatrywanie wszystkich komórek szpitala w produkty lecznicze, wyroby medyczne, monitorowanie działań niepożądanych leków, współpraca z lekarzami w terapii, często praca pod presją czasu, w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia naszych pacjentów. Dlatego warto docenić pracę farmaceutów z apteki szpitalnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera