Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ArcelorMittal Poland: Pikieta hutników w Krakowie, w Dąbrowie Górniczej nie będzie zmian

PAS, Dorota Stec-Fus
Wielki piec nr 2 w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland S.A.
Wielki piec nr 2 w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland S.A. mat. ArcelorMittal
Ponad tysiąc osób demonstrowało w czwartek przed bramą główną kombinatu w Nowej Hucie. Tutejsi hutnicy mogą stracić pracę. Czy taki sam scenariusz możliwy jest w przypadku dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland S.A.?

– Teraz poszukujemy rozwiązania sytuacji w Krakowie, bowiem nie jesteśmy dzisiaj w stanie konkurować z innymi producentami stali, przy takich cenach prądu i gazu, jakie obowiązują w naszym kraju. Natomiast to, co dzieje się właśnie tam, nie ma żadnego wpływu na sytuację kadrową i personalną w Dąbrowie Górniczej. Nie ma mowy o zagrożeniu dla miejsc pracy w tym oddziale, czy przesunięć. Tutaj w 2013 roku wyremontowane zostały wielkie piece, tutaj mieliśmy też kolejne inwestycje, m.in. w produkcję długiej szyny oraz centrum serwisowe grodzic. To zapewnia nam dziś odpowiednie obłożenie produkcyjne, zamówień nie brakuje – tłumaczy nam Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

– Jest natomiast pytanie, czy te nakłady kierować na planowany remont wielkiego pieca w Krakowie, ale mamy nadzieję, że uda nam się zaktywizować w działaniach stronę rządową. Potrzebne są konkretne działania, ponieważ do kraju dociera coraz więcej stali z importu, w tym także z Europy Zachodniej – dodaje.

W lutym 2014 r. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, dokonał oficjalnego otwarcia instalacji do produkcji długiej szyny w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Do tej pory dąbrowska walcownia duża produkowała szyny o długości 30 metrów. Teraz produkuje 120-metrowe szyny. Ten strategiczny dla koncernu projekt, którego wartość przekracza 140 mln złotych, przyczyni się do modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej, a także zwiększy bezpieczeństwo w transporcie kolejowym, bo dłuższa szyna oznacza mniej łączeń. W Dąbrowie Górniczej powstało także nowoczesne centrum serwisowe grodzic.

- Produkcja długiej szyny jest dla nas projektem o dużym znaczeniu strategicznym, szczególnie w kontekście planów związanych z inwestycjami kolejowymi w wielu państwach, w tym w Polsce. W ciągu tej dekady zainwestowaliśmy ponad 5 mld złotych w modernizację naszych polskich zakładów – mówił wtedy Manfred Van Vlierberghe, ówczesny dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. Od 1 kwietnia br. zastąpił go na tym stanowisku Geert Verbeeck.

Sytuacja w Krakowie jest tymczasem poważna. "Nie dla likwidacji części surowcowej huty", "Nie dla likwidacji miejsc pracy" - transparenty tej treści powiewały w czwartek nad tłumem demonstrujących hutników, protestujących pod krakowskim kombinatem. Na demonstrację przybyli z wielu miejscowości z Małopolski i Śląska.
O proteście przesądził ubiegły poniedziałek, kiedy to kierownictwo ArcelorMittal Poland, właściciela krakowskiej huty, podjęło decyzję o zawieszeniu przygotowań do remontu wielkiego pieca. A jeśli nie zostanie on zmodernizowany do połowy przyszłego roku, zostanie wygaszony. Dla huty oznaczałoby to katastrofę. Pracę może stracić ok. 1,5 tys. pracowników stalowni, koksowni i zakładu energetycznego, a także 7 tys. osób z firm zewnętrznych.

Właściciel krakowskiej huty nie kryje, że zawieszenie planów remontu wielkiego pieca jest rezultatem braku efektów rozmów z rządem o zniesieniu akcyzy na prąd i uwolnieniu ceny gazu. Uczyniły to rządy innych państw Unii Europejskiej i dziś ich stal jest znacznie bardziej konkurencyjna niż polska.

- Nie domagamy się żadnych przywilejów. Chcemy jedynie działać w oparciu o te samy zasady, jakie obowiązują w innych krajach UE, przede wszystkim w Czechach, na Słowacji i w Niemczech - tak Sylwia Winiarek, rzeczniczka prasowa ArcelorMittal Poland, wyjaśniała stanowisko firmy.

Dziś w Polsce ArcelorMittal Poland zatrudnia około 11 tysięcy pracowników.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera