ArcelorMittal Poland zainwestuje w modernizację huty w Sosnowcu 120 mln zł

AD/mat. pr.
120 milionów wyda sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland na kompleksową modernizację swojego zakładu w Sosnowcu. W tym mieście funkcjonuje dawna huta im. Cedlera, a obecnie właśnie jeden z oddziałów ArcelorMittal Poland.
120 milionów wyda sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland na kompleksową modernizację swojego zakładu w Sosnowcu. W tym mieście funkcjonuje dawna huta im. Cedlera, a obecnie właśnie jeden z oddziałów ArcelorMittal Poland. Arek Gola
Udostępnij:
120 milionów wyda sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland na kompleksową modernizację swojego zakładu w Sosnowcu. W tym mieście funkcjonuje dawna huta im. Cedlera, a obecnie właśnie jeden z oddziałów ArcelorMittal Poland. Zakład słynie z produkcji walcówki, czyli półproduktu, z którego powstają m.in. śruby, siatki ogrodzeniowe, stalowe liny, a nawet wózki sklepowe czy metalowe półki do lodówek. Modernizacja, której pierwszy etap rozpocznie się w październiku ma poprawić jakość oferowanych produktów oraz wydajność zakładu.

ArcelorMittal Poland zainwestuje w modernizację huty w Sosnowcu

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zaplanowany na październik pierwszy etap inwestycji dotyczy walcowni, w której wytwarzany jest sztandarowy produkt huty - walcówka. Planowane prace umożliwią poprawę jakości oferowanej walcówki, a to z kolei przełoży się na podniesienie klasy wykonywanych z niej wyrobów takich jak np. sprężyny w materacach, stalowe liny, wkręty, metalowe ogrodzenia czy stelaże foteli w wózkach dziecięcych.

Większa moc huty w Sosnowcu

Efektem modernizacji będzie także zwiększenie niezawodności oraz mocy produkcyjnej zakładu z 700 tys. do 800 tys. ton w skali roku.

- Inwestujemy w nasz oddział w Sosnowcu, ponieważ wiemy, jak ważne jest podnoszenie jakości naszych produktów. Modernizacja będzie miała realne przełożenie na doskonalenie powstających z walcówki wyrobów, z których wszyscy korzystamy na co dzień – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Linia produkcyjna stanie na 5 tygodni

Po zakończeniu prac przygotowawczych, takich jak pomiary geodezyjne czy zalanie niezbędnych fundamentów, 1 października linia zostanie zatrzymana na pięć tygodni. W tym czasie będą trwały prace główne, polegające na wymianie i przebudowie dotychczas eksploatowanych urządzeń oraz wdrożeniu nowego systemu sterowania.

– Prace będą bardzo wymagające ze względu na szeroki zakres wymian i instalacji nowych urządzeń, co w połączeniu z wdrożeniem nowego systemu sterowania linią produkcyjną jest niezwykle pracochłonnym zadaniem – wyjaśnia Rafał Płazak, kierownik wsparcia w sosnowieckiej hucie, odpowiedzialny za modernizację walcowni walcówki.
Jesienią 2019 roku rozpocznie się drugi etap remontu, w trakcie którego zmodernizowany zostanie cały ciąg pośredni, czyli klatki walcownicze wraz z napędami i okablowaniem.

Historia sosnowieckiej huty

Historia legendarnej walcowni sięga początków XX wieku. Linię uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 roku i nazwano walcownia „Hrabia Renard”, na cześć pruskiego przemysłowca i dyplomaty, który posiadał majątek ziemski na terenie dzisiejszego Sosnowca. Zakład szybko stał się jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. W 1949 roku oficjalnie zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na „Huta im. Edmunda Cedlera”, na cześć lokalnego działacza społecznego zamordowanego w KL Auschwitz. W latach 70., po wielu modernizacjach, sosnowiecka huta stała się największym producentem stali jakościowej w Europie. Ostatnia duża inwestycja w zakładzie, która była warta blisko 140 mln zł, została przeprowadzona w 2006 roku, po przejęciu huty przez ArcelorMittal Poland. Dziesięć lat później, kosztem 11 mln zł, zmodernizowano systemy odpylania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni, która dostarcza energię cieplną nie tylko na potrzeby zakładu, ale także do 20 odbiorców zewnętrznych, m. in. szkół, przedszkoli czy wspólnot mieszkaniowych.

– Walcownię „Hrabia Renard” uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 roku. Można więc powiedzieć, że zakład jest prawie rówieśnikiem naszego miasta. Sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland od lat słynie z produkcji wysokiej jakości walcówki. Jednak na tym wyspecjalizowanym rynku konkurencja nie śpi, dlatego cieszą mnie wszystkie inwestycje, podnoszące jakość oferowanych produktów. Modernizacja pozwoli pracownikom spokojnie myśleć o przyszłości – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie