Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architekci z Gliwic zaprojektowali wieżowiec i wygrali ważny konkurs. Oto Mashambas Skyscraper

DN
Projekt Mashambas Skyscraper
Projekt Mashambas Skyscraper Wiz. Ggrupa
Oto wieżowiec z Gliwic dla Afryki. A w nim na parterze - targowisko, a na piętrach - uprawy i centrum edukacyjne. To projekt architektów z Gliwic, którzy wygrali prestiżowy konkurs na Wieżowiec Przyszłości.

Mashambas Skyscraper, projekt centrum edukacyjnego w Afryce zdobył pierwsze miejsce w konkursie na wieżowiec przyszłości, zorganizowany przez magazyn eVolo. A zaprojektowali go młodzi architekci z Gliwic, z pracowni Ggrupa - Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski.

GGrupa multidyscyplinarne biuro projektowe z Gliwic. Zajmujmy się architekturą, aranżacją wnętrz, designem oraz grafiką użytkową. eVolo to prestiżowy magazyn o architekturze i dizajnie, wydawany w Stanach Zjednoczonych. Prezentowane w nim projekty są nowatorskie, naszpikowane technologicznymi nowinkami. Muszą być nie tylko nowatorskie, ale i oparte na zrównoważonym rozwoju. eVolo to te organizator dorocznego konkursu architektonicznego na wieżowce (Annual Skyscraper Architectural Competition). I taki właśnie konkurs za rok 2017 wygrali młodzi architekci z Gliwic.

Co zaprojektowali?
Ich projekt Mashambas Skyscrape proponuje modularny i skalowalny wieżowiec pomyślany jako centrum edukacyjne i rynek dla nowych społeczności rolniczych w Afryce Subsaharyjskiej. Celem projektu jest zwiększenie możliwości uprawy i zmniejszenie głodu w Afryce.

Struktura budynku jest zbudowana z prostych, modułowych elementów, ma być prosta w budowie, demontażu i transporcie. Moduły ułożone na sobie tworzą wysoką budowlę, która zajmuje jak najmniej miejsca pod uprawy.

„Przez ostatnie 30 lat sytuacja materialna ludzi na całym świecie systematycznie się poprawiała. Ubóstwem dotknięte jest już tylko około 20 procent całej populacji, ale w afrykańskich krajach, procent ten jest znacznie większy i się nie zmienia. Dzisiaj prawie połowa ludności żyjącej w Afryce Centralnej żyje poniżej granicy ubóstwa, a są rolnikami. Mimo kilku prób, zielona rewolucja, która przyniosła światu nowe nawozy, nowe metody nawadniania i bardziej efektywne odmiany roślin - podwajając w ten sposób światową produkcję żywności - nigdy nie rozkwitła w Afryce. Powodów jest wiele, między innymi kiepska infrastruktura, ograniczone rynki zbytu, niestabilna sytuacja polityczna oraz wojny domowe" - piszą o projekcie Mashambas Skyscrape na swojej stronie autorzy.
Swój wieżowiec opisują tak:
„Głównym celem projektu jest dokonanie tej zielonej rewolucji w najbiedniejszych rejonach świata. Ucząc ubogich rolników efektywnych technik uprawy, dostarczając im nowoczesne nawozy, nasiona i podstawowe narzędzia, dajemy im możliwość produkowania niemal tyle żywności na hektar co nowoczesne farmy.

Rolnicy zwiększając swoje plony, dostają szansę na wydobycie swoich rodzin i całej swojej społeczności z ubóstwa. Mashambas jest mobilnym i modułowym centrum edukacyjnym, które pojawia się w najbiedniejszych rejonach Afryki. Budynek dostarcza lokalnej społeczności teoretyczną i praktyczną wiedzę o uprawie ziemi, tanie nawozy i podstawowe narzędzia rolnicze. Jego drugą najważniejszą funkcją jest znajdujące się na parterze targowisko, które maksymalizuje zyski rolników z ich zbiorów. Agrokultura w okolicach budynku rozkwita, a wiedza jest przekazywana w coraz dalsze zakątki tego regionu. Struktura rośnie tak długo jak zwiększa się liczba uczestników, gdy lokalna społeczność stanie się samowystarczalna, zostaje ona przeniesiona w kolejne miejsce z podobnymi problemami.

Po budynku zostanie jedynie parter, który pełni funkcję lokalnego centrum. Konstrukcja jest zrobiona z prostych modularnych elementów, łatwo ją złożyć, rozłożyć i transportować. Moduły stawiane jeden na drugim tworzą wieżowiec, jest to forma która zabiera lokalnej społeczności najmniejszą możliwą ilość terenu."

Konkurencja była ogromna, bo na konkurs nadesłano 444 projekty. Jury konkursu wyłoniło 3 laureatów i 22 wyróżnień. Konkurs promuje wizjonerskie pomysły na projektowanie wysokich budynków, które dzięki nowatorskiemu użyciu technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzeni kwestionują sposób, w jaki rozumiemy architekturę pionową i jej relacje z naturalnym i zabudowanym otoczeniem.

ZOBACZCIE FILM:
CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera