Architektura Roku 2013 woj. śląskiego: Grand Prix nie...

  Architektura Roku 2013 woj. śląskiego: Grand Prix nie przyznano! [WYNIKI]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nagrody w konkursie Architektura Roku: W kategorii „obiekt” nagrodę przyznano za termomodernizację budynku III LO w Tychach, zaprojektowaną przez Roberta
  1/4
  przejdź do galerii

  Nagrody w konkursie Architektura Roku: W kategorii „obiekt” nagrodę przyznano za termomodernizację budynku III LO w Tychach, zaprojektowaną przez Roberta Skitka z pracowni RS+. ©RS+

  W czwartek w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku 2013 województwa śląskiego. Nagroda za najlepszy obiekt powędrowała do III LO w Tychach, za wnętrze do Poziomu 320, strefa K8 w kopalni Guido w Zabrzu, a najlepszy dom to Dom w Krajobrazie w Zawierciu. Jurorzy nie przyznali w tym roku Grand Prix.
  Konkurs Architektura Roku woj. śląskiego, to najważniejszy przegląd tego, co dzieje się w śląskiej architekturze. W tym roku został ogłoszony po raz 19. Do katowickiego Stowarzyszenia Architektów Polskich napłynęło w sumie około 40 zgłoszeń, spośród nich na krótką listę nominowanych jury wybrało siedem realizacji.


  Nagrody i wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma oraz dzieło eksportowe. Ta ostatnia została stworzona dla realizacji spoza naszego regionu, ale zaprojektowanych przez śląskich architektów.

  Obiekt roku

  W kategorii „obiekt” nagrodę przyznano za termomodernizację budynku III LO w Tychach, zaprojektowaną przez Roberta Skitka z pracowni RS+.

  - Mimo ograniczonego budżetu i zastosowania typowych materiałów takich jak tynk czy PCV zachowano oryginalny charakter budynku i jego unikalne wartości przestrzenne: duże okna otwierające sale lekcyjne na park, naświetla w salach i korytarzach, ceramiczną mozaikę w holu wejściowym czy wyeksponowane żebrowe stropy – napisali w uzasadnieniu jurorzy.

  - Obiekt jest wzorcowym przykładem termomodernizacji architektury modernistycznej w skali kraju, przy realnym budżecie i standardowym wykonawstwie. Przyznanie nagrody ma także na celu zainspirowanie podobnych działań w innych renowacjach modernistycznych obiektów – dodali.

  Wyróżnienie w tej kategorii przyznano przebudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego wraz ze zmianą użytkowania na biurowe w Katowicach, autorstwa pracowni SLAS.

  Wnętrze roku

  W kategorii „wnętrza” nagrodzono Poziom 320, strefę K8 w kopalni Guido w Zabrzu, czyli dzieło pracowni Studio Architektury.

  - Nagrodę przyznano za twórcze, a jednocześnie respektujące tradycję i technikę śląską, przetworzenie podziemnych pomieszczeń kopalni Guido. Unikatowe w skali światowej miejsce uzyskało jedyne w swoim rodzaju przestrzenie koncertowe, rekreacyjne i gastronomiczne, zaprojektowane i wykonane w harmonii z duchem miejsca, zachowujące przy tym pierwotny nastrój i charakter – argumentują swoją decyzję jurorzy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo