To nie jest wypasiona willa. Dom w Będzinie jest skromny, parterowy i... tani. Oto dom, który zdobył Grand Prix konkursu Architektura roku woj. śląskiego 2018. Projekt: architekci z pracowni Jojko + Nawrocki. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Architektura Roku 2018

Zobaczcie zdjęcia nejlepszego domu
Zobacz galerię

Nagrodę przyznają architekci ze Stowarzyszenia Architektów RP. W 24. edycji konkursu Architektura Roku najważniejszą nagrodę, Grand Prix, zdobyli architekci z pracowni Jojko + Nawrocki za skromny dom w Będzinie - Grodźcu. To architekci: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Ziemba, Bianka Swinder. Wyniki ogłoszono 16 października 2018 w Katowicach.

Spodziewaliście się wypasionej, przeszklonej willi lub tak modnego ostatnio domu na wzór stodoły. Nie. Spójrzcie na ten dom. To skromny biały budynek. Jest parterowy. Ma płaski dach, niewielki taras, posadowiony jest na zboczu wzgórza i wkomponowany w otoczenie, a wnętrze podzielone jest bardzo prosto na cztery strefy: dzienna, nocna, techniczna, taras. W założeniu jest to dom dla nawet czteroosobowej rodziny, acz podczas projektowania rodzina liczyła dwie osoby. Budżet na inwestycję był niewielki. Działka, na której stoi dom, powstała po podzieleniu większej - rolniczej. Działka jest pochyła. Położona jest w Będzinie Grodźcu, naprzeciw góry Parciny, mekki motolotniarzy. Wewnątrz króluje drewno i beton.

Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu - wyjaśniają architekci.

To właśnie docenili jurorzy 24. edycji konkursu Architektura Roku. Dom w Będzinie Grodźcu pracowni Jojko + Nawrocki zdobył HGrand Prix.

Architektura Roku 2018 NAGRODY

  • w kategorii obiekt roku – Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • w kategorii dom jednorodzinny – Dom w Będzinie,
  • w kategorii dzieło eksportowe – Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś,
  • w kategorii wnętrze roku – Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • młody twórca – Paweł Barczyk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego