Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji

  Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji
  Zabrzańskie liceum testuje proste rozwiązanie, które ma pomóc w walce z nagminnym korzystaniem przez uczniów z telefonów na lekcjach
  Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji
  Odbierają telefony, piszą SMS-y, filmują nauczycieli czy kolegów w kłopotliwych sytuacjach, na sprawdzianach ściągają z internetu odpowiedzi - oto szkolny kłopot z telefonami komórkowymi. Choć szkoły mają jasne zasady i zakazują uczniom korzystania z telefonów podczas lekcji, to młodzi ludzie nic sobie z nich nie robią. W II LO w Zabrzu pojawiło się rozwiązanie.

  - Przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela - mówi Anna Ligocka-Żyła, dyrektor II LO. Takie rozwiązanie działa u nich od kilku miesięcy, choć na początku uczniowie się buntowali. Pedagodzy na polu walki o uwagę uczniów są jednak osamotnieni. Do Kuratorium Oświaty w Katowicach wpływają skargi od poirytowanych rodziców. Uważają, że nauczyciele niesprawiedliwie obniżyli ich dzieciom ocenę lub zarekwirowali telefon za korzystanie z niego podczas lekcji.

  W II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu właśnie testują rozwiązanie, które może zrewolucjonizować pracę nauczycieli. Nie chodzi o nadzwyczajne odkrycie czy kosmicznie drogi wynalazek, tylko o koszyczek czy tekturowe pudełko, które postawili na swoich biurkach nauczyciele. Przed rozpoczęciem lekcji uczniowie muszą włożyć do nich wyciszone telefony komórkowe. To może okazać się prostym i tanim sposobem na rozwiązanie dotkliwego problemu, z którym walczą pedagodzy we wszystkich szkołach w Śląskiem.

  Komórka w dłoni ucznia, problemem nauczyciela  Anna Ligocka-Żyła, dyrektor II LO, przyznaje, że na początku jej podopieczni trochę się buntowali. - Po kilku tygodniach od wprowadzenia pudełek odkładają telefony bez problemu - dodaje.

  Pomysł na ustawienie pudełek zrodził się jeszcze w grudniu na spotkaniu nauczycieli. Choć w statucie szkoły jest zapis, że podczas lekcji uczniowie nie mogą korzystać z telefonów, to nie przynosił on efektów. Młodzi ludzie zamiast uważać, pisali SMS-y, przeglądali portale społeczno- ściowe. Nieraz podczas sprawdzianów w internecie próbowali szukać odpowiedzi na pytania. Jakiekolwiek próby karania ich skutkowały tłumami na dywaniku u pani dyrektor. Sprawy nie ułatwiał też fakt, że telefon jest własnością uczniów, nauczyciele nie mają prawa im go odebrać. - Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać jak poprawić dyscyplinę na lekcjach. Na to rozwiązanie wpadli sami nauczyciele, którzy podpatrzyli je w innych szkołach - wyjaśnia Ligocka-Żyła.
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmiechu Warte

  OhydnyCzłowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wszystko wszystkim, ale zgłaszanie do informatyka kont na portalach społecznościowych jest zdecydowaną przesadą, jakim prawem szkoła wtrąca się do życia pozaszkolnego w taki sposób? Co będzie...rozwiń całość

  Wszystko wszystkim, ale zgłaszanie do informatyka kont na portalach społecznościowych jest zdecydowaną przesadą, jakim prawem szkoła wtrąca się do życia pozaszkolnego w taki sposób? Co będzie następne, każą uczniom podać hasła i autoryzować logowanie do skrzynek mailowych i kont na portalach typu facebook? Nie, nie, nie. O ile skrzynka na telefony jeszcze jakoś przejdzie (oczywiście pod warunkiem, że rodzice wszystkich uczniów wyrażą na to zgodę), tak kontrola wszelkiego ruchu w świecie wirtualnym - zdecydowane i stanowcze NIE. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Chłopcy w tym Wielkim Powstaniu: dokument o ludziach Powstań Śląskich

  Chłopcy w tym Wielkim Powstaniu: dokument o ludziach Powstań Śląskich

  Odnowa biologiczna i cudowne widoki w jednym?

  Odnowa biologiczna i cudowne widoki w jednym?

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA