Arkadiusz Chęciński: Śląsk jest regionem przyszłości

Arkadiusz Chęciński
Z Arkadiuszem Chęcińskim, członkiem Zarządu Województwa Śląskiego, rozmawia Mariusz Urbanke

Polska, zdaniem ekspertów, oparła się skutkom spowolnienia gospodarczego i pnie się w górę w globalnych rankingach ukazujących atrakcyjność ekonomiczną i inwestycyjną. Czy nasz region też zyskuje tak dobre oceny?
Jesteśmy absolutnym liderem, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną w Polsce - potwierdzają to kolejne raporty Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ze szczegółowej analizy efektywności kosztowej w sferze ekonomicznej, przedstawionej w ramach publikacji prestiżowego miesięcznika fDI Intelligence należącego do Financial Times, pt. "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15", wynika też, że województwo śląskie jest wiceliderem opłacalności inwestycyjnej wśród europejskich regionów. Wysoka pozycja województwa śląskiego w tym prestiżowym rankingu świadczy o tym, że dla inwestorów zagranicznych nasz region jawi się jako atrakcyjne miejsce lokowania kapitału, z gwarancją przyszłych efektów ekonomicznych. Wyróżnienie w postaci certyfikatu fDI Financial Times odebrałem podczas targów MIPIM Cannes 2014.

A jak wpływają na nasz wizerunek ciągłe spory toczące się w regionie - o autonomię, tożsamość i historię?
Dla tych, którzy się spierają, są niewątpliwie bardzo ważne. Jednak dla inwestorów znacznie ważniejsze są inne czynniki.

Co by pan wśród nich wymienił?
Nasz region jest ciągle bardzo atrakcyjny nie tylko ze względu na relatywnie dobrą infrastrukturę, ale i aktywną politykę przyciągania inwestorów. Powstało wiele nowoczesnych zakładów przemysłowych, a obecnie - co równie ważne - powstaje coraz więcej centrów informatycznych oraz badawczo-rozwojowych. Jednak największą zaletą regionu jest rynek pracy oraz liczba konsumentów. Tu żyją 3 miliony ludzi w wieku 18-49 lat. Bardzo wielu się kształci. Uważam, że dzięki temu nasz region ma przed sobą wielkie szanse rozwojowe.

Skąd więc opinie, że nasz region nie wykorzystuje swoich szans, że Ślązacy są dupowaci?
To nieprawda, nauczyliśmy się korzystać z funduszy europejskich, które dają nam dodatkowe impulsy rozwojowe. W tym zakresie też jesteśmy liderem w kraju. Dlatego bardzo nie lubię określenia "dupowaci", bo utrwala całkowicie nieprawdziwe stereotypy o mieszkańcach naszego regionu. Nie ma w tym za grosz prawdy. Należy podkreślić, że nadal wysoko cenimy pracę - wynika to ze wszystkich badań. Sumienność, szacunek i zaangażowanie - tymi cechami od pokoleń wyróżniają się pracownicy z naszego regionu. Także inwestorzy potwierdzają te opinie, a kolejne nowe fabryki są tego dowodem.

Nie można jednak kryć, że nasz region przeszedł bardzo trudną restrukturyzację, która dotknęła zarówno mieszkańców, jak i miasta. Co z tym robić?
Ten poprzemysłowy bagaż nie zawsze stanowi tak wielki problem, jak go niektórzy przedstawiają, bowiem wiele samorządów oraz firm potrafi atrakcyjnie zagospodarować tereny poprzemysłowe. Są przykłady - znam je osobiście, bo od lat pracuję w samorządzie - że gminy przy wsparciu funduszy unijnych czy ekologicznych doprowadzają do rewitalizacji danego terenu, a następnie korzystnie sprzedają go pod nowe inwestycje. W moim rodzinnym Sosnowcu, gdzie zlikwidowano prawie wszystkie kopalnie, na terenie po kopalni Niwka-Modrzejów działają dziś innowacyjne firmy. Tym samym w starej przemysłowej dzielnicy miasta pojawiła się szansa na rozwój nowoczesnego biznesu. W Katowicach na terenach pokopalnianych powstaje muzeum, sala koncertowa i kongresowa, powstała też wielka galeria handlowa. Przykłady można mnożyć. Pokazują one, że często nie warto czekać na kompleksowe rozwiązania prawne, ale szukać pomysłów tu, na miejscu. Jestem przekonany, że przy dobrej woli i zaangażowaniu samorządów się znajdą.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sos
Czy wasza gazeta musi szukać pretekstow by pokazywać tego Dymę? Przecież ten chłopak rostropek nie ma nic sensownego do powiedzenia. Jeszcze trochę a napiszecie: Wczoraj padał deszcz. Checinski spacerowal i deszczyk jego też zmoczył......
s
sos
Czy wasza gazeta musi szukać pretekstow by pokazywać tego Dymę? Przecież ten chłopak rostropek nie ma nic sensownego do powiedzenia. Jeszcze trochę a napiszecie: Wczoraj padał deszcz. Checinski spacerowal i deszczyk jego też zmoczył......
R
Ruan
Szanowny D.Z. dlaczego na Waszych łamach tak mało artykułów pokazujących, że tylko razem (gorole i hanysy) coś znaczymy na mapie Europy.
Trzeba pokazać, że Ci debile z O.N.R-u i RAŚ-u chcą Nas mieszkańców Regionu puścić z torbami.
j
jan 43
Warszawie dojezdne słoiki chcą się dolepić do Ślązka nigdy wam się to nie uda
c
czefan
W tytule jest ŚLĄSK a wy w artykule piszecie o woj. śląskim. Zdecydujcie się o czym piszecie. Czy np. o Sosnowcu czy np. o Zielonej Górze leżącej przecież na Śląsku.
G
Gość
To jest zasługa tej Śląskiej Ziemi, na której rodzi się najwięcej nowatorskich, innowacyjnych i pracowitych ludzi, jak w żadnym innym europejskim Regionie i to od stuleci!

Ignoranci zagłębiowscy i inny polski dywersant na to nic nie poradzą, więc próbują się tym przynajmniej aby chwalić, jakby to była ich zasługa?

Jaka w tym może być zasługa zapóźnionych przybłędów zza Przemszy i Brynicy?

Umiejętność płynnego wysławiania się w polskim języku i mówienia o cudzych zasługach! :-(
t
tyn istny.
Na Śląsku dojazdy do pracy 40km to norma.
Ta samo odległość miejscowości wokół Warszawki to strefa stałego bezrobocia.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie