Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Rybak Dąbrowianinem Roku 2017 ZDJĘCIA

PAS
Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” i regionalista, otrzymał od kapituły Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej statuetkę i tytuł „Dąbrowianina Roku”. Arkadiusz Rybak jest prezesem TPDG. Uroczystość miała miejsce w klubie osiedlowym Helikon.

- Arkadiusz Rybak jest regionalistą, autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu historii i tradycji Zagłębia. Od 2007 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. W tym czasie m.in. otworzył dla zwiedzających kopalnię ćwiczebną, stworzył Park Militarno-Historyczny „Reduta”, zainicjował doroczne festyny muzealne, czy współorganizował obchody 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Dąbrowę - opisywała sylwetkę „Dąbrowianina Roku 2017” - Agnieszka Zagrodnik z TPDG.

Jako prezes towarzystwa Arkadiusz Rybak m.in. zadbał o odbudowę Pomnika Żołnierza Zwycięzcy w Gołonogu, odtworzenie Krzyża Powstańczego w Dąbrowie Górniczej-Mariankach, czy upamiętnienie 11. Pułku Piechoty Zagłębiaków w centrum miasta. Zabiegał także o uhonorowanie postaci ważnych dla historii miasta.
Tytuł „Dąbrowianina Roku” jest przyznawany od 1997 r. W tym zacnym gronie znaleźli się już m.in. Jan Kmiotek, pasjonat historii, poetka Barbara Sokołowska; Stanisław Góra, bohater, który uratował życie mężczyźnie zaatakowanemu przez nożownika, czy nieżyjący już społecznicy Włodzimierz Goleniowski oraz Włodzimierz Starościak.

W uroczystości 18 listopada wzięli udział, obok działaczy i przyjaciół TPDG (należą do nich stowarzyszenia i organizacje społeczne z całego Zagłębia Dąbrowskiego), także parlamentarzyści i przedstawiciele władz Dąbrowy Górniczej. Nie zabrakło reprezentantów policji i straży pożarnej. -Jestem dumny, że jestem Zagłębiakiem, mogę promować i pokazywać swoją tożsamość na szerokim forum. Zresztą jak wszyscy nasi działacze. Cieszę się, że będę mógł jako „Dąbrowianin Roku 2017” przygotowywać przyszłoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to z pewnością okazja do ciekawych i ważnych badań historii naszego regionu - powiedział Arkadiusz Rybak.

Na zakończenie uroczystości artyści Marta Gabryś i Rafał Kozieł, na co dzień także związani z TPDG, wykonali wiązankę pieśni operowych i operetkowych z Francji, Niemiec, Włoch oraz utworów żydowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!