Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści kontra samorząd w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

KAP
Indywidualnym twórcom kultury - pisarzom, malarzom, rzeźbiarzom, aktorom czy reżyserom - najbardziej zależy na finansowym wsparciu ze strony samorządów. A samorządy właśnie pieniędzmi zwykle nie mogą w bezpośredni sposób wspierać twórców. Takie główne wnioski można wysnuć z konferencji, która odbyła się dzisiaj w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Spotkanie zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury, który opracował również raport pt. "Twórca a polityka kulturalna samorządów w województwie śląskim". Wynika z niego, że średnia wieku ankietowanych twórców to 46 lat. Tylko 25 proc. z nich ma wyższe wykształcenie artystyczne. Jeszcze mniej, bo 7 proc. jest w stanie utrzymać się tylko z działalności artystycznej.

Artyści liczą głównie na pomoc ze strony samorządów, nieczęsto chcą i umieją korzystać z innych źródeł finansowania - grantów czy sponsoringu ze strony firm prywatnych.

- Twórca musi być menadżerem siebie samego - przekonywał Krzysztof Siwczyk, poeta i felietonista, pracownik Instytutu Mikołowskiego. - Nasza kreatywność powinna być większa niż wysyłanie kopert z wnioskami o stypendium do coraz ważniejszych instytucji. Prawo niestety zmieniło się dla instytucji kultury na gorsze, ale za to otworzyły się nowe możliwości dzięki funduszom unijnym - dodał Siwczyk.
Inną kwestią, która wywołała dyskusję był dylemat samorządowców - czy stypendia należy fundować dla młodych twórców, czy raczej nagradzać nimi tych, którzy mają na koncie sukcesy w swojej dziedzinie sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!