MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atak na bazę na Krymie. Kto go dokonał i w jaki sposób?

Adam Kielar
Eksplozje na Krymie w bazie Saki miały miejsce we wtorek
Eksplozje na Krymie w bazie Saki miały miejsce we wtorek PAP/EPA/Press Office of Head of Crimea HANDOUT
Eksplozje, do których doszło we wtorek w bazie lotniczej Saki na okupowanym przez Rosję Krymie, zaskoczyły obserwatorów. Odkąd Moskwa nielegalnie zaanektowała Półwysep Krymski w 2014 roku, nie doszło do zdarzeń na taką skalę. Choć oficjalnie nie wiadomo, kto dokonał tego ataku, większość analityków i specjalistów jest przekonana, że bazę zaatakowali Ukraińcy.

Władze ukraińskie w oficjalny sposób nie przyznają się do przeprowadzenia ostrzału bazy na Krymie. W komunikacie Ministerstwo Obrony Ukrainy postanowiło zadrwić z Rosjan.

„Ministerstwo Obrony Ukrainy nie jest w stanie podać przyczyny pojawienia się ognia, ale jeszcze raz przypomina o zasadach bezpieczeństwa i zakazie palenia w niewyznaczonych do tego miejscach” – napisał resort.

Eksplozje na Krymie. Atak Ukraińców?

W środę amerykański dziennik „Washington Post” napisał, powołując się na anonimowe źródła w ukraińskim rządzie, że ataku dokonały ukraińskie siły specjalne. Nie podano żadnych szczegółów tego, w jaki sposób miało do niego dojść.

Niektórzy przedstawiciele ukraińskich władz, choć nie wskazują jednoznacznie na to, że to Ukraina dokonała ataku, mówią wprost, że celem Kijowa jest odzyskanie kontroli nad Krymem.

Głos na ten temat zabrali między innymi wicepremier Iryna Wereszczuk, która powiedziała, że te wybuchy pokazują, iż „Krym jest ukraiński”, a także Michajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Powiedział on, że „przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, a nie bazą wojskową terrorystów.”

Atak na bazę Saki. Czego użyto?

Zakładając, że faktycznie był to atak sił ukraińskich, a nie – jak twierdzą władze okupacyjne – „eksplozja amunicji lotniczej”, to możliwości, w jaki sposób ostrzelano bazę na Krymie, jest kilka.

Dowództwo sił powietrznych Ukrainy informowało w środę, że uszkodzeniu uległo co najmniej 9 samolotów, znajdujących się na lotnisku wojskowym. Na zdjęciach satelitarnych, które zrobiono na kilka godzin przed atakiem, widać, iż w bazie było ponad 30 samolotów i helikopterów, wartych ponad miliard dolarów.

Pierwszym, automatycznym niemal, skojarzeniem, które pojawiło się w dyskusjach specjalistów, jest użycie przez Ukrainę artylerii rakietowej HIMARS. Kijów miał już otrzymać pociski dalekiego zasięgu do tych systemów, jednak amerykańskie źródła wskazują, że atak miał być przeprowadzony z użyciem jedynie broni wyprodukowanej na Ukrainie.

Eksplozje na Krymie. Ukraińskie pociski spadły na bazę?

Jeśli tak faktycznie było, to atak mógł być przeprowadzony przy użyciu pocisków manewrujących R-360 Neptun. Co prawda są one głównie wykorzystywane do zwalczania celów morskich (to te pociski spowodowały zatonięcie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej „Moskwa”). Neptuny mają zasięg do 280 kilometrów, więc mogły być odpalone na przykład z okolic Odessy.

Innym pociskiem produkcji ukraińskiej, który mógł być użyty w ataku na bazę Saki, jest Grom-2 (z ukraińska zwany Hrim-2). Ponieważ jest to projekt wciąż rozwijany przez ukraińską zbrojeniówkę. Nie wiadomo, czy został on w ogóle dopuszczony do użytku przez tamtejsze siły zbrojne.

Może jednak broń z importu?

Jeśli jednak do ostrzału bazy na Krymie użyto broni dostarczonej Ukrainie z zachodu, to bardzo możliwe, że były to pociski ziemia-ziemia ATACMS, wystrzelone ze wspomnianych już wyrzutni HIMARS. Mają one zasięg aż 300 km.

Inną opcją są pociski AGM-84H/K SLAM-ER, czyli odpalana z samolotów bojowych wersja pocisków Harpoon.

Prawdopodobnie szybko nie dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się we wtorek, 9 sierpnia, w bazie Saki na Krymie. Wiemy natomiast, że wybuchy te spowodowały masową ucieczkę Rosjan, którzy przebywali na nielegalnie okupowanym półwyspie.

Źródła: polskatimes.pl, o2.pl

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni