Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak zimy na Śląsku. Wszędzie biało, jak sobie radzimy? Zobaczcie zdjęcia

Oprac. MAKI/mat. pras.
Zeszłej doby na Śląsku spadło dużo białego puchu. Czy to początek długiej i śnieżnej zimy?
Zeszłej doby na Śląsku spadło dużo białego puchu. Czy to początek długiej i śnieżnej zimy? Lucyna Nenow / Polska Press
Atak zimy. Wszędzie biało, pięknie, ale i niebezpiecznie. Uwagę na warunki pogodowe powinni zwracać zwłaszcza kierowcy. To pierwsze w tym roku takie opady śniegu. Jak, w związku z tym, radziliśmy sobie z białym puchem ostatniej doby? Zobaczcie zdjęcia.

Atak zimy. Wszędzie biało, jak sobie radziliśmy z białym puchem?

Odśnieżanie, śliska nawierzchnia, śnieg na drogach i chodnikach - to wieczorek i rano. Teraz drogi są czarne i przejezdne, ale policja apeluje: już pierwsze opady śniegu "zaowocowały" wypadkami i stłuczkami, a zimowa aura dopiero dała o sobie znać.
Policjanci przypominają przy tej okazji o zachowaniu szczególnej ostrożności i przypominają ważne o tej porze roku zasady.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka mogą stwarzać duże utrudnienia na drodze. Tylko od północy na śląskich drogach doszło do 63 zdarzeń drogowych. Apelujemy do kierujących o rozsądek, zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego! - podkreślają śląscy policjanci.

Nie przeocz

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dzisiaj przed godziną 6.00 w Kłomnicach – powiecie częstochowskim. Droga krajowa numer 91 jest całkowicie zblokowana, ponieważ kierujący cysterną przewożący cement nie zachował należytej ostrożności i wywrócił pojazd. Utrudnienia na tym odcinku potrwają około 8 godzin. Policjanci z częstochowskiej drogówki wyznaczyli objazdy.

To apel do wszystkich: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Dodatkowo pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych oraz aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów.

Musisz to wiedzieć

Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Problemem w najbliższym czasie może być nie tylko aura, czy też stan techniczny samochodu, lecz również zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą.

Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

(źródło: Ślaska Policja)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera