MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atak zimy po Wielkanocy ZDJĘCIA + WIDEO Śnieg w woj. śląskim sparaliżował drogi. Prognozy są fatalne

PSZ
Gwałtowne załamanie pogody w woj. śląskim. Wiele dróg jest nieprzejezdnych z powodu zalegającego śniegu i połamanych drzew
Gwałtowne załamanie pogody w woj. śląskim. Wiele dróg jest nieprzejezdnych z powodu zalegającego śniegu i połamanych drzew
Paraliż drogowy w woj. śląskim. Pada śnieg i wieje porywisty watr. W nocy z wtorku na środę zablokowane zostały drogi w Zawierciu i pod Lublińcem. Nieprzejezdna jest DK11, bo z powodu gęstego mokrego śniegu połamały się drzewa i przewróciły na jezdnię. Gwałtowne załamanie pogody przyszło tuż po świętach Wielkanocy. Co prawda mamy wiosnę, ale nie pierwszy raz w ostatnich latach na chwilę znów zamieniła się w zimę. Prognozy na najbliższe dni są zaskakujące i niepokojące. Będzie bardzo zimno do -10 st. C. Pada intensywny śnieg. W niektórych miejscach w Beskidach spadło aż 40 cm świeżego śniegu. Mokry śnieg łamie drzewa i przewraca na ulice. Zablokował DK11 pod Lublińcem. TIRy ugrzęzły w wielkim korku pod Zawierciem.

Zima zaatakowała woj. śląskie po Wielkanocy!

Od poniedziałkowego wieczora w woj. śląskim pada gęsty śnieg. Temperatura spadła poniżej 0 st. C.

W poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące opadów śniegu w Beskidach, subregionie centralnym i jurajskim. Obowiązuje już od godz. 21:00 dnia 17.04.2017. Ale największe opady śniegu spodziewane są dopiero we wtorek i środę. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do godz. 9:00 dn. 19.04.2017.

AKTUALIZACJA 19.04.2017

Śnieg sparaliżował ruch kolejowy. Pociągi Kolei Śląskich mają gigantyczne opóźnienia. ZKM Zawiercie wydał komunikat: ZKM Zawiercie informuje, że w związku z fatalnymi warunkami drogowymi autobusy komunikacji miejskiej nie będą kursowały w miejsca, które zagrażają bezpieczeństwu kierowcy i pasażera do momentu usunięcia utrudnień.

ZOBACZ, CO DZIEJE SIĘ W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM
ZIMOWY PARALIŻ DRÓG POD ZAWIERCIEM: NIE JEŻDŻĄ AUTOBUSY, TIRY W ROWACH

CZYTAJ TUTAJ
KTÓRE POCIĄGI SĄ OPÓŹNIONE W WOJ. ŚLĄSKIM?

Śnieżyce w woj. śląskim paraliżują ruch uliczny. Mokry śnieg łamie drzewa i zrywa linie energetyczne. Bez prądu jest prawie 80 tys. mieszkańców.

ZOBACZ KONIECZNIE
LISTA MIEJSCOWOŚCI BEZ PRĄDU W WOJ. ŚLĄSKIM

W Częstochowie rektor Akademii Jana Długosza odwołał zajęcia ze względu na brak możliwości dojazdu studentów z okolicznych gmin.

TRAGICZNY ATAK ZIMY W CZĘSTOCHOWIE

CZYTAJ KONIECZNIE
DRAMATYCZNY POWRÓT ZIMY W ZAWIERCIU: TRASĘ ZABLOKOWAŁY TIRY

Atak zimy w Rybniku po Wielkanocy

Atak zimy w Rybniku po Wielkanocy NOCNE ZDJĘCIA

Zawiercie: Powrót zimy zablokował DK78. Dramatyczne warunki ...

Powrót zimy w województwie śląskim ZDJĘCIA

W Beskidach Śląskim i Żywieckim, intensywne opady śniegu mają trwać od 17.04 do 19.04, opady od 20 cm do 30 cm, lokalnie do 40 cm. W centrum woj. śląskiego pady śniegu od 17.04 do 19.04, opady od 5 cm do 15 cm. Na Jurze opady śniegu od 17.04 do 19.04 od 5 cm do 15 cm.

AKTUALIZACJA 18.04.2017
Prognozy częściowo się sprawdzają. Śnieg pada w Beskidach: pod warstwą świeżego śniegu jest Wisła, Cieszyn, Ustroń. Opady są coraz bliżej centralnej części woj. śląskiego.

Na slajdach w galerii ZOBACZ SYMULACJE POGODOWE

Takie ostrzeżenia zgodne są z przeiwydywaniami niezależnych obserwatorów. Jak donoszą Łowcy Burz, „Od jakiegoś czasu część prognoz na styku napływającego z północy powietrza arktycznego z o wiele cieplejszym powietrzem zwrotnikowym zalegającym w Basenie Morza Śródziemnego wskazywała możliwość uformowania się głębokiego niżu wędrującego na północ, szlakiem Vb/Vc wg klasyfikacji tras wędrówek niżów nad Europą Van Bebbera. Tego typu niże na ogół przynoszą w Polsce bardzo niekorzystną pogodę i kłopotliwe zjawiska. Zimą są to silne opady śniegu, a w półroczu ciepłym gwałtowne ulewy nieraz powodujące podtopienia, a nawet znaczące powodzie.”

Prognoza pogody

To oznacza jedno – zima, a przynajmniej jej namiastka, będzie znów nas dręczyć. W drugiej połowie kwietnia będzie w naszym kraju nadzwyczaj niska temperatura.

Temperatura minimalna może spaść w wielu miejscach do ok. -5°C, a na terenach górskich i podgórskich, zwłaszcza na dnie dolin i kotlin, poniżej -10°C. 

- To bardzo niekorzystna sytuacja zważywszy na zaawansowany etap wegetacji roślin. Zagrożenie dotyczy drzew owocowych, których pąki, kwiaty i zalążki owoców mogą nie przetrwać tak dużych mrozów. Najsilniejsze nocne przymrozki prawdopodobnie wystąpią w nocy z czwartku na piątek – podkreślają Łowcy Burz.

Już od dziś w wielu miejscach w Polsce spodziewane są opady śniegu (wczoraj występowały na terenie kilku śląskich miast). Miejscami opady będą bardzo obfite. Można się spodziewać mokrego i ciężkiego śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek miejscami może spaść nawet 10-15 cm pokrywy śnieżnej.

We wtorek silniejsze opady mokrego śniegu spodziewane są z kolei w woj. łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, na południu woj. opolskiego i dolnośląskiego. Strefy z opadami śniegu mogą mieć charakter lokalny. Temperatura ma oscylować między 0-2°C. 

W kolejnych dniach intensywne opady mokrego śniegu najprawdopodobniej skoncentrują się w południowej części kraju. Niepokojąco wygląda prognoza dla obszarów górskich i podgórskich, w szczególności na południu woj. małopolskiego i śląskiego. Utrzymujące się na terenach górskich i podgórskich nawet przez 2 doby obfite opady śniegu mogą doprowadzić do powstania nawet 50-70 centymetrowej nowej pokrywy śnieżnej. Najsilniejsze opady śniegu będą występować we wtorek, środę i mogą się utrzymać nawet do czwartku do godzin popołudniowych. Tak duża ilość śniegu może doprowadzić do paraliżu tego regionu Polski. 

Źródło: łowcyburz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!