Jastrzębie ma swój audioprzewodnik. Po mieście oprowadza aplikacja na smartfona
Wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy są mieszkańcami Jastrzębia, czy też przyjezdnymi, które przyjechały do miasta w celach turystycznych, same sobie mogą być po nim przewodnikami. Jest to możliwe dzięki aplikacji #mojesjz, którą opracował jastrzębski Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.
Jest ona już dostępna do pobrania na smartfony.
- Aplikację można pobrać z App Store i Sklepu Play - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Oznacza to, że jest ona obsługiwana przez telefony zarówno z oprogramowaniem iOS - czyli iPhone'y - oraz z systemem operacyjnym Android. Pobranie i korzystanie z aplikacji jest darmowe. A z czego dokładnie mogą skorzystać osoby, które zdecydują się na pobranie aplikacji?
#mojesjz oprowadza po Parku Zdrojowym i Szlaku Wolności
Jak informują w Łaźni Moszczenica, aplikacja #mojesjz oprowadza po dwóch miejskich ścieżkach. Pierwszą z nich jest ścieżka zdrojowa, określana również uzdrowiskową, znajdująca się w Parku Zdrojowym.
- Jej trasa opowiada kompleksowo o najważniejszych dla dawnego kurortu wydarzeniach, od czasów jego powstania, przez okres świetności aż do współczesności - mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.
Na trasie ścieżki uzdrowiskowej znajduje się w sumie dziewięć punktów. Wszystkie z nich zlokalizowane są w Parku Zdrojowym. - To między innymi Dom Zdrojowy, Łazienki, budynek dawnej Masnówki, gdzie mieści się obecnie bibiolteka czy Inhalatorium - wyliczają w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu.
W Parku Zdrojowym aplikacja jest niemal bezobsługowa.
- Informacje i ciekawostki o mijanych obiektach odtwarzane są automatycznie na podstawie lokalizacji GPS użytkownika - opowiadają osoby odpowiedzialne za opracowanie aplikacji.
Dodatkowo, do wyboru przy zwiedzaniu Parku Zdrojowego są dwie opcje korzystania z aplikacji. Dostępne są wersje dla dorosłych, a także dla dzieci. W tej drugiej "przewodnikami" są leśne zwierzęta, jak chociażby wiewiórka, co zdaniem twórców aplikacji tworzy ją bardziej przystępną.
Jeśli chodzi z kolei o drugą z miejskich ścieżek, gdzie można korzystać z aplikacji #mojesjz, jest nią Szlak Wolności. Znajduje się na niej pięć punktów, uchodzących za najważniejsze, podczas walki jastrzębskich górników z systemem komunistycznym.
Są wśród nich m.in. kościół "na górce", czy pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Korzystanie z aplikacji w przypadku Szlaku Wolności różni się od wariantu opracowanego dla ścieżki zdrojowej.
- W jej przypadku nagrania należy wybierać samodzielnie, ponieważ została zaprojektowana jako przejazd samochodowy - tłumaczą pracownicy Łaźni Moszczenica.
Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych. Jastrzębianie doczekają się jeszcze jednej "apki"?
Oprócz wyboru ścieżki, a także ich wariantu użytkownicy aplikacji mogą dokonać jeszcze innego wyboru. Jakiego? Językowego. Aplikacja obsługiwana jest w trzech wersjach językowych. - Wycieczki są dostępne w języku polskim, czeskim i angielskim - wskazują w Łaźni Moszczenica.
Jednocześnie, aplikacja #mojesjz, jest dopiero pierwszą, jaką do użytkowania otrzymali jastrzębianie. Niebawem dostępna ma być dla nich także miejska aplikacja.
- W aplikacji będzie można zapoznać się z programem wydarzeń kulturalnych w naszym mieście i aktualnym repertuarem jastrzębskiego kina - już jakiś czas ten informowała rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.
Nie przeocz
Zobacz także
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?