Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audyt w Kompanii Węglowej: senator Gawęda zawiadamia NIK i prokuraturę

Redakcja
Kamila Rożnowska
Wniosek o zbadanie legalności i gospodarności umów zawieranych przez Kompanię Węglową ze spółkami zależnymi i doradczymi, przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w obszarze sprzedaży węgla w latach 2010 - 2012 oraz sprawdzenie czy rada nadzorcza KW sprawowała prawidłową kontrolę nad działalnością spółki. To tylko kilka z nieprawidłowości, które wykazał audyt społeczny, przeprowadzony w Kompanii Węglowej na miesiąc przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej. Senator Adam Gawęda, który przewodniczył temu zespołowi audytorskiemu składa do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury wniosek o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, mającego wyjaśnić czy nie doszło do nadużyć i złamania prawa.

Nie milkną echa audytu społecznego, który został przeprowadzony w Kompanii Węglowej od połowy lutego do końca marca. Kontrola zakończyła się na miesiąc przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej, która 1 maja przejęła 11 kopalń i 4 zakłady należące do spółki.

Dzisiaj Adam Gawęda, senator PiS, który przewodniczył temu zespołowi poinformował, że zdecydował złożyć 8 wniosków do Najwyższej Izby Kontroli oraz 5 do prokuratury o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w zakresie wykazanych nieprawidłowości. Instytucje ocenią czy we wskazanych obszarach doszło do nadużyć lub złamania prawa.

Jednym z takich obszarów, który miałby zostać objęty czynnościami sprawdzającymi, jest zbadanie pod kątem legalności i gospodarności umów, jakie Kompania Węglowa zawierała w latach 2010 - 2015 ze spółkami zależnymi, a które dotyczyły usług i robót budowlanych w trybie odstąpienia od przetargu, konkursu ofert oraz zamówień z wolnej ręki kierowanych do jednego wykonawcy.

Czasami zdarzało się, że usługi oferowane przez spółki zależne były dwukrotnie wyższe od ceny rynkowej. - Często bywało tak, że spółki zależne, które prowadziły gospodarkę kamieniem, generowały dosyć duże koszty dla samej KW, a dywidenda z przychodów nie zawsze była kierowana do samej Kompanii. Dlatego proszę o sprawdzenie czy zyski spółek zależnych i dywidenda były kierowane do KW - mówił senator Gawęda.

Kolejny wniosek dotyczy sprawdzenia stopnia gospodarczego wykorzystania metanu w kopalniach, w których prowadzone jest odmetanowanie górotworu oraz sprawdzenie stopnia wykorzystania i zagospodarowania przez kopalnie (w formie sprzedaży) skały płonnej do budowy obiektów inżynieryjno - technicznych.
Postępowanie sprawdzające miałoby zostać przeprowadzone także w zakresie zawierania umów z firmami doradczymi (w latach 2011 - 2015). Z wniosków poaudytowych wynika, że w ciągu kilku lat spółka wydała na takie usługi prawie 45 mln zł.

- Istnieje uzasadnione podejrzenie możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na niekorzystnym rozporządzaniu majątkiem KW poprzez zlecanie opracowań, ekspertyz i usług doradczych o znacznej wartości, co w konsekwencji mogło skutkować narażeniem spółki na stratę. Należy jednocześnie zbadać czy decyzje podejmowane przez kolejne zarządy w okresie 2011 - 2015 nie nosiły znamion przekroczenia uprawnień oraz czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez organy nadzorcze spółki w powyższym zakresie - informuje senator.

Rada nadzorcza miałaby zostać skontrolowana również w innym zakresie - czy w latach 2010 - 2015 prowadziła prawidłowy nadzór we wszystkich obszarach działalności firmy, zwłaszcza w sytuacjach gdy KW przynosiła ogromne starty.

- Podczas audytu często zauważaliśmy, że inwestycje, jak np. o połączeniu kopalni Sośnica i Makoszowy, nie były poprzedzone właściwymi analizami. Z tego tytułu spółka straciła ponad 200 mln zł - mówił senator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera