MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy z nową dotacją z ministerstwa kultury

Jolanta Pierończyk
Podpisanie aneksu do umowy o współprowadzeniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy
Podpisanie aneksu do umowy o współprowadzeniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Mat. prasowy
Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy z nową dotacją z ministerstwa kultury. Jest to 685 tys. zł rocznie do 2024 roku. Pieniądze te pozwolą na kontynuację festiwalu Auksodrone. Stosowna umowa została podpisana w Warszawie 27 lipca 2020 r.

Kwotą 685 tys. zł Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy jest wspierana przez ministerstwo kultury od 2018 roku. Podpisana w czerwcu 2018 r. umowa gwarantowała orkiestrze ministerialne wsparcie na trzy lata, czyli do 2021. W poniedziałek, 27 lipca 2020, podpisany został aneks do tamtej umowy zapewniający dotację przez kolejne trzy lata. Podpisali go w Warszawie Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Jest to aneks do umowy o współprowadzeniu orkiestry przez ministerstwo kultury i miasto Tychy, które ze swojego budżetu przeznacza dla niej 2 285 000 zł.

- Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso to duma naszego miasta i wizytówka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bardzo się cieszę z podpisania tego dokumentu. Jest to kolejny wyraz uznania dla dorobku tej znakomitej orkiestry. Jestem pewien, że dzięki tym środkom uda się zrealizować kolejne ambitne projekty, pokazujące kunszt i umiejętności muzyków, na czele z maestro Markiem Mosiem – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ministerialna dotacja pójdzie na kontynuację festiwalu Auksodrone, który ściąga do Tychów największych muzyków klasycznych i jazzowej oraz twórców i wykonawców muzyki elektronicznej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie.

-Otrzymane wsparcie to dla nas wielka pomoc, zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Wykorzystamy je najlepiej jak potrafimy. Wkrótce przedstawimy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone - mówi zachęca Piotr Szczepanik z Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso.

Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy powstała ponad 20 lat temu. Stworzyli ją absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą. Od początku orkiestra ta miała być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez Aukso. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia Aukso”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Nie przeocz

Repertuar orkiestry rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali jej m.in.: Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska- Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. Aukso jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów – ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

Szczególnie interesująca dla Aukso jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika – lub odwrotnie: zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych języków muzycznych. W tym obszarze Aukso współpracowało z takimi osobowościami świata muzyki jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, czy Motion Trio.

Szerokim echem odbiła się współpraca Aukso z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku. Projekty te zostały uhonorowane nagrodą „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Współpraca ta zaowocowała wydanym rok później nakładem amerykańskiej kultowej wytwórni Nonesuch głośnym albumem pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood” zestawiającym repertuar Profesora Pendereckiego i inspirowane jego twórczością kompozycje Jonnego Greenwooda. Aukso jest laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „Chopin. Wydanie Narodowe”.

27 lipca 2020, prócz Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, ministerialne wsparcie otrzymały także m.in. Teatr Muzyczny w Łodzi czy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni