Autobus do Pyrzowic. Autobus na lotnisko Katowice Pyrzowice....

  Autobus do Pyrzowic. Autobus na lotnisko Katowice Pyrzowice. Rozkład jazdy, przystanki, ceny, bilety

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  13.11.2018 wyjadą w trasy autobusy do Pyrzowic z Katowic, Gliwic, Tychów i Sosnowca. Klima, Wi-Fi, kurs co godzinę. Oto rozkład jazdy, trasy, przystanki i ceny biletów obowiązujące w 2018.
  Autobus do Pyrzowic. Autobus na lotnisko Katowice Pyrzowice. Rozkład jazdy, przystanki, ceny, bilety
  1/30
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała Azarko

  Kiedy szczyt sezonu w Pyrzowicach dawno się skończył, metropolia finalizuje projekt "dojazd na lotnisko" i wypuszcza w trasy metropolitalne autobusy. Ma być szybciej i taniej niż dotychczas, kiedy pasażerowie mieli do dyspozycji jedna trasę do Katowic i bilet za 27 złotych. Pierwsze kursy: 13 listopada 2018. Trasy będą cztery: AP1, AP2, AP3, AP4. Jest kilka szczegółów, które warto znać. Np. jaki bilet trzeba mieć, gdy zaczynamy podróż w Tychach, dlaczego mówi się o linii tyskiej, ale autobusy są tylko nocą, gdzie wysiąść i gdzie wsiąść w Pyrzowicach. Albo: gdzie jest przystanek w Bytomiu.
  Choć autobusy jeszcze nie wyjechały w trasy, a pasażerowie-internauci już postulują, żeby... zmienić przystanki. Chodzi o przystanek w Bytomiu, zlokalizowany w dzielnicy Karb i Piekarach - przy Kauflandzie. Narzekają, że żaden autobus nie zabierze ludzi z Tarnowskich Gór ani z Dąbrowy Górniczej. Jak zapowiadają przedstawiciele KZK GOP, korekta przystanków i rozkładu jazdy jest możliwa, ale trzeba poczekać - linie dopiero rozpoczynają kursy.

  Autobus na lotnisko. Trasy przejazdów i przystanki:


  AP1 Gliwice - Pyrzowice
  Trasa: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 66-74 min. Kursuje raz na godzinę od 2:00 do 23:00 i raz na około półtorej godziny od 23:00 do 2:00).
  • Odjazdy z placu Piastów w dni robocze i dni wolne: 0.20, 2.20, 3.20, 4.40, 5.40, 6.40, 7.40, 8.40, 9.40, 10.40, 11.40, 12.40, 13.40, 14.40, 15.40, 16.40, 17.40, 18.40, 19.40,20.40, 21.40, 23.00.
  • Zabrze: 0.37, 2.37, 3.37, 5.58-21.58, 23.17
  • Bytom-Karb: 0.49, 2.49, 3.49, 5.12-21.12, 23.29


  AP2 Katowice - Sosnowiec - Będzin - Pyrzowice
  Trasa: Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 57-67 min. kursuje raz na godzinę od około 5:00 do 22:00
  • Odjazdy z dworca PKP w Katowicach w dni robocze, wolne i wigilię: 4.45 od 5.40 do 20.40 - co godzinę 40 minut po pełnej. Ostatni kurs: 20.40.
  • Na Sokolskiej autobus zatrzymuje się za piętnaście pełna, a więc od 5.45 do 20.45,
  • a przy Novotelu i Gwiazdach - za dziesięć (5.50-20.50)
  • Odjazdy z Sosnowca (Patelnia): 5.02, potem co godzinę o pełnej, a więc od 6.00 do 21.00 (ostatni kurs).
  • Odjazdy z Będzina: 5.12, potem 10 minut po pełnej 6.10-21.10.

  AP3 Katowice - Pyrzowice (ekspresowy)
  Trasa: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 46-52 min kursuje raz na godzinę od 3:00 do 22:00.
  • Odjazdy z dworca PKP Katowice: 1.20, 3.05, 4.15, 5.10-22.10, 23.30.


  AP4 Tychy - Katowice (przesiadka)
  Trasa: Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec (szacowany czas przejazdu: 31-32 min)
  (kursuje raz na godzinę od północy do 5 rano).
  • Odjazd z Tychów dworzec PKP: 0.45, 2.30, 3.40, 4.10. W Katowicach trzeba się przesiąść na linię AP3 lub AP2.
  • Przystanek Giszowiec Osiedle: 1.03, 2.48, 3.58 i 4.28. Uwaga, na dworcu w Katowicach przesiadka do linii AP3 lub AP2.

  Uwaga. W przypadku linii tyskiej, autobus ma być uzupełnieniem połączeń kolejowych z Katowicami - czyli w dzień z Tychów do Katowic trzeba jechać pociągiem Kolei Śląskich. W ciągu dnia będzie bowiem wykorzystane połączenie kolejowe Tychów z Katowicami. Autobus nie jest w stanie tej trasy pokonać szybciej niż pociąg. Z przystanku w Katowicach na dworcu PKP autobusy linii lotniskowej będą odjeżdżać co pół godziny, umożliwiając tym samym pasażerom sprawną przesiadkę. Z kolei nocą, gdy pociągi nie będą kursować, w trasę wyjadą autobusy. Uwaga 2. Jeśli zaczynamy podróż w Tychach, trzeba mieć papierowy bilet (jak i gdzie kupić bilety - poniżej).

  Autobus do Pyrzowic. Ceny biletów. Jak kupić bilet?
  Bilet na autobus na wszystkich trasach i z każdego miasta do lotniska kosztować będzie 14 zł. Będą uprawniać do nielimitowanego podróżowania całą siecią komunikacji miejskiej w Metropolii (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry), nielimitowaną liczbą przejazdów liniami lotniskowymi oraz – od 1 listopada 2018 - jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi.

  Ale, uwaga! Do przejazdu KŚ będzie uprawniała jedynie papierowa wersja biletu, ponieważ system kontroli stosowany w KŚ jeszcze nie jest kompatybilny z systemem ŚKUP. Nad tym trwają prace związane z wdrożeniem METROBILETU, który ma zacząć obowiązywać od pierwszego kwartału 2019 roku.

  Bilety 24-godzinne są dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
  Zatem: możemy "nabić go" na kartę SKUP, kupić w aplikacji, np. Mobilet (dostępne są też bilety ulgowe za 7 zł), kupić w kioskach, automatach ŚKUP, aplikacjach. Nowy automat ŚKUP pojawił się na lotnisku w Pyrzowicach. Automat znajduje się w terminalu C, zaraz po wyjściu z hali przylotów, po prawej stronie, obok bankomatu.
  Bilet będą również sprzedawane przez kierowców w autobusach.

  Jest też oferta dla osób, które dużo częściej odwiedzają Katowice Airport. Będą mogli kupić bilet 30-dniowy, za który zapłacą 180 zł lub 90-dniowy za 440 zł.

  Autobus do Pyrzowic. Jakie autobusy będą nas wozić?


  Pojazdów jest w sumie 15. To Solarisy, autobusy tureckiej marki BMC i jeden czeski SOR (przypisany do linii AP1. Autobusy są niskopodłogowe i z klimatyzacją. Wedle specyfikacji z przetargu, autobusy muszą być wyposażone w urządzenia zapewniające bezprzewodowy dostęp do Internetu WiFi oraz ładowarki USB dla urządzeń mobilnych w ilości co najmniej 5 sztuk.
  Przetarg wygrało konsorcjum w składzie: Andrzej Kłosok prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P.P.U.H. ”Kłosok” Andrzej Kłosok, ul. Gajowa 62, 44-240 Żory oraz Krzysztof Pawelec prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Krzysztof Pawelec Usługi Transportowe, Biechów 93b, 28-133 Pacanów oraz A21 Sp. z o.o. ul. Jarzębinowa 58, 44-240 Żory oraz PKS Południe Sp. z o.o. ul. Główna 71a, 42-622 Świerklaniec.

  - Wszystkie autobusy, potrzebne do obsługi czterech metropolitalnych linii lotniskowych, są już w komplecie, w bazach u naszego dostawcy – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

  Zakończyła się instalacja systemu ŚKUP. Teraz autobusy są oklejane symbolami metropolii. Wszystkie te autobusy to pojazdy nowe, wyprodukowane w 2018 roku.

  Autobus na lotnisko. Gdzie są przystanki w Pyrzowicach.


  Pasażerowie w Pyrzowicach będą wysiadać z autobusu bezpośrednio pod terminalem A. Z kolei autobusy odjadą do wszystkich miast, np. Katowic, Sosnowca, Gliwic ze stanowiska przy terminalu C, gdzie dzisiaj stoją połączenia prywatne – m.in. PKM Katowice. Przystanek ten będzie odpowiednio oznaczony, aby nie było wątpliwości, które autobusy należą do komunikacji publicznej.


  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poranne odloty

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Odprawy na poranne odloty zaczynają się od godz. 4:00 i wtedy jest największy ruch,więc autobus AP2 co najmniej o godzinkę za późno!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli przejazd z Katowic...

  Miro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ... w ciągu dnia z 45-50 minut wydłużył się o co najmniej kwadrans. Gratulacje, metropolitalne DEBILE!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oferta limitowana!!!!

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Chcesz zarabiać do 5 tysięcy dolarów tygodniowo? Zapraszam tutaj:
  https://huit.re/zarabiaj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A poświęcone?

  Ksiądz Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam nadzieje ze nowe władze nie zapomniały o tym OBOWIĄZKU!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z dojazdem do terminala cargo?

  Wj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Cieszy fakt, że wreszcie pojawia się możliwość normalnego dojazdu na lotnisko. Tylko znowu zapomniano o pracownikach budynku Cargo. Pozostaje półgodzinny spacerek z terminala pasażerskiego na...rozwiń całość

  Cieszy fakt, że wreszcie pojawia się możliwość normalnego dojazdu na lotnisko. Tylko znowu zapomniano o pracownikach budynku Cargo. Pozostaje półgodzinny spacerek z terminala pasażerskiego na towarowy... i śliczna wiata przystankowa dalej będzie stała pusta.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo