Jest przetarg na linię do lotniska Pyrzowice. MAPA, TRASY, ROZKŁAD JAZDY. Autobus z Gliwic, Sosnowca, Zabrza, Bytomia, Piekar czy Będzina na lotnisko pojedzie jesienią 2018. Tychy będą mieć dojazd bardziej skomplikowany - z przesiadką w Katowicach. W tym roku na obsługę autobusów na lotnisko metropolia wyda 2 mln złotych, w 2019 - 10 mln

KZK GOP ogłosił przetarg na obsługę linii na lotnisko Pyrzowice. Chodzi o cztery linie, które nazwano: AP1, AP2, AP3 i AP4. Będą to metropolitalne linie lotniskowe, łączące główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach. Zastąpią jedyny specjalny autobus kursujący dziś na tej trasie z Katowic do Pyrzowic z przystankiem w Sosnowcu przy trasie S86.

Zobacz zdjęcia:
Zobacz galerię

To KZK GOP ogłosił przetarg, a nie GZM, bo będzie technicznie obsługiwał i realizował te połączenia.

- Postępowanie potrwa ok. trzech miesięcy, a autobusy – według przedstawionych założeń – mają wyjechać w trasę w czwartym kwartale tego roku - informują urzędnicy metropolii.

AUTOBUS NA LOTNISKO. O NOWYCH TRASACH I PRZYGOTOWANIACH DO PRZETARGU PISALIŚMY W LIPCU 2018. LINK

W lipcu 2018 pisaliśmy, że planowane są cztery linie. Przebieg tras - na mapie poniżej. Wtedy też pisaliśmy, że dojazd z Tychów będzie z przesiadką na dworcu w Katowicach. Teraz już wiadomo, że tak będzie - co więcej, pasażerowie z Tychów do Katowic będą dojeżdżać pociągiem i na dworcu się przesiąść.

Mat. prasowe

- Szeroko analizowaliśmy różne warianty połączeń lotniskowych oraz opinie i sugestie, które zostały zgłoszone po przedstawieniu wstępnych założeń przebiegu tych linii - mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem. - Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku modyfikacji w trasach. Jedną z nich jest decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia kursującego pomiędzy Katowicami a lotniskiem. Szacunkowy czas przejazdu tej linii wyniesie od ok. 45 do 50 minut – wyjaśnia.

Kwestia połączenia Katowic z lotniskiem była o tyle kontrowersyjna, że obecnie to miasto ma dość szybkie, choć nietanie (bilet: 27 zł) połączenie z lotniskiem w Pyrzowicach, a wedle nowych planów - po drodze autobus zatrzymywałby się jeszcze w Sosnowcu na Patelni. Ostatecznie udało się dodać jeszcze jedno, szybkie połączenie.

Ile będą kosztować bilety? Zgodnie z założeniem - prawdopodobnie 14 złotych. Ale ostateczny cennik nie jest jeszcze ustalony.

Autobus na lotnisko. Trasy przejazdów i przystanki:

  • Autobus Gliwice - lotnisko Pyrzowice
  • Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 64-76 min)
  • Autobus Sosnowiec - lotnisko Pyrzowice
  • Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)
  • Autobus Katowice - lotnisko Pyrzowice. Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 45-50 min)
  • Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec (szacowany czas przejazdu: 31-32 min) + Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (45-50 min) lub Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)

- Przystanki obsługiwane przez poszczególne linie zostały ustalone w taki sposób, aby pasażerom z miast, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z lotniskiem, stworzyć możliwość przesiadki. Takie rozwiązanie zdecydowanie rozszerza obecną ofertę przewozową – zaznacza Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

W przypadku linii tyskiej, ma być ona uzupełnieniem połączeń kolejowych z Katowicami. W ciągu dnia będzie bowiem wykorzystane bardzo dogodne i szybkie połączenie kolejowe Tychów z Katowicami. Autobus nie jest w stanie tej trasy pokonać szybciej niż właśnie pociąg. Ponadto ze zlokalizowanego na dworcu PKP w Katowicach przystanku linii lotniskowej, autobusy będą odjeżdżać co pół godziny, umożliwiając tym samym pasażerom sprawną przesiadkę. Z kolei nocą, gdy pociągi nie będą kursować, w trasę wyjadą autobusy.

Autobus na lotnisko Pyrzowice: rozkład jazdy
AP1 – relacja: Gliwice Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Gliwice Dworzec PKP”, „Gliwice Plac Piastów”, „Zabrze Multikino”, „Bytom Karb”, „Szarlej Kaufland”, „Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 2:00-21:00, oraz co ok. 90 minut w godzinach 21:00-2:00.

AP2 – relacja: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Katowice Dworzec” (stanowisko nr 10), „Katowice Sokolska”, „Katowice Strefa Kultury”, „Sosnowiec Dworzec PKP”, „Będzin Stadion”, Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 4:40-22:40.

AP3 – relacja: Katowice Dworzec – „Pyrzowice Port Lotniczy”
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Katowice Dworzec” (stanowisko nr 10), Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 3:00-22:00, oraz co ok. 90 minut w godzinach 22:00-3:00. Przedmiotowa linia zapewniać będzie szybkie połączenie z centrum Katowic do Portu Lotniczego w Katowicach Pyrzowicach, kursując naprzemiennie z linią AP2, zapewniając wspólną częstotliwość kursowania co ok. 30 minut.

AP4 – relacja: Tychy Dworzec PKP – Katowice Dworzec
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Tychy Dworzec PKP”, „Giszowiec Osiedle”, „Katowice Dworzec”, zapewniając możliwości dojazdu w godzinach 24:00-5:00 oraz przesiadkę na linię AP3.

Koszt funkcjonowania tych linii, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano na 2 mln zł w 2018 roku, natomiast w 2019 roku – 10 mln zł. Najważniejszym kryterium w przetargu jest cena (60 proc.), potem wiek taboru. Termin składania ofert: 7 września 2018. Wadium: od 250 tys. do 340 tys. zł, w zależności od linii.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień