Autobus na lotnisko w Pyrzowicach. Rozkład jazdy: korekta,...

  Autobus na lotnisko w Pyrzowicach. Rozkład jazdy: korekta, luty 2019. Dojazd na lotnisko z Katowic, Sosnowca, Tychów, Gliwic, Zabrza

  DN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Autobus na lotnisko w Pyrzowicach. Rozkład jazdy: korekta, luty 2019. Dojazd na lotnisko z Katowic, Sosnowca, Tychów, Gliwic, Zabrza
  1/6
  przejdź do galerii

  ©arc. DZ

  Uwaga, zmienia się rozkład autobusów na lotnisko w Pyrzowicach. Mniej szybkich kursów z Katowic, więcej kursów przez Sosnowiec. Zmiany od lutego 2019. Kolejne w marcu 2019
  Metropolia GZM zmienia w lutym rozkład jazdy autobusów z Katowic, Tychów, Gliwic na lotnisko w Pyrzowicach. Zmiany zostały wprowadzone na podstawie konsultacji, przeprowadzonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz analizie zgłoszeń otrzymanych od pasażerów. Zaczną obowiązywać od 11 lutego 2019.

  Autobusy na lotnisko. Zmiany w lutym 2019
  Udogodnienia, które zapowiada metropolia GZM, to: Dwa nowe przystanki, dodatkowe nocne kursy, korekty godzin kursowania, a także krótsze czasy przejazdu.

  - Od kiedy uruchomiliśmy linie na lotnisko, analizowaliśmy bardzo uważnie ich funkcjonowanie – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Po niemal trzech miesiącach dokonujemy pierwszych zmian, które zostały opracowane na podstawie naszych obserwacji, a także konsultacji z pasażerami – tłumaczy.
  • Na dwóch liniach pojawią się dwa dodatkowe przystanki. Autobus AP1 zatrzyma się na przystanku „Gliwice Zajezdnia”, a autobus linii AP4 na przystanku „Tychy Hotelowiec”.
  • W Tychach zmieni się trasa przejazdu. Oprócz tego na wszystkich liniach zaplanowano korekty godzin odjazdów oraz nieco skrócono czasy przejazdu. Ale niewiele, chodzi o maksymalnie 7 minut.
  • Na prośbę pasażerów uruchomione zostaną również dodatkowe, nocne, kursy linii AP2, jadącej z Katowic przez Sosnowiec i Będzin, aby dopasować się do porannej fali odlotów. Do jej obsługi zostały przesunięte autobusy, które do tej pory jeździły na linii AP3.  - To pierwsza korekta w rozkładzie jazdy metropolitalnych autobusów na lotnisko. Kolejna, większa zmiana zostanie wprowadzone na początku marca. Będzie ona dotyczyć linii AP1, w tym m.in. obsługi przystanków w centrum Zabrza i Bytomia – wyjaśnia Małgorzata Gutowska, Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego.

  Niestety, Katowice stracą kilka szybkich, nocnych kursów linii AP3 (Dworzec PKP - lotnisko) na rzecz kursów linii AP2 (Dworzec - strefa kultury - Sosnowiec - Będzin - lotnisko). To znaczy, że między 22.40 a 5 rano zamiast 45-50-minutowych, bezpośrednich kursów, będą te dłuższe, minimum godzinne. Za to nocne połączenie z lotniskiem - to ważne przed poranną falą odlotów - zyskają Sosnowiec i Będzin.

  Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach. Szczegółowe korekty na poszczególnych liniach:
  • Linia AP1 – będzie obsługiwać dodatkowy przystanek „Gliwice Zajezdnia”. W rozkładzie jazdy wprowadzono również korekty przejazdów pomiędzy poszczególnymi przystankami, dzięki temu czas przejazdu skróci się o około 5 minut.
  • Linia AP2 – pomiędzy 22.40 a 05.30 uruchomione zostaną dodatkowe połączenia. Skorygowane będą również wybrane godziny odjazdów, tak aby dopasować kursy autobusów do rozkładów lotów oraz połączeń przesiadkowych. Zmieni się też czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi przystankami – będzie krótszy o ok. 2-4 minuty.
  • Linia AP3 – między 22.40 a 05.00 linia nie będzie kursować. Wprowadzona zostanie korekta godzin przejazdów pomiędzy poszczególnymi przystankami – czas przejazdu skróci się 6-7 minut.
  • Linia AP4 – zmieni się trasa przyjazdu, na której pojawi się nowy przystanek „Tychy Dworzec PKP”. Autobusy pojadą ulicami: Asnyka, Budowlanych (z obsługą przystanku „Tychy Hotelowiec”), Aleją Bielską, Katowicką, Beskidzką oraz Pszczyńską do przystanku „Giszowiec Osiedle”, gdzie włączą się na obecną trasę. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będzie analogicznie. Wprowadzone będą również korekty odjazdów (w celu utrzymania połączeń przesiadkowych, umożliwiający dojazd do portu lotniczego). Czas przejazdu linii będzie skrócony o około minutę.


  Przypomnijmy, że biletem podstawowym, uprawniającym do podróżowania liniami lotniskowymi jest bilet dobowy, który kosztuje 14 zł. Na jego podstawie można również jednorazowo skorzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich na terenie Metropolii. Bilet można kupić u kierowcy, w automacie ŚKUP (jest też na lotnisku w hali przylotów) i w aplikacjach na telefon. Obowiązują zniżki z ZTM (to dawny KZK GOP). Seniorzy 70+ korzystają za darmo, dzieci z metropolii w wieku do 16 lat - też.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY