Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy na wodór w województwie śląskim. Metropolia GZM ogłosiła przetarg na zakup paliwa wodorowego. To kolejny etap projektu

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Pierwsze autobusy napędzane wodorem mają trafić na śląskie drogi w pierwszej połowie 2024 roku.
Pierwsze autobusy napędzane wodorem mają trafić na śląskie drogi w pierwszej połowie 2024 roku. arch. NM
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup paliwa wodorowego, które będzie wykorzystane w autobusach napędzanych wodorem w Katowicach, Tychach oraz Świerklańcu. To kolejny element ambitnego projektu realizowanego przez GZM, którego celem jest upowszechnienie wodoru jako paliwa dla komunikacji miejskiej oraz wdrażanie strategii bezemisyjnego transportu publicznego.

Metropolia GZM ogłosiła przetarg na zakup paliwa wodorowego

Zamówienie podstawowe obejmuje dostawę do 1435 ton paliwa wodorowego, z możliwością zwiększenia wolumenu o kolejne maksymalnie 880 ton i wydłużeniem dostaw o kolejne maksymalnie trzy lata. Zamówienie podstawowe ma być realizowane przez 5 lat od odbioru pierwszych autobusów. PKM-y w Tychach oraz Świerklańcu wybudują swoje własne stacje tankowania wodorem, a PKM Katowice będzie korzystać ze stacji dostarczonej przez przyszłego dostawcę paliwa.

Autobusy na wodór lepsze niż elektryczne?

Czas tankowania autobusów zasilanych wodorem wynosi około 20 minut, a na jednym ładowaniu (ok. 30 kg wodoru) autobus może przejechać od 350 do 400 km. W porównaniu z autobusami elektrycznymi, autobusy z wodorowymi ogniwami paliwowymi są w stanie pokonać dłuższe trasy i nie wymagają rozbudowanej sieci stacji tankowania.

Autobusy na wodór trafią na ulice w przyszłym roku

Obecnie Metropolia prowadzi postępowanie przetargowe na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem, z możliwością zakupu kolejnych 10 sztuk. Projekt ten kosztuje ponad 110 milionów złotych, z czego 81 milionów pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autobusy będą użyczone przewoźnikom PKM Katowice, PKM Tychy i PKM Świerklaniec, a pierwsze pojazdy mają trafić na ulice w pierwszej połowie 2024 roku.

Ponadto, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Tychach oraz Świerklańcu podpisały umowy dofinansowania budowy stacji tankowania wodorem. Na realizację tych inwestycji NFOŚiGW przeznaczył 10 milionów złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera