Autonomia dla Śląska: Tarnów Opolski chce autonomii, bo dzieci nie mają śniadań

Redakcja
Tarnów Opolski opowiedział się za autonomią Śląska
Tarnów Opolski opowiedział się za autonomią Śląska Wojciech Glensk
Tarnów Opolski jest kolejną gminą, która popiera dążenia do autonomii Górnego Śląska. Radni Tarnowa Opolskiego 27 stycznia jednogłośnie wsparli tym samym burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga, który jako pierwszy samorządowiec wezwał innych do działań na rzecz wprowadzenia gospodarczej i politycznej autonomii. - Przykro jest patrzeć na emerytów i rencistów, którzy nie wykupują leków ze względu na brak pieniędzy na nie. Przykro jest patrzeć na dzieci, które przychodzą do szkoły bez śniadania - czytamy w uzasadnieniu decyzji radnych Tarnowa Opolskiego.

Autonomia Górnego Śląska dla Tarnowa Opolskiego:

Tarnów Opolski jest kolejną gminą Górnego Ślaska, który opowiedział się za autonomią gospodarczą Śląska. Do tej pory uchwałę popierającą dążenia do autonomii Śląska przyjęło już kilka samorządów województwa śląskiego, m.in. Mysłowice, Mszana (powiat wodzisławski) i Krzanowice (pow. raciborski). To gminy, które już podjęły uchwały popierające działania Przewdzinga. A następne stoją w kolejce, bo hasła burmistrza Zdzieszowic chwytają nawet tam, gdzie nie docierali "zatwardziali autonomiści".

CZYTAJ KONIECZNIE:
AUTONOMIA ŚLĄSKA: BURMISTRZ ZDZIESZOWIC W PROKURATURZE ZA NAWOŁYWANIE DO SEPARATYZMU

Dzisiaj przyszła pora na pierwszy samorząd powiatu opolskiego. Na posiedzeniu Rady Gminy Tarnów Opolski, przyjęto jednogłośnie uchwałę popierającą działania burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga na rzecz wprowadzenia gospodarczej i politycznej autonomii.

- Przed podjęciem uchwały głos zabrał Wójt Gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz który przyznał, że autonomiczne samorządne regiony to sprawa pilna, bo skandalicznym jest niedawny przypadek, gdy urzędy centralne "nagradzają" dobre wyniki finansowe jego gminy zabierając mu dodatkowe fundusze - informuje Wojciech Glensk z zarządu Opolskiego Regionu Ruchu Autonomii Śląska.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY AUTONOMIA JEST OPŁACALNA? CZYTAJ I SKOMENTUJ

W uzasadnieniu uchwały napisano:
Intencją Burmistrza Zdzieszowic jest wyodrębnienie gospodarcze regionów. Ma to na celu uniemożliwienie wypływu wypracowanych w danym regionie środków do budżetu centralnego.
Propozycja jest zmiana zapisów ustawy i podwyższenie wysokości wpływów z podatku PIT i CIT do budżetów lokalnych.

Wyżej opisane uregulowanie prawne jest tylko jednym z wielu przepisów negatywnych dla samorządów terytorialnych. Notorycznie gminom dokłada się realizacje nowych zadań, ale w ślad za tymi zadaniami nie idą dotacje. Gminy ze swoich środków dopłacają coraz więcej do nowych nakładanych na nie przez zapisy ustaw zadań. Przykładem niech będą zadania związane z utrzymaniem oświaty (dotacja pokrywa około 50% faktycznych wydatków), dodatki mieszkaniowe, obowiązek zapewnienia lokali socjalnych i komunalnych, opieka społeczna, której liczba podopiecznych stale wzrasta.
Ostatnimi czasy dało się zaobserwować znaczne zubożenie społeczeństwa. Przykro jest patrzeć na emerytów i rencistów, którzy nie wykupują leków ze względu na brak pieniędzy na nie. Przykro jest patrzeć na dzieci, które przychodzą do szkoły bez śniadania.

CZYTAJ KONIECZNIE:
AUTONOMIA ŚLĄSKA: BURMISTRZ ZDZIESZOWIC W PROKURATURZE ZA NAWOŁYWANIE DO SEPARATYZMU

Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że brak jest nadziei na przyszłość, nie widać żadnych perspektyw. Infrastruktura drogowa jest w coraz gorszym stanie, brak widoku na jej modernizację, służba zdrowia zadłużona, a samorządy, aby sprostać zapisom ustaw, zadłużają się sukcesywnie.

W związku z opisaną sytuacją, samorządów nie stać nawet na wkład własny, niezbędny do pozyskiwania środków pozabudżetowych. Istnieje obawa, że spowoduje to bezczynność gmin przy aplikacjach w nowym okresie finansowania 2014-2020. Tak dalej być nie może.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY AUTONOMIA JEST OPŁACALNA? CZYTAJ I SKOMENTUJ

Jedyna szansa na poprawę warunków bytu wszystkich mieszkańców naszej małej ojczyzny jest wzmiankowana na wstępie „autonomia gospodarcza Śląska”.

CZY AUTONOMIA ŚLĄSKA JEST JEDYNYM SPOSOBEM NA POPRAWĘ SYTUACJI FINANSOWEJ ŚLĄSKICH GMIN? NAPISZ KOMENTARZ


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alojz aus Czułów
Dotychczas uważałem, że dzieci mają dostać śniadanie od swoich rodziców. Teraz zaś dowiaduję się, że śniadanie ma dać dzieciom autonomia. Czy to przypadkiem nie jest jakieś pomieszanie pojęć? Obowiązkiem rodziców jest wykarmienie dzieci. jak tego nie robią, to państwo powinno ich wziąć za wszarz i zmusić do tego.
G
Gość z City K.
Autonomia Śląska została Uchwalona i Powołana przez Sejm II-RP, tzw. Status Autonomiczny Woj. Katowickiego. Nikt poza Sejmem RP nie miał i niema prawa tej Ustawy OBALAĆ ,lub Likwidować ,a po Transformacji ,po Komunie ,po 89r. Prawowity Sejm III-RP ,tego też NIE ZROBIŁ. Krajowa Rada Narodowa ,była samozwańczym Organem nie mającym z Konstytucją nic WSPÓLNEGO ,to była Banda Sowieckich Pachołków na Usługach Moskwy.To był samozwańczy DEKRET niby znoszący, jeszcze przed zakończeniem wojny ,6-Maja wojna trwała w najlepsze , a oni już znoszą coś czego nie powoływali, śmieszne.Co by się z tym stało ,jakby Hitler odrzucił A.CZ. z pod Berlina na Wschód ,a Alianci za nim pociśli by Rusów nazot za Bug, były takie plany (brakło im 2-tygodnie ) Aliantów- Berlin Zachodni.Dokonania Samorządu Autonomicznego w okresie Międzywojennym jeszcze długo będą widoczne w Katowicach i na Górnym Śląsku ,bo są SOLIDNE zrobione przez FACHOWCÓW GÓRNOŚLĄSKICH- AUTOCHTONÓW.
Ś
Ślonzok
Autonomia śląska została zniesiona dekretem kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera 8 października 1939 roku, a województwo to włączono bezpośrednio do Niemiec. Drugim dokumentem likwidującym odrębność Górnego Śląska była ustawa konstytucyjna Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 roku. Dokonania samorządu w okresie międzywojennym są nadal widoczne, a tęsknota za niezależnością nie wygasła wśród Ślązaków.
Wszyscy w koło nos rombali w zadek .....może tera na nos kolyj żeby im łoddac ?
v
von Ratibor
pozdrawiamy nawet glubczyckich i kietrzanskich hadziaji. pyrsk
j
jj
Cały czos godom precz z polskim okupantym z noszyj ziymi
E
Ernest
Gratuluję autorowi artykułu, że napisał o Tarnowie Opolskim, że leży na Górnym Śląsku. Niestety w redakcji wciąż są tacy, którzy twierdzą, że Opole to inny względem Katowic region.
D
Deutsch-Oberschlesier
terenem działania mniejszości niemieckiej są wszystkie tereny zrabowane Niemcom przez Polske (i nie tylko bo jest koło w Łodzi gdzie już w XIX imigrowali Niemcy-sporo ze Śląska również.)
terenem działania RAŚ jest Śląsk
s
sisi
Szanowny Dzienniku , dlaczego w tagach nie ma Mniejszości Niemieckiej? przecież to teren działania opolskiego TSKN-nu a nie RAŚ!
k
karlus
Kamienie na szaniec przeistoczyły się w toczące się kamienie!!!
Tej siły nikt już nie zatrzyma, tego żaden przigłup z cielmicczyzny ani też samozwańczy sarmacki soroń o nick-u Gliwiczanin - nie ukryje i zakłamie!
Skończyło się "sraanie po krzokach" - muszą teraz te "ptoki" stanąć twarzą w twarz z tym, co próbowali od prawie 69 lat ukryć i zdezawuować! Z naszą Śląską historią i tożsamością. I z nami...
Kultura zachodu nie dopuszcza aby odbierać komuś prawa nabyte, aby pozbawiać obywateli tego co im zostało dane i ogłoszone "pro publico bono"! Tego co jest potwierdzone historią i trwaniem autochtonów!
Warszawa, jej władze, posłowie i senatorowie wybrani przez suwerenów do ściśle określonych celów i zadań, z chwilą wybrania ich w wyborach - zapomnieli o suwerenach i swoich obietnicach, zapomnieli o ślubowaniu poselskim czyli tzw. rocie.
My Ślązacy - mówimy prosto - posłowie i senatorowie "mają nas tam, gdzie pan może pana majstra w duupę pocałować"!
Ważni dla nich jesteśmy tylko do czasu jak trzimamy nad urną kartę wyborczą. Jak wrzucimy ją do urny - to co najwyżej możemy im skoczyć! Wtedy stajemy się podatnikami, kerzy muszą płacić na ich herezje, zachcianki i diety poselskie oraz partie polityczne!!!

Panowie Ślązacy! Panowie pnioki, krzoki i ptoki, Hanysy i gorole! Zamieszkali na Śląsku Polacy, Niemcy, Prusacy, Czesi, Morawianie, Grecy, Francuzi, Holendrzy, Tatarzy oraz wszyscy, kerych nie wymieniłem!
Mamy szansę zrobić coś dobrego dla Śląska, Mamy okazję być solą tej ziemi i jej włodarzami! Możemy decydować o naszym życiu, naszej ziemii i naszej i naszych dzieci - przyszłości! Mamy szansę pokazać posłom-celebrytom i pozostałym paciulokom - kaj ich momy i że na "wincej" nie mają co liczyć!!!
Bez względu gdzie mieszkamy i jakie wartości wyznajemy!
Wszycy ci, kerzy kochają Śląsk i traktują ją jako swoją małą ojczyznę - heimat!
Ci, kerzy zostali wysłani na banicję ze swojej ojczyzny i ojcowizny a także ci, kerych tragiczny los i czasy rzuciły na Śląsk, połączmy siły i wykrzyczmy Warszawie - DOŚĆ sarmackiej dezynwolturze!
Dość okłamywania i oszustw, dość politycznych szlbierstw! Dość utrzymywaniu soroni i sarmatów!
Jesteście Warszawiacy jak jemioła - piękna, urocza ale... PASOŻYT!!!
Moje hasło na dziś: niech żyje Warszawa! Na własny koszt!!!

DOŚĆ także m.in. składania kwiatów pod wieżą spadochronową!!!
Tak - to do Pana - Panie Prezydencie RP!
To Pan jest historykiem z zawodu i z zamiłowania! Pan ma na usługach - za nasze podatki - dziesiątki osób doradzających Panu! Nie ostrzegli Pana, że nie było żadnej obrony wieży spadochronowej? A może wystawili Pana na minę? A może reżyser filmu: Ptaki - ptakom, niejaki Komorowski - to ktoś z Pana rodziny? Jeżeli tak, to Pana doradcom i reżyserowi, należy - wzorem Lecha Wałęsy - podać nogę na do widzenia!
I niech Pan nie liczy, że Ślązacy zagłosują na Pana w nadchodzących wyborach! Jedyne głosy na jakie może liczyć na Śląsku to przigłup Sandmenel z cielmicczyzny i soroń Gliwiczanin! Ale to już Pana wybór!

Słuchejcie hanysy i gorole ( nie dotyczy Sandmenela, Gliwiczanina, A, sinchy, Gregora, potomka poleglego Niemca i wielu, wielu inkszych!).
Lawina ruszyła, kamień za kamieniem - zaczyna się toczyć! Zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli stanąć na drodze tej "lokomotywy". Życzymy im - wszystkiego najlepszego! I "kupę" wrażeń oraz sprawnej polckiej służby zdrowia, ale po ostatnich doniesieniach polckich mediów - nie wróżę im, jak to śpiewał zespół KOMBI: "słodkiego, miłego - życia! Wystarczy poczytać doniesienia o polckiej służbie zdrowia!

Pakujcie soronie walizki - bo koniec wasz bliski!!!
w
wiem to mówię !
... stosunki z Niemcami jest OK tylko pukla dostaje od poklepywania (poczytaj lub dowiedz się co o tusku piszą w gazety niemieckie) w UE i plyna unijne pieniadza na inwestycje (te co PiS załatwił w dużej części prze...ł a te co teraz mamy to aby je wydać trzeba mieć wkład własny !!! (lasy państwowe )
Z Putinem tez jest normalnie tylko kolana wytarte !!!
takiego NIEUDACZNIKA ale za to PR-owca dobrego nigdy w Polsce nie było !!!
...
...Korfanty byl tylko przykrywka "francuskiej akcji"
---
...wlasciwie to nalezaloby takze zlozyc kwiaty pod pomnikiem Jozefa Stalina,
prawdziwego tworcy "polskiego Slaska".
Tworcy "prawdziwie polskiego Slaska" - juz nawet bez autonomii.

Problem w tym, ze najblizszy pomnik Stalina jest obecnie chyba w Gruzji.

No ale jest pomnik zastepczy
POMNIK ARMII CZERWONEJ w Katowicach na ... kosmiczne jaja ... Placu Wolnosci.
******************************************************************
O
OS
.............>>> ale cala Polska dalej buduje stolice.

Te hasla pochodza z okresu po wojnie i zwiazane sa z powstaniem warszawskim,
gdy "narod" (troszku) sprowokowal sytuacje do zburzenia stolicy - choc wojna zblizala sie ku koncowi,
a stolica byla w dobrym stanie.

Czy nie czas byloby przypomniec,
ze stolica jest juz daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawno odbudowana
i czas by
zaczac budowac juz poza stolica.

Mozna by tez "taka stolice" wydzielic z Polski i sprzedac na "miedzynarodowej licytacji",
tak aby narod mogl nareszcie budowac u siebie.
Nawiasem mowiac jest juz nowa stolica BRUKSELA i jest czas na budowe Europy Regionow
---
Zrobil duzo dobrego odsuwajac PiSdzielcow od wladzy.
Porawiajac stosunki z Niemcami jest OK w UE i plyna unijne pieniadza na inwestycje.
Z Putinem tez jest normalnie, a nie na "wojennej stopie" jak za Kaczora.
P
Polak z GŚ
To p..... Księstwo Warszawskie musi upaść
Dodaj ogłoszenie