Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autor "Trzynastu powodów" wziął na tapetę niemiecką legendę. Recenzja "Szczurołapa"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
PC
Amerykański pisarz Jay Asher swoją popularność, także w naszym kraju, zawdzięcza swojej debiutanckiej powieści "Trzynaście powodów", na podstawie której Netflix wyprodukował 13-odcinkowy serial. Teraz na nasz rynek trafiła historia szczurołapa z miasteczka Hameln, którą współtworzył właśnie Asher.

Nie łatwo zaskoczyć czytelników znaną dość szeroko legendą o szczurołapie, którą spisali już wieki temu bracia Grimm. Autorom komiksu "Szczurołap" udała się jednak rzecz niezwykła - nie tylko przetworzyli niemiecką legendę, ale wypełnili obecne w niej luki tworząc poruszającą, a momentami przerażającą opowieść o ludzkiej zawiści, nieuzasadnionym strachu i zemście.

Historia szczurołapa miała rozegrać się w 1284 roku w dolnosaksońskim miasteczku Hameln. Mieszkańcy tej miejscowości zmagali się z plagą szczurów, z którą obiecał się rozprawić przybyły na miejsce szczurołap. Jego gra na flecie wywabiła szkodniki z miasteczka i udręka mieszkańców dobiegła końca. Niestety mieszczanie nie dali szczurołapowi obiecanej zapłaty, za co ten zemścił się na nich bezlitośnie - nocą wywabił z miasta wszystkie dzieci, o których słuch na zawsze zaginął.

Ta mroczna legenda stała się dla twórców komiksu przyczynkiem do wiwisekcji mechanizmów, które rządzą jednostkami i społeczeństwami. W komiksie wprowadzona zostaje postać głuchej Magdaleny, która pomimo tego, że była odporna na działanie fletu szczurołapa, to poddała się urokowi jego osobowości. Kobieta żyje na marginesie społeczeństwa. Jest miejscowym popychadłem i obiektem kpin. Jednocześnie dzięki swojej ogromnej wyobraźni potrafi snuć wspaniałe opowieści. To głównie z jej perspektywy poznajemy historię szczurołapa, jego przeszłość i to, co go w życiu napędzało. Finał tej historii dla obojga skrzywdzonych przez los ludzi wzbudza naprawdę sporo emocji.

Dzięki niezwykłym rysunkom Jeffa Stokleya nominowanego do nagrody im. Eisnera, oraz wysiłkom Jessiki Freeburg, specjalistki od ponurych historii i legend, Szczurołap jest dla Jaya Ashera ekscytującym startem w nowy gatunek – opowieścią, która znakomicie operuje tymi samymi motywami prawdy, winy i zadośćuczynienia, które z 13 powodów uczyniły światowy bestseller - opis wydawcy.

Komiks wciąga już od pierwszej strony. Wspaniałe rysunki, sposób prowadzenia historii i świeże spojrzenie na legendę o szczurołapie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury tej historii. Odbiorcy udziela się atmosfera wiszącego nad miastem widma zagłady i pomimo znajomości legendy udaje się go w ostatecznym rozrachunku zaskoczyć.

Jay Asher urodził się w 1975 roku. Podczas sześciomiesięcznego pobytu w Sheridan w Wyoming wpadł na pomysł napisania Trzynastu powodów. Jego debiutancka powieść od dziewięciu lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa“. W Stanach Zjednoczonych sprzedano 2,5 miliona egzemplarzy! Netflix wyprodukował 13-odcinkowy serial na podstawie tej powieści. Współautorką drugiej powieści Ashera, Ty, ja i fejs (REBIS 2012), jest Carolyn Mackler, laureatka nagrody Printz Honor. Asher jest również autorem What Light (REBIS, w przygotowaniu). Jego powieści zostały przetłumaczone na 37 języków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!