Autoryzacja ESTA wymagana od podróżujących do USA. Na czym polega i jak ją uzyskać?

Materiał informacyjny
Choć nie każdy zdaje sobie jeszcze z tego sprawę, stosunkowo niedawno - na mocy porozumienia między rządem polskim a amerykańskim i przystąpienia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - nie jest już wymagane posiadanie wizy celem odwiedzenia właśnie Stanów Zjednoczonych. Mimo wszystko nie oznacza to, że możemy do nich lecieć dokładnie tak, jak do krajów europejskich - Stany wciąż sprawdzą, czy po prostu kwalifikujemy się do tego typu decyzji. Właśnie w tym celu powstał system ESTA, niezbędny krok w procesie dostawania się za ocean. W jaki sposób działa i jak przejść przez niego jak najszybciej?

Czym jest ESTA?

ESTA (Electronic System for Travel Authorization), czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży jest dokładnie tym, co można zrozumieć przez rozszyfrowanie skrótu. System przyjmuje zgłoszenia obcokrajowców z państw uczestniczących w Programie Ruchu Bezwizowego, za drobną opłatą (4$ za przetwarzanie i 10$ w przypadku, gdy uzyskamy autoryzację) przekazuje je do Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, a następnie - po maksymalnie trzech dniach - przekazuje zainteresowanemu informacje o tym, czy może się udać do Stanów drogą powietrzną lub wodną (w przypadku podróży lądowej, na przykład z Kanady, tego typu autoryzacja nie jest wymagana).

W jaki sposób uzyskać autoryzację?

Proces zgłaszania wniosku o autoryzację podróży jest w pełni zautomatyzowany i polega na odwiedzeniu oficjalnej strony Internetowej systemu ESTA, a następnie przebrnięciu przez kilka kroków formularza. W trakcie tej czynności będziemy musieli podać wszelkie informacje dotyczące zarówno naszego paszportu (pamiętajmy, aby koniecznie go odnowić), jak i samej podróży (między innymi kiedy polecimy i na kiedy planujemy podróż). Wypełnimy również dane personalne, a także odpowiemy na kilka pytań kluczowych dla organów Stanów Zjednoczonych w podejmowaniu decyzji o wpuszczeniu nas "do siebie".

Tuż po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty wstępnej, musimy uzbroić się w cierpliwość i po prostu czekać na odpowiedź. CIBT gwarantuje, że każdy wniosek jest rozpatrywany w przeciągu 72 godzin i w tym czasie dostaniemy nie tylko finalną decyzję, ale też komplet dokumentów niezbędnych do udania się w podróż. Dlatego właśnie o wszystko musimy zadbać przynajmniej trzy dni przed planowanym wylotem / wypłynięciem. Autoryzacja jest ważna dokładnie dwa lata - nie bójmy się więc zdobyć ją znacznie wcześniej.

Podsumowanie

Nawet jeśli celem udania się do Stanów Zjednoczonych konieczne będzie złożenie wniosku o autoryzację ESTA, a następnie po prostu dostanie takowej, cały proces podróży na ten odległy kontynent przebiega współcześnie znacznie łatwiej i przyjemniej, aniżeli jeszcze kilka lat temu, kiedy wizy były koniecznością.

Pamiętajmy jednak, że przejście przez ESTA jest niemożliwe do pominięcia i absolutnie nieuniknione - jeżeli autoryzacji nie będziemy mieli w momencie odlotu, po prostu nie polecimy. Sprawdzi to przewoźnik już w trakcie odprawy. Dlatego zadbajmy o to zawczasu, pamiętając, że Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które jest operatorem systemu, ma pełne trzy dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

Dowiedz się więcej o autoryzacji ESTA do USA oraz związanych z nią formalnościach na EstaVisa.pl

Dodaj ogłoszenie