Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babcia i dziadek, to ostatnia deska ratunku dla rodziców [DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA]

Katarzyna Domagała-Szymonek
8 - letnią Zuzanną od urodzenia opiekują się dziadkowie. Ryszard i Ewa nie wyobrażają sobie inaczej spędzić czasu na emeryturze. Wnuczkę zaprowadzają do szkoły czy zawożą na dodatkowe zajęcia
8 - letnią Zuzanną od urodzenia opiekują się dziadkowie. Ryszard i Ewa nie wyobrażają sobie inaczej spędzić czasu na emeryturze. Wnuczkę zaprowadzają do szkoły czy zawożą na dodatkowe zajęcia Maciej Gapiński
Babcie i dziadkowie zamiast korzystać z emerytury poświęcają swój czas wnukom. Dzisiaj i jutro mają swoje święto, skorzystajmy z okazji i podziękujmy im za pomoc.

Pamiętacie jak babcie i dziadkowie odliczali lata, miesiące, dni do emerytury. Gdy już na nią przeszli, zamiast korzystać z czasu wolnego zaczynają kolejną pracę. Rozpoczynają etat jako nianie i zupełnie za darmo opiekują się swoimi wnukami. Dzisiaj i jutro mają swoje święto - Dzień Babci i Dziadka. To doskonała okazja, by podziękować im za pomoc.

KLIKNIJ I POŚLIJ SWOJEJ BABCI:
ŻYCZENIA NA DZIEŃ BABCI ŻYCZENIA SMS NA DZIEŃ BABCI

ZOBACZ KONIECZNIE:
Dzień Babci: jaki prezent dla babci? [PREZENTY NA DZIEŃ BABCI]

ZOBACZ KONIECZNIE:
Dzień Dziadka: jaki prezent będzie najlepszy? [PREZENTY NA DZIEŃ DZIADKA]

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Śląskiem mamy ponad 130 tys. miejsc w przedszkolach, do których chodzi pięć roczników dzieci (od 2 do 6 lat). Tymczasem co roku przybywa nam ponad 40 tys. małych obywateli. Łatwo można zauważyć, że nie ma miejsc dla wszystkich. Dla rodzin, które nie załapały się na miejsce w placówce nieraz dziadkowie są jedynym rozwiązaniem, by pomóc w opiece nad dzieckiem. Za nianię trzeba sporo zapłacić, tak samo jak za miejsce w prywatnym przedszkolu czy żłobku.

- Dziadkowie byli dla nas ostatnią deską ratunku - przyznaje Magdalena Rożnowska z Sosnowca, mama 4 - letniej Zosi. - Liczyliśmy, że po urlopie wychowawczym ja wrócę do pracy a córka pójdzie do przedszkola, tymczasem spóźniłam się z zapisaniem jej i musieliśmy czekać kilka miesięcy na miejsce - wspomina. Wtedy dziadkowie zaproponowali, że sami zajmą się małą Zosią i przeczekają aż znajdzie się miejsce w przedszkolu. Rodzice z ich pomocy skorzystali.

- Jeśli dziadkowie nie czują się w takiej sytuacji wykorzystywani, to opieka nad wnukami jest czymś wspaniałym - podkreśla dr Helena Hrapkiewicz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Śląskiego. Zaznacza też, by nie dopuścić do nieporozumień, wyznaczyć jasne zasady opieki. - Kiedy sytuacja jest jasna, pomoc przy wnukach może przynieść wiele radości i pozwala rozwijać się seniorom, choćby przez to, że wnuki mogą nauczyć nas obsługi komputera - dodaje.

O pomoc przy opiece nad wnuczką Zuzanną nikt nie musiał prosić Ryszarda i Ewy Zdebel z Sosnowca. - Córka pracuje i sama wychowuje naszą wnuczkę, więc naturalne było dla nas, że będziemy jej w tym pomagać - opowiada pan Ryszard. W tym roku Zuzia skończy 9 lat, a jej dziadkowie, którzy są w jej życiu obecni od pierwszych dni, nie wyobrażają sobie innego życia. - Dla nas to sama przyjemność, odbieramy i zawozimy wnusię do szkoły, jeździmy z nią na dodatkowe zajęcia a nawet zabieramy na wczasy - wymienia par Ryszard. Pytany czy kiedykolwiek mieli problemy z zagospodarowaniem czasu Zuzi, mówi "nie". - Pomysły na zabawy same pojawiały się w głowie, a czym jest starsza, tym łatwiej - podkreśla. I zaznacza, że nie żałują swojej decyzji o poświęceniu się dla wnuczki. - Nie wyobrażam sobie innego życia, dzięki temu, że spędzamy z nią dużo czasu, utworzyła się między nami bardzo silna więź - podsumowuje emeryt z Sosnowca.

Nie tylko zwykli ludzie uwielbiają spędzać czas z wnukami. - Do niedawna nie wiedziałam, że potrafię grać w piłkę nożną, a dzięki mojemu wnukowi już wiem, że umiem. Mogę padać ze zmęczenia, ale dla niego rzucę wszystko! Jestem na każde jego zawołanie - w magazynie "Świat&Ludzie" kilka lat temu mówiła urodzona w Katowicach aktorka Ewa Ziętek.

Przed dziadkami stoją nowe wyzwania

Rozmowa z Zofią Zaorska pomysłodawczynią lubelskiej szkoły dla Superbabci i Superdziadka, która na początku lutego będzie miała swój oddział w Tychach.

Jak wpadła pani na pomysł stworzenia szkoły dla superbabć i superdziadków?
Wszystko zaczęło się, kiedy na świecie pojawiły się moje wnuki. Pomyślałam, że stoję przed nowymi wyzwaniami, którymi trzeba sprostać.

Czego uczycie się w szkole?
Jak bawić się z wnukami, jakie książeczki im czytać, z czego robić zabawki, jak od nich skutecznie wymagać czy jak stawiać im granice. Uczymy się wszystkiego, co dziś przydaje się dziadkom. A przede wszystkim podkreślamy, że superbabcia i superdziadek to sprawne i zadowolone z życia osoby.

Kiedyś taka wiedza nie była potrzebna?
Kiedyś dziadkowie nie brali tak dużego udziału w wychowaniu dzieci. Puszczało się je same na podwórko i bawiły się z rówieśnikami. W obecnych czasach ta tradycja zmieniła się. Dzieci nie wypuszcza się z domu bez opieki. Dziadkowie muszą wypełnić im czas. Nawet kiedy idą z wnukami na plac zabaw czy do parku, to razem się bawią.


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!