MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe, nowe świadczenie zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. Co trzeba o nim wiedzieć? Komu i na co przysługuje? Sprawdźcie!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Od października 2024 roku rodzice małych dzieci będą mogli ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Program "Aktywny rodzic" ma na celu ułatwienie łączenia życia zawodowego z rodzinnym. Kto może skorzystać z tej formy pomocy i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Tzw, "babciowe" wzbudza liczne dyskusje. Co powinniśmy wiedzieć o nowym świadczeniu? Sprawdźcie najważniejsze informacje!

We wtorek, 9 kwietnia 2024 r., w odpowiedzi na zapowiedzi z expose premiera Donalda Tuska, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy "Aktywny rodzic". Ustawa ta wprowadza do systemu prawnego trzy świadczenia wspierające rodziców zarówno w aktywności zawodowej, jak i w wychowaniu dzieci, w tym tzw. babciowe, które wzbudza kontrowersyjne dyskusje.

Projekt ustawy "Aktywny rodzic" to konkretna forma wsparcia, która ułatwi pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego. Niezależnie od tego, czy rodzice zdecydują się pracować zawodowo czy pozostać w domu z dzieckiem, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. Nowe rozwiązania będą skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia.

- Każde dziecko w Polsce do 35 miesiąca, a więc do tego czasu, kiedy będzie mógł iść do przedszkola, będzie mogło liczyć na pomoc państwa - każde, bez wyjątku - mówił podczas konferencji premier Donald Tusk.

Babciowe - co trzeba wiedzieć o nowym świadczeniu?

Nowe świadczenie to nie tylko "babciowe"

Ustawa ta wprowadza do systemu prawnego trzy świadczenia „aktywny rodzic”, wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka, są to:

  • świadczenie „aktywni rodzice w pracy”
  • świadczenie „aktywnie w żłobku”
  • świadczenie „aktywnie w domu”

Projekt ten ma być bardzo prosty i przejrzysty. Rodzice będą mieli możliwość dostosowania się do swoich indywidualnych potrzeb, przechodząc z jednego wariantu wsparcia na drugi. Co istotne, oprócz nowego świadczenia finansowego, rodzice nadal będą otrzymywać także świadczenie w ramach programu 800+.

“Aktywni rodzice w pracy”, czyli tzw. babciowe

Świadczenie "Aktywni rodzice w pracy" jest przeznaczone dla rodziców aktywnych zawodowo, których dzieci mają od 12 do 35 miesięcy. Ustawa precyzuje poziom i rodzaj aktywności zawodowej, który uprawnia do otrzymywania tego świadczenia. Świadczenie wynosi 1500 zł miesięcznie i jest wypłacane przez 24 miesiące od 12 do 35 miesiąca życia dziecka. Dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki oraz intensywnej opieki podczas leczenia, rehabilitacji i edukacji, świadczenie to będzie wyższe i wynosić będzie 1900 zł miesięcznie.

– Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa – mówiła Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

“Aktywnie w żłobku”

Świadczenie "Aktywnie w żłobku" zastąpi obecnie istniejące dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dotychczasowe dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, będzie zastąpione przez nowe świadczenie. "Aktywnie w żłobku" będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, takich jak żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun. Wysokość świadczenia wynosić będzie maksymalnie 1500 zł miesięcznie na dziecko, a dla dzieci niepełnosprawnych - do 1900 zł miesięcznie. Świadczenie nie przekroczy jednak wysokości opłaty, którą rodzic ponosi za pobyt dziecka w danej instytucji opieki.

– Ten program spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków. Z przedszkolami sytuacja w Polsce jest dobra, natomiast ze żłobkami – zainteresowani dobrze wiedzą – nie jest tak łatwo. Bywają drogie, a także często nie są powszechne – mówił Premier.

Świadczenie „aktywnie w domu”

Świadczenie "Aktywnie w domu" zastąpi obecny Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który był mniej korzystny, ponieważ nie przysługiwał na pierwsze dziecko. "Aktywnie w domu" będzie przyznawane na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, które umożliwiało pobieranie 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy, "Aktywnie w domu" nie będzie dostępne w tej formie. Świadczenie to jest skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z innych świadczeń, takich jak "Aktywni rodzice w pracy" lub "Aktywnie w żłobku", np. pozostając nieaktywnymi zawodowo lub nie posyłając dziecka do instytucji opieki.

Więcej informacji znajdziecie w naszej galerii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera