Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania za darmo: czy firmy są rzetelne? [SPRAWDŹ]

Jadwiga Jenczelewska
Badania mammograficzne
Badania mammograficzne Lucyna Nenow
Czy to nie paradoks, że w czasach, gdy na wizytę u lekarza specjalisty trzeba się zapisywać z rocznym wyprzedzeniem, nasi Czytelnicy są zasypywani niezliczonymi ofertami bezpłatnych badań? O co chodzi? Gdzie tkwi haczyk?

- Ale gdzie mogę sprawdzić, czy firma, która proponuje mi gratisowe badanie kręgosłupa, po pierwsze wykona to badanie fachowo i zgodnie z regułami sztuki medycznej, a po drugie - nie oskubie mnie w inny sposób - pyta Czytelniczka z Piekar Śląskich, która codziennie odbiera telefony z takimi ofertami.

- Moja mama odebrała telefon z jakiejś firmy, która proponowała jej bezpłatne badanie mammograficzne w jednej z sosnowieckich przychodni - mówi pani Maria. - Zgłosiła się w ustalonym terminie do tej przychodni, a tam jej mówią, że nic o żadnych badaniach nie wiedzą. Zaprzeczają, by ktoś do kogoś dzwonił i zapisywał na mammografię. Być może jakaś firma zbierała podstępnie dane osobowe. Moja mama jest starszą osobą i - niestety - daje się nabierać na przeróżne telefoniczne oferty, które trudno zweryfikować - dodaje Czytelniczka.

- Dostałam dwa listowne zaproszenia na mammografię plus dwa telefoniczne - mówi mieszkanka Siemianowic Śląskich. - Najbardziej zdumiało mnie takie zdanie w zaproszeniu: "Uwaga: w listopadzie 2012 r. w Siemianowicach Śląskich bezpośrednio przed nami mogą stacjonować mammobusy spoza naszego województwa. Będzie nam bardzo miło, jeśli w trosce o swoje zdrowie, to właśnie nas zaszczyci Pani swoją obecnością". Jednym słowem - biją się o moje piersi - podsumowuje nie bez ironii siemianowiczanka.

Jak potraktować takie zaproszenie? Iść na badanie czy wyrzucić ofertę do kosza? Gdzie i jak można sprawdzić, czy jest to badanie bezpłatne? A jeśli tak - skąd te firmy biorą pieniądze na ich wykonanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu? Jak można zweryfikować, czy stosują wymagane standardy?

W biurze prasowym śląskiego oddziału NFZ poinformowano nas, że oferty mogą być z pracowni, które mają umowę z NFZ na wykonanie badań i walczą o pacjentki. Wtedy do nich popłyną fundusze przeznaczone na realizację programu wczesnego wykrywania raka piersi. Jak sprawdzić rzetelność tych firm, radzi poniżej Jacek Kopocz, rzecznik prasowy NFZ w Katowicach.

Bezpłatne badania kierowane do kobiet

Jeśli kobieta chce wziąć udział w profilaktycznym programie badań mammograficznych, powinna wiedzieć, że nie obowiązuje ją rejonizacja. Może się zgłosić do dowolnej placówki realizującej te badania pod warunkiem, że spełnia odpowiednie kryteria.
Po pierwsze, musi być w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia).
Po drugie, przez ostatnie dwa lata nie miała wykonywanej mammografii.

Po trzecie, otrzymała pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Badania cytologiczne są skierowane do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), czyli pań najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy, i pod warunkiem, że w ostatnich trzech latach nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Bezpłatne badania profilaktyczne można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na
realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach

Fundusz - w drodze konkursu ofert - zawiera umowy ze świadczeniodawcami, którzy spełniają warunki zgodnie z rozporządzeniami ministra zdrowia i zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zakład powinien mieć w widocznym miejscu informację o tym, że ma kontrakt z NFZ.

W ramach kontraktu zakład realizuje świadczenia dla osób uprawnionych do bezpłatnych usług - w ramach ubezpie-czenia bezpłatnie - nie pobierając dodatkowych opłat.

Zakład ma możliwość prowadzenia działań informacyjnych, w których - jeżeli tak jest - powinna się znaleźć informacja o umowie z NFZ.

Badania mammograficzne i cytologiczne w ramach programów, dla objętej nimi populacji, są w pełni finansowane przez NFZ w ramach zawartych umów, poprzez pełną, miesięczną, szczegółową sprawozdawczość.

Informację o "legalności" wykonywanych świadczeń powinniśmy otrzymać w zakładzie je wykonującym. Możemy ją potwierdzić: na stronie internetowej oddziału: www.nfz-katowice.pl a także telefonicznie lub listownie w oddziale:

Informacja Śląskiego
OW NFZ ul. Kossutha 13,
40-844 Katowice
tel. 32 735 19 00

Dobrym źródłem wiedzy o badaniach jest też Wojewódzki Ośrodek Koordynacyjny: www.raksutka.org
Wiemy też, że są różnego rodzaju akcje prozdrowotne organizowane np. przez wydziały zdrowia urzędów miejskich itp. Nie są one finansowane przez NFZ, choć zdarzały się przypadki, że przy okazji akcji prozdrowotnych urzędy zachęcały do badań również osoby objęte programami w ramach ubezpieczenia NFZ - wtedy były one wykonywane i rozliczane w ramach kontraktu.

Samo działanie informacyjne, a nawet tylko zachęcające, jest godne pochwały, ponieważ nadal odsetek wykonywanych świadczeń w ramach wspomnianych programów jest niski - w granicach 20 procent uprawnionych.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!