Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie kontrolne krwi konieczne dla zdrowia

Agata Pustułka
Urszula Jaworska wyleczyła się w Katowicach
Urszula Jaworska wyleczyła się w Katowicach arc.
Urszula Jaworska, pierwsza polska pacjentka, u której w 1997 roku w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiej Akademii Medycznej przeprowadzono przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego uczyła wczoraj pacjentów w Katowicach, jak radzić sobie z przewlekłą białaczką szpikową.

Spotkanie odbyło się w ramach specjalnych warsztatów szkoleniowych. To jedno z przedsięwzięć fundacji założonej przez Jaworską, które ma zwrócić uwagę na tę podstępną chorobę, którą najczęściej odkrywa się przypadkowo, podczas rutynowych badań kontrolnych.

Warsztaty odbywają się bezpłatnie w wielu ośrodkach hematologicznych w Polsce, a ich uczestnicy zdobywają wiedzę na temat samej choroby, ale też otrzymują niezbędną pomoc ze strony hematologa i psychoonkologa, by poprawić tak ważną w przypadku tego schorzenia umiejętność radzenia sobie ze stresem. Terapia trwa długo, jest związana ze zmianą trybu życia.

W Polsce corocznie rozpoznaje się ok. 250 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej, z czego prawie co drugi przypadek jest wykrywany przy okazji badań krwi. Niestety, zwykle choroba znajduje się wtedy w dość zaawansowanym stadium.

Co powinno wzbudzić naszą czujność? Gdy wyniki krwi będą wskazywały na rozwój choroby (wysoka leukocytoza), to lekarz pierwszego kontraktu sam skieruje nas do specjalisty.

Do zrobienia podstawowych badań powinny skłonić nas: osłabienie, nocne poty, utrata masy ciała, uczucie ucisku w brzuchu spowodowane powiększoną śledzioną, co ujawnia się, gdy choroba jest zaawansowana. Hematolodzy niezmiennie zachęcają pacjentów do przeprowadzania systematycznych badań kontrolnych krwi raz do roku, by nie przeoczyć problemu. Warto sobie uświadomić, że niemal połowa przypadków przewlekłej białaczki szpikowej przebiega bez objawów.

Metody leczenia przewlekłej białaczki szpikowej są uzależnione od wielu czynników, ale przede wszystkim od fazy, w jakiej choroba się znajduje. Mogą to być leki (glivek) lub przeszczep szpiku.
Choroba wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny i hartu ducha. Diagnoza zawsze stanowi silny wstrząs emocjonalny dla chorego i jego rodziny.

Gdy pacjent nie uzyska psychologicznego wsparcia, może to w konsekwencji prowadzić do depresji, apatii, braku aktywności, izolacji z otoczeniem czy biernej postawy wobec terapii. A to najgorsze rozwiązanie. Chory musi być przecież nastawiony na walkę i zwycięstwo.

Zadaniem lekarza - oprócz znajomości specyfiki choroby, prowadzenia leczenia - jest więc wyjaśnienie pacjentowi jak ważne jest jego zaangażowanie w proces leczenia (np. zażywanie leków oraz unikanie pokarmów, które mogłyby obniżyć lub wzmocnić ich działanie).

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!