Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajka pana Kleksa. Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy powstaje w Fabryce Porcelany w Katowicach. Otwarcie w grudniu 2019 WIZUALIZACJE

Katarzyna Pachelska
Wizualizacja wnętrza Bajki Pana Kleksa w Fabryce Porcelany w Katowicach
Wizualizacja wnętrza Bajki Pana Kleksa w Fabryce Porcelany w Katowicach Materiały prasowe
Prawie 1000 m2 powierzchni zajmie Bajka Pana Kleksa. Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy powstaje w Katowicach, w Fabryce Porcelany. Będzie to miejsce dla dzieci od 3 do 14 lat i ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Będzie tu 7 stref tematycznych i 3 poziomy.

Bajka Pana Kleksa to prywatna inicjatywa. Pierwsza Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy w Polsce, której motywem przewodnim będzie świat z bajek Brzechwy i filmów o panie Kleksie powstaje w postindustrialnych wnętrzach Fabryki Porcelany w Katowicach.

Zobaczcie zdjęcia:

Charakter miejsca nawiązuje do słynnej trylogii Jana Brzechwy, poświęconej przygodom Ambrożego Kleksa – wielkiego, aczkolwiek zapomnianego już nauczyciela. - Postać na miarę marvellowkich superbohaterów ma w sobie tyle wartości, że najwyższa pora go wskrzesić! - mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki pana Kleksa i prezes fundacji Bajka Pana Kleksa, przedsiębiorca z Katowic, właściciel firmy Aureus Leasing i Aureus SA.

Prawie 1000 m2 powierzchni dla dzieci i rodziców

Otwarcie Bajki pana Kleksa jest zapowiadane na 1 grudnia 2019 r. To miejsce przewidziane dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym - od 3 do 14 lat. Co ważne - to nie ma być "bawialnia", w której rodzice zostawiają dzieci na 2 czy 3 godziny, ale miejsce, w którym rodziny mają spędzać czas razem.

Bajka obejmuje 960m2 i jest podzielona na 7 stref tematycznych. Swoją wędrówkę rozpoczniemy w Bajkowej strefie wejścia. To tu zadecydujemy, do której bajki chcemy się udać. Kolejno, naszym oczom ukaże się Tajemna strefa przyrody – miejsce deszczowych drzew, wśród których ukryły się zwierzęta i 3 pary bajkowych drzwi. Aby wejść do Akademii Pana Kleksa będziemy musieli dodatkowo przejść przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. To strefa kolorów, faktur i dźwięków i sensorycznych zagadek.

W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa wyruszymy w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. To tu poznamy sposoby m.in. obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, techniki wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania map. W strefie Kosmosu nauczymy się podstaw astronomii, wystartujemy też prawdziwą rakietą. W strefie Prawego Oka weźmiemy udział w superkreatywnych warsztatach familijnych, posłuchamy znanych artystów, podróżników i naukowców.

- Myślę o Bajce, jako o miejscu z misją - mówi Grzegorz Pietraszewski. - Jan Brzechwa dokonał rzeczy niezwykłej – stworzył świat, który urzekał, zaciekawiał i naprawdę otwierał głowę. Przeniesienie tego świata do interaktywnej przestrzeni może zapalić tysiące dzieciaków do nauki – nauki, która może być naprawdę fajna. Idea projektu sięga daleko poza samą przestrzeń czy wystrój wnętrz i zakłada także promowanie wartości, które uosabiał Pan Kleks – otwartości, tolerancji, chęci odkrywania świata, podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. Wierzę, że Pan Kleks ma szansę zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o jego przygodach i w dalszej perspektywie odkryć pasjonujący świat książek, aktywizować rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla bezproduktywnego siedzenia w świetlicach szkolnych. W Katowicach, a może nawet w samej Polsce, nie ma podobnej inwestycji, która w obszarze kultury i edukacji wykorzystuje literaturę dziecięcą. Bajka Pana Kleksa dołącza do grona podobnych projektów na świecie, jak Muzeum Muminków w Tampere (Finlandia) czy Astrid Lindgren World w Vimmerby (Szwecja). Wpisuje się w światowy trend nowoczesnych edukacyjnych placówek, które potrafią oderwać dzieci od smartfonu czy komputera – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa.

Koncepcja

Bajka Pana Kleksa będzie wyjątkowym miejscem dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w którym poznając przygody Ambrożego Kleksa, bohatera powieści Jana Brzechwy będzie można zgłębić tajemnice otaczającego nas świata. Na wystawie stałej Bajki Pana Kleksa zobaczymy masę eksponatów, które pozwalają na sensoryczne odkrycia i interakcje z pozostałymi uczestnikami zwiedzania. Wystawa przywołuje bajkowy świat wykreowany w kultowej powieści, rozbudzając w dzieciach chęć do nauki i czytania książek. Twórcom miejsca zależało, żeby w Bajce Pana Kleksa dobrze poczuli się wszyscy - zarówno ci, którzy dobrze znają głównego bohatera z czasów dzieciństwa, jak i ci, którzy dopiero poznają magiczny świat przygód profesora i jego przyjaciół.

Miejsce z historią

Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany, w której od lat 20. XX wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś na terenie fabryki nadal wypalana i zdobiona jest porcelana. Ale to przede wszystkim jedno z najciekawszych miejsc na mapie nowych Katowic, wprowadzające w tkankę miasta zupełnie nową wartość. W zrewitalizowanych budynkach z XIX i XX wieku powstał park technologiczny, w którym mieszczą się firmy, agencje kreatywne, concept store’y, galerie sztuki i restauracja. To również idealna przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, którą od początku swojej działalności wspiera Fabryka Porcelany. Obecność Bajki Pana Kleksa właśnie tutaj nie jest więc przypadkowa. Wytwórnia idealnie wpisuje się w misję i działalność miejsca

Wystawa, której patronem jest Wielki Nauczyciel, Pan Kleks

Głównym trzonem Bajki Pana Kleksa jest stała ekspozycja bazująca na trylogii o przygodach Pana Kleksa. Ekspozycja przygotowana jest przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych. Fabryka jest autorem m.in. wystawy „Na tropie Tomka” dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, wystawy „Przyroda” w Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz otwartej w listopadzie wystawy „W Polsce Króla Maciusia” w Muzeum Polin w WarszPrzestrzeń Bajki Pana Kleksa obejmuje 960 m2 i jest podzielona na siedem stref tematycznych. Są to m.in.: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Świat Nauk Ścisłych, Prawe Oko i Tajemna Strefa Przyrody. W każdej z nich czeka na dzieci wiele aktywności, elementów grywalizacji i interaktywnych eksponatów.

Swoją wędrówkę zwiedzający rozpoczynają w Bajkowej Strefie Wejścia. Tu można kupić bilet i wybrać jedną ze ścieżek zwiedzania, która jest dopasowana do ich potrzeb.

Do wnętrza Akademii Pana Kleksa prowadzi droga przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. Ta strefa jest pełna kolorów, faktur i dźwięków, doświadczeń stymulujących różne zmysły małych i dużych odkrywców.

W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa mali i duzi odkrywcy udają się w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. Przestrzeń zaprojektowana jest w formie statku Pana Kleksa „Apolinary Baj”. W tej strefie zwiedzający poznają m.in. sposoby obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, uczą się różnych technik wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania mapy.

Kolejna strefa przenosi zwiedzających w Świat nauk ścisłych. Tu dzieci poznają zasady astronomii, matematyki i fizyki oraz zobaczą jak wygląda prawdziwy statek kosmiczny.

Wystawę zamyka Prawe Oko Pana Kleksa – sala widowiskowa przeznaczona na pokazy audiowizualne, przedstawienia, festiwale i warsztaty. Twórcy Bajki Pana Kleksa planują gościć tu w ciągu roku lokalnych twórców, artystów, naukowców i wynalazców.

Pozostałą cześć Wytwórni zajmuje Tajemna Strefa Przyrody, czyli przestrzeń z kawiarnią - wygodne miejsce dla rodziców i opiekunów, którzy mogą odpocząć, podczas gdy ich pociechy eksplorują świat Pana Kleksa.

Spiritus movens Bajki Pana Kleksa

Pomysłodawcą i prezesem zarządu fundacji Bajka Pana Kleksa, która koordynuje powstanie pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy inspirowanej przygodami Pana Kleksa, jest Grzegorz Pietraszewski. Z pochodzenia Ślązak, ukończył wydział Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedsiębiorca, swoją działalność biznesową od kilkunastu lat łączy z aktywnością społeczną w organizacjach pozarządowych. Mocno angażuje się w kwestie promocji aktywności obywatelskiej młodych, wolontariatu oraz dialogu i otwartości. Był przewodniczącym ogólnopolskiego Stowarzyszenia Projekt: Polska oraz członkiem Rady Fundacji Projekt: Polska, a także autorem i koordynatorem wielu ogólnopolskich projektów o tematyce międzynarodowej, adresowanych do uczniów i studentów, m.in. „Ambasadorzy Demokracji - 40 dni dla Białorusi” oraz „Unia bez barier”. Sprawował funkcję obserwatora wyborów prezydenckich na Ukrainie z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Od 12 lat prowadzi firmę Aureus Leasing sp. z o. o. oraz Aureus S.A., w ramach której prowadzi Fundację Aureus Link. Firma zatrudnia dziś blisko 100 osób. W 2018 roku został wyróżniony „Złotym laurem umiejętności i kompetencji” za „prowadzenie modelu biznesowego opartego na budowaniu długotrwałych relacji z klientami oraz wspieranie w każdym aspekcie, także finansowym, działalności startupów". Prywatnie jest spełnionym tatą Blanki oraz Mai.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo