Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajkoterapia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach ZDJĘCIA

tos
Bajkoterapia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Bajkoterapia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach GCZD
Smutna żabka, słoń Elmer oraz wesołe misie – te i inne bajkowe postacie pojawiły się we wtorek na kartach książek czytanych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Mali pacjenci szpitala zostali poddani bajkoterapii. Bajkoterapia to projekt fundacji Zaczytani.org, w ramach którego wolontariusze czytają na głos pacjentom szpitali dziecięcych w największych miastach Polski. Projekt wspierają znane aktorki, m. in. Anna Dereszowska i Anna Guzik. Bajkoterapia to nie tylko wspólne czytanie, ale również omawianie lektur, czerpanie z nich inspiracji czy wskazówek. Jest częścią arteterapii, która pełni coraz istotniejszą rolę w kompleksowym leczeniu i rehabilitacji pacjentów szpitali pediatrycznych.

Wolontariusze fundacji odwiedzili Oddział Chirurgii i Urologii GCZD. Dzieci, początkowo nieufne, szybko przekonywały się do wspólnego czytania. Bajkom przysłuchiwali się nie tylko pacjenci w salach chorych, ale i dzieci bawiące się na szpitalnym korytarzu, który przez chwilę zamienił się w wielką czytelnię.

- Czytamy nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom - mówi pani Anna, wolontariuszka fundacji. - Niektórzy słuchają z wielką uwagą. Inni, nawet jeśli nie są zainteresowani bajkami, to dzięki nam mają czas, by przez chwilę zająć się sobą czy po prostu odpocząć. Dla niektórych, spędzających z dziećmi miesiące w szpitalu, to bardzo ważne wsparciem - dodaje.

Kim są wolontariusze fundacji? - To ludzie w różnym wieku, od studentów do osób około 60. roku życia. Głównie kobiety, ale są wśród nas również mężczyźni. Robimy to z potrzeby serca. Czytanie na głos, zwłaszcza w szpitalu dziecięcym, to duża przyjemność, ale i sporo wzruszeń - przyznaje Joanna Niezgoda, koordynatorka na Górny Śląsk fundacji Zaczytani.org.

- Literatura jest ważnym sojusznikiem lekarzy w procesie leczenia małych pacjentów – podkreśla dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. - Jak powiedziała Wisława Szymborska, „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Bajkoterapia pozwala dzieciom choć trochę się odstresować i zapomnieć o szpitalnej monotonii. Dzięki takim akcjom czas spędzony w szpitalu nie jest czasem straconym i przykrym, ale interesującą „wyprawą po skarb zdrowia”- zdrowia rozumianego szeroko, również w sensie biopsychospołecznoduchowym - dodaje.

Bajkoterapia to kolejna z inicjatyw, która pomaga małym pacjentom GCZD przejść przez trudny etap leczenia i powrotu do zdrowia. W szpitalu od lat działa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odbywają się tu koncerty, występy i przedstawienia, organizowane charytatywnie przez zaprzyjaźnionych artystów. Mali pacjenci mogą też uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, przyjrzeć się superbohaterom myjącym na wysokości okna szpitala czy po prostu zagrać w grę na szpitalnej konsoli.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 26 poradnie specjalistyczne oraz 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!