Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajkowy Szlak Utopca zrobili górale w Brennej [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Na inaugurację Szlaku Utopca została zorganizowana wycieczka z przewodnikiem
Na inaugurację Szlaku Utopca została zorganizowana wycieczka z przewodnikiem mat. prasowe
Utopiec, czyli - jak podaje Wikipedia - zły i podstępny demon wodny z wierzeń słowiańskich, często utożsamiany z wodnikiem, doczekał się szlaku turystycznego swojego imienia. Liczący osiem kilometrów Bajkowy Szlak Utopca powstał w gminie Brenna na Śląsku Cieszyńskim. Co ciekawe, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. A wszyscy pamiętamy, że w niedalekim Chybiu utopiec nie miał tak lekko.

Tam przed kilkoma miesiącami (pisaliśmy o tym na łamach DZ) napędził miejscowym radnym nie lada stracha i nie zgodzili się, żeby skwer w centrum miejscowości nazwać skwerem Utopca. Chybiański radny Leszek Josek stwierdził w rozmowie z DZ, że utopiec nie był zbyt pozytywną postacią. Straszono nim kiedyś dzieci, więc nazywanie tak skweru mija się z celem.

- A my do utopca nic nie mamy. Sympatyczny stworek. Od dawna maskotką gminy jest utopiec, a teraz powstał jeszcze szlak jego imienia - mówi Aneta Mędrek z Ośrodka Promocji Kultury i Sportu w Brennej.

Iwona Szarzec, wójt Brennej, dodaje, że starają się czerpać inspiracje z twórczości pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, która mieszkała i tworzyła w Górkach Wielkich.

- Postać utopca nie jest nam straszna. Wraz z innymi stworkami pojawia się w bajce Kossak "Kłopoty Kacpra góreckiego skrzata" - podkreśla wójt Szarzec.

Bajkowy Szlak Utopca jest jednym z trzech, jakie ostatnio powstały w gminie Brenna. Zrobiono je w ramach projektu "Szlakami tematycznymi po Gminie Brenna - promocja i rozwój aktywnej turystyki", dofinansowanego z funduszy unijnych.
Udało się zrobić Szlak Myśliwski, Szlak Wspomnień i Bajkowy Szlak Utopca, biegnący wzdłuż istniejącej już trasy Brenna Leśnica - Grabowa - Brenna Centrum. Wszystkie szlaki zostały oznakowane, pojawiły się na nich tablice informacyjne przygotowane przez Polskie Towarzystwo Turys-tyczno-Krajoznawcze, pozwalające zapoznać się z danym miejscem. Powstały "Informator turystyczny po Brennej, Górkach Małych, Górkach Wielkich i okolicach" oraz kieszonkowa ulotka informacyjna.

- Pomysły z utopcem realizujemy sukcesywnie. Najpierw była maskotka, teraz szlak. Jeśli pojawi się jeszcze jakaś ciekawa inicjatywa, to być może ją wykorzystamy - dodaje wójt Szarzec.

Fajne szlaki

W Beskidach jest kilka ciekawych szlaków. Warto nimi się przejść. Oto one:
Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego - biegnący od Ustronia do Wołosatego w Bieszczadach. Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km;
Szlak Zbójników Beskidzkich - autorski projekt Leszka Młodzianow-skiego. Szlak prowadzi od Żywca, przez Bielsko--Białą, aż po Cieszyn;
Szlak Papieski - wiedzie po gminie Ujsoły i okolicznych górach, śladami górskich wędrówek kardynała Karola Wojtyły. Liczy 52 km.

Jaki jest Twój ulubiony szlak w Beskidzie Śląskim i Żywieckim? Napisz



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!