Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Żywności w Rudzie Śląskiej organizuje zbiórkę jedzenia

KG
M.Dyszka
Już w najbliższy piątek i sobotę, po raz kolejny ruszy zbiórka żywności organizowana przez Bank Żywności w Rudzie Śląskiej. Zbiórka będzie organizowana w 119 placówkach handlowych, a zebrana żywność jak zwykle powędruje do najbardziej potrzebujących.

Ubiegłoroczna zbiórka pozwoliła zebrać 20 ton żywności. Dzięki temu wiele organizacji współpracujących z Śląskim Bankiem Żywności, mogło pomóc najbardziej potrzebującym.

- W ciągu 11 lat istnienia Śląskiego Banku Żywności zebraliśmy 25,5 tys. ton żywności. Dzięki temu, co roku pomagamy 50 tysiącom osób dotkniętych ubóstwem - mówi Jan Szczęśniewski - prezes Banku Żywności w Rudzie Śląskiej.

Potrzeby z zakresu dożywienia dzieci są ogromne. W ubiegłym roku w śląskich szkołach i przedszkolach przebywało łącznie 660 191 dzieci. Z państwowego programu dożywiania w tym czasie skorzystało 63 264 dzieci. Niestety nie wszystkie mogą zostać objęte pomocą.

Dopuszczalna kwota zarobku na pojedynczą osobę gospodarstwa domowego wynosi 456 złotych. Po przekroczeniu tej granicy, możemy mieć problem z otrzymaniem dożywienia dziecka w szkole.

Naprzeciwko potrzeb tych rodzin, wyszedł Śląski Bank Żywności. - Od 7 lat trwania akcji "Napełniamy Talerzyk" Śląski Bank Żywności pomaga codziennie w nakarmieniu 4 tysięcy dzieci, które nie dostały się do państwowego programu dożywienia - mówi Jan Szczęśniewski.

Dzięki zbiórce żywności uda nam się sporządzić paczki dla około 200 dzieci, których rodzice nie korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dzieci wybierane są przez pedagoga szkolnego - mówi Danuta Lech, prezes Dąbrowskiego Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie w Dąbrowie Górniczej.

Ubiegłoroczna zbiórka pozwoliła nam na otrzymanie 2,5 ton żywności.Dzięki temu jedzenie trafi do około 100 potrzebujących dzieci. - mówi Iwona Nawrot, prezes Centrum Uskrzydli Dzieciaki.

- Nie wstydźmy się pomagać, pójdźmy razem z rodziną na zakupy. Oddajmy część żywności potrzebującym. Bez jedzenia nie ma życia, nie ma marzeń - zachęca do udziału w zbiórce Jan Szczęśniewski, prezes Banku Żywności w Rudzie Śląskiej.

Marnotrawstwo żywności w naszym kraju jest ogromne. Z danych EUROSTATU wynika, że w Polsce marnujemy blisko 9 mln ton żywności. Część z tej ogromnej sumy przepada w procesie produkcyjnym, ale aż 2 mln ton jedzenia niszczeje w lodówkach, ląduje w śmietnikach.

Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo, poza tym warzywa, wędliny, owoce, sery czy jogurty. Najczęściej zasłaniamy się przegapieniem terminu przydatności, ale bardzo często źle przechowujemy żywność lub kupujemy słabej jakości produkty.

- Około 50% wyprodukowanej żywności ulega zepsuciu. Według wyliczeń Federacji Banków Żywności marnujemy miesięcznie żywność za ok. 25 - 45 zł na osobę - mówi Agnieszka Bielska koordynator ds. mediów Federacji Polskich Banków Żywności

Kiedy w Polsce rocznie niszczy się 9 mln ton żywności, w naszym kraju według danych GUS w roku 2011 w skrajnym ubóstwie żyło 2,5 mln osób. Według danych Polskiej Akcji Humanitarnej dożywienia w roku 2010 wymagało około 130 tysięcy dzieci.

Sprawdź, gdzie w swoim mieście prowadzona jest zbiórka żywności


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!