Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki oddały pole spryciarzom [LISTA NIEPEWNYCH PARABANKÓW]

JJ, GKM
ARC
W Polsce zaczyna się wielka kampania ostrzegająca przed instytucjami nazywanymi parabankami i ich pochodnymi.

Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Narodowy Bank Polski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Finansów będą informować o zagrożeniach za pośrednictwem telewizji, internetu oraz ulotek. Portal Money.pl przyjrzał się tym firmom. Wartość krajowego rynku instytucji nieobjętych nadzorem bankowym wynosi 2 miliardy złotych.

Parabanki są coraz popularniejsze, bo banki nie chcą udzielać pożyczek, a ostatnio drastycznie je ograniczyły.Andrzej Topiński z Biura Informacji Kredytowej zwraca uwagę, że liczba udzielanych kredytów spadła o ponad 20 procent w pierwszym kwartale tego roku. - Można domniemywać, że banki oddały pole innym firmom pożyczkowym - dodaje Topiński. Parabanki mają więc bogate żniwo.

Przed czym ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego

Organizatorzy kampanii przeciwko parabankom uczulają przede wszystkim przed firmami depozytowymi. Na nie szczególną uwagę zwraca Komisja Nadzoru Finansowego, umieszczając firmy podejrzane o przyjmowanie lokat na liście obostrzeń. Są na niej:

 Finroyal FRL Capital Limited

 Flexworld Inc
 Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie

 Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim

 Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku

 GoGo20 Poland

 DOBRALOKATA Sp. z o.o.

 Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o.

 P.H.U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu

 Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

 KASOMAT.PL SA, Wrocław

 Lex-Security, Mysłowice

 Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe sp. z o.o. Stargard Szczeciński

 Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce - Warszawa

 IPI CAPITAL SA z siedzibą w Warszawie

 NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

Lokaty znajdujące się w parabankach nie są objęte żadną gwarancją. Oznacza, to że w przypadku kłopotów finansowych instytucji przyjmującej wkłady, możemy nie odzyskać naszych oszczędności. W normalnych bankach zgromadzone na kontach i lokatach pieniądze są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Oznacza, to że w przypadku kłopotów banków, BFG ma obowiązek wypłacić oszczędności do wysokości 100 tysięcy euro.

Mimo to popularność oszczędnościowych parabanków rośnie. Najbardziej znaną instytucją jest Amber Gold, jednak schemat działania takich firm jest podobny. Oferują one znacznie wyższe oprocentowanie niż na tradycyjnych lokatach. Żeby wyróżnić się na tle banków, przedstawiają odsetki jako premię za przeznaczenie środków na pewien rodzaj inwestycji. Amber Gold oferował zakup sztabek złota, DobraLokata działa na rynku nieruchomości, a Perfect Trade angażuje się w rynek metali szlachetnych.

Podczas gdy lokaty na tradycyjnych lokatach ledwo przewyższają inflację, oprocentowanie rzędu kilkunastu procent znajduje wielu chętnych. Roczna lokata w największym polskim banku - PKO BP - daje zysk 2,8 proc. w skali roku. Dla porównania Amber Gold oferował minimum 10 procent rocznie.
Niestety, znaczna część klientów nie rozumie ryzyka związanego z tego typu inwestycjami. Częściowo odpowiedzialność za taką sytuację biorą same instytucje parabankowe, które reklamując się pomijają aspekty ryzyka, przedstawiając jedynie cząstkowe informacje dotyczące potencjalnych zysków.

- Większość Polaków nie potrafi odróżnić instytucji objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnej od tych, które nie mają takiego zabezpieczenia. Dlatego podwójnie ryzykują, powierzając komuś swoje oszczędności - mówi rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk. - Niewiele osób czyta umowy, nie rozumie różnicy między nominalnym oprocentowaniem a rzeczywistą stopą kredytu. Co gorsza, ludzie bezgranicznie wierzą reklamom. Zdarzają się nawet sytuacje, że ktoś traci dom, ponieważ wziął gigantycznie oprocentowaną chwilówkę, nie czytając dokładnie umowy. (Źródło: Money.pl)

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Off Festiwal 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera