MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bańkowski odwołany ze stanowiska prezesa TF Silesia

Redakcja
Wojciech Bańkowski został odwołany ze stanowiska prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia - należącej do Skarbu Państwa spółki, która jest właścicielem terenów dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Obowiązki prezesa zarządu przejął Marcin Świegocki.

Informacja o zmianach w zarządzie znalazła się na stronie internetowej spółki. Świegocki, który po odwołaniu Bańkowskiego pełni obowiązki prezesa, dotychczas był przewodniczącym rady nadzorczej.

Przyczyny odwołania Bańkowskiego nie są na razie znane.

Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór powiedział, że jeszcze we wtorek przekaże informację na temat zmian z zarządzie tej spółki.

Zaledwie kilka dni temu, w ostatni czwartek, na specjalnej konferencji prasowej w Szczecinie Bańkowski przedstawił projekt rewitalizacji terenów postoczniowych. Jak zapewniał, działalność stoczniowa zostanie utrzymana, ponadto będzie rozwijał się przemysł lekki, biznes i usługi.

Plan zakłada, że pracę ma dostać 6,5 tys. osób. Inwestycja warta 67 mln euro powinna być gotowa do 2021 r. Prezes zapewniał, że TF Silesia ma środki, by sama sfinansować projekt, jego zdaniem ryzyko braku pieniędzy w tym przypadku nie istnieje.

Produkcja w Stoczni Szczecińskiej Nowa została wstrzymana w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni został sprzedany, a pracownicy zwolnieni.

Część postoczniowego terenu, ok. 11 ha, wydzierżawiła od TF Silesia katowicka spółka Kraftport. Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Sądowego firma ta została zarejestrowana 29 lipca br., trzy dni po podpisaniu umowy dzierżawy. Jedynym właścicielem firmy jest Fryderyk F., drobny śląski przedsiębiorca, zajmujący się docieplaniem budynków klinkierem. Zgodnie z KRS firma ma kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł.

Śledztwo w sprawie dzierżawy przez TF Silesia terenów po SSN Kraftportowi prowadzi od połowy września prokuratura w Katowicach. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd TF Silesia w związku z podpisaniem umowy dzierżawy.

Towarzystwo Finansowe Silesia powstało w 2001 roku. Głównym zadaniem spółki była restrukturyzacja polskich hut. W ostatnich latach prowadziło także projekty w branży lotniczej, kolejowej i przetwórczej. Podstawową działalnością TFS jest doradztwo i specjalistyczne działania naprawcze przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jesienią zeszłego roku wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład SSN. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni