Baraże MŚ 2018. "Karny z kapelusza" w Belfaście. Szwajcaria bliżej mundialu

krk
East News
Reprezentacja Szwajcarii po pierwszym meczu barażowym jest bliżej awansu na MŚ 2018. Helweci pokonali w Belfaście Irlandię Północną 1:0 (0:0). Bramkę na wagę zwycięstwa zdobyli jednak po mocno kontrowersyjnym rzucie karnym. Rewanżowe spotkanie w niedzielę w Bazylei.

Bukmacherzy za nic mieli fakt, że mecz rozgrywany był w Belfaście. Ich zdaniem zdecydowanym faworytem była reprezentacja Szwajcarii. Nic w tym dziwnego. Helweci w eliminacjach punkty stracili dopiero w ostatnim meczu przegrywając potyczkę z Portugalią, której stawką było pierwsze miejsce i bezpośredni awans na mundial.

Od początku spotkania zaatakowali Szwajcarzy, ale Irlandczycy z Północy nie pozwalali im na rozwinięcie skrzydeł. Pierwszy raz Helweci poważnie zagrozili gospodarzom w 18. minucie. Haris Seferović uderzał piłkę na wślizgu z najbliższej odległości, ale Michael McGovern wyciągnął się jak struna i odbił futbolówkę. Aktywny na prawej flance był Stephan Lichtsteiner. Po wrzutkach kapitana gości parę razy zakotłowało się w polu karnym Irlandii Północnej, ale do przerwy na tablicy świetlnej widniał bezbramkowy remis.

Drugą połowę Szwajcarzy rozpoczęli z większym animuszem. Tuż po wznowieniu gry mogło być 1:0, ale techniczne uderzenie Xherdana Shaqiriego poszybowało centymetry nad poprzeczką. W 57. minucie sędzia Ovidiu Hategan podyktował niezasłużony rzut karny dla gości - piłka po strzale Shaqiriego trafiła w bark, a nie w rękę Jonathana Evansa. Jedenastkę na bramkę bez problemów zamienił Ricardo Rodriguez.

Podrażnieni błędem arbitra gospodarze próbowali odpowiedzieć. Okazję do wyrównania miał Gareth McAuley, ale po jego uderzeniu głową piłka minimalnie minęła bramkę. W ostatnich minutach Szwajcarzy oddali inicjatywę Irlandczykom z Północy, ale wynik meczu się nie zmienił. Arbitra żegnały gwizdy kibiców. Były one w pełni uzasadnione - w końcówce Rodriguez przypadkowo zatrzymał piłkę ręką w polu karnym, ale Hategan tym razem pozostał niewzruszony.

MŚ 2018 w GOL24

Materiał oryginalny: Baraże MŚ 2018. "Karny z kapelusza" w Belfaście. Szwajcaria bliżej mundialu - Gol24