Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2015 jest w piątek. Abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy i górnicy odetchnęli z ulgą

Redakcja
Każdego roku z okazji Barbórki odbywają się tzw. karczmy piwne. Barbórka to także tradycyjne pobudki w wykonaniu orkiestry górniczej
Każdego roku z okazji Barbórki odbywają się tzw. karczmy piwne. Barbórka to także tradycyjne pobudki w wykonaniu orkiestry górniczej Dziennik Zachodni
Tradycyjne święto górników Barbórka, czyli liturgiczne wspomnienie świętej Barbary, patronki górników i archidiecezji katowickiej, obchodzone 4 grudnia, przypada w tym roku w piątek. Dlatego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił wiernym archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Karczmy piwne mogą się odbyć.

Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc poprowadzi jutro dwie uroczyste msze święte z okazji Barbórki. Obie odbywać będą się parafiach pod wezwaniem św. Barbary, obie też będą transmitowane przez media. Pierwsza msza zostanie odprawiona o godz. 9 w Rybniku - Boguszowicach (wysłuchać będzie można jej też na antenie Programu 1 Polskiego Radia), druga natomiast o godz. 13 w Katowicach - Giszowcu (tą z kolei będzie transmitować TVP Polonia i TVP Katowice).

Sama Barbórka w tym roku przypada w piątek. Mimo tego świętujących dzień górnika nie będzie obowiązywał post. Arcybiskup Wiktor Skworc podjął bowiem decyzję o udzieleniu wiernym archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (na podobny zdecydował się także biskup sosnowiecki).

Karczma piwna w Jastrzębiu [ZDJĘCIA]

Jak przypomina w swym komunikacie biuro prasowe archidiecezji katowickiej "zgodnie z przyjętą przez polski episkopat wykładnią wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości", przy czym "uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty".
Według zatwierdzonej w ubiegłym roku przez Konferencję Episkopatu Polski wersji przykazań kościelnych, czwarte przykazanie brzmi „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Zgodnie z przyjętą przez polski episkopat wykładnią wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Biskupi zachęcają też do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę”
Agata Pustułka

Górnicy bawili się na Karczmie Piwnej w Ornontowicach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!