Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka w środku lata 2019 w Tarnowskich Górach. Tarnogórska krata na wybiegu, czyli barbórkowy pokaz mody

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Barbórkowy pokaz mody 2019
Barbórkowy pokaz mody 2019 Patryk Osadnik
Czy tarnogórska krata opanuje światowe domy mody? Nie wiadomo. Do tej pory opanowała jednak wybieg podczas Barbórki w środku lata, gdzie w sobotę odbył się barbórkowy pokaz mody. Nie od wczoraj widać ją też bardzo dobrze na tarnogórskich ulicach i w restauracjach.

Barbórkowy pokaz mody 2019

Podczas tegorocznej Barbórki w środku lata na tarnogórskim rynku odbył się barbórkowy pokaz mody. W sobotę, 13 lipca rynek opanowała krata i to nie byle jaka, bo tarnogórska.

Tarnogórska krata to kolejny produkt eksportowy Tarnowskich Gór, który powstał na kanwie miejskiego sukcesu UNESCO. Powstała ona z połączenia bar miasta: bieli, żółci i czerni, funkcjonujących w historii Srebrnego Miasta już od XVI wiek.

Charakterystyczna krata na początku pojawiła się w restauracjach. Robiono z niej obrusy i fartuchy, kolorowe elementy zaczęły towarzyszyć też kelnerom. Jakiś czas temu biało-żółto-czarny wzór pojawił się też na ulicach Tarnowskich Gór w postaci przeróżnych ubrań i gadżetów.

Tarnogórzanie w kratę mają koszulki, bluzy, chusty, krawaty, powstają też torby, sukienki i wiele więcej. Wszystko tworzą lokalni producenci. Na ubraniach i gadżetach pojawia się nie tylko krata, ale też charakterystyczne dla Miasta Gwarków miejsca. Wszystko to można było zobaczyć na barbórkowym pokazie mody. W jego organizacji pomagała Aleksandra Malczyk z Silesia Folk Design, która na co dzień we współczesny sposób przedstawia tradycyjne śląskie stroje.

Nie przegapcie

Barbórka w środku lata 2019

Barbórka w środku lata to żaden współczesny wymysł.

- A dlaczego nie?! Przeca to właśnie tak piyrwy bywało! - godo Mariusz Jarzombek z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Barbórka w środku lata, to nic innego jak kontynuacja tradycji Bergfestów, które w Tarnowskich Górach odbywały się od końca XVIII wieku. To właśnie blisko 300 lat temu w Mieście Gwarków stworzono jedno z pierwszych, a może nawet pierwsze bractwo imienia św. Barbary, a jego istnienie zatwierdził sam papież.

- Tarnogórskie kroniki donoszą, że za założenie bractwa odpowiedzialni są Jezuici, którzy przybyli do najprężniej się wówczas na Śląsku rozwijającego miasta gwarków w wieku. To oni zainspirować mieli powstanie bractwa św. Barbary już w 1721 roku przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła - wyjaśnia Mariusz Jarzombek.

Bergfesty organizowane były właśnie latem. Dopiero XIX wieku przyniósł rozwój górnictwa węglowego, co przyniosło rozwój kultu św. Barbary. Wtedy też święto górnicze, czyli Barbórka zaczęła być utożsamiana z grudniowym wspomnieniem świętej.

Zobaczcie koniecznie

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo