Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w Jaworznie. Groźna roślina w Dąbrowie Narodowej

Anna Zielonka-Hałczyńska
Barszcz Sosnowskiego ma 1-4 m wysokości. Baldach jest gęsty i parasolowaty
Barszcz Sosnowskiego ma 1-4 m wysokości. Baldach jest gęsty i parasolowaty fot. Arkadiusz Ławrywianiec/arc
Barszcz Sosnowskiego znów atakuje w regionie. Ta zagrażająca życiu roślina jest bardzo niepozorna. Dwa lata temu z powodu oparzenia barszczem zmarła 67-letnia mieszkanka Jeleniej Góry. Mimo fachowej pomocy lekarskiej w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich kobieta zmarła. W tym roku w Jaworznie odkryto jeden przypadek- tym razem jednak nie na Pechniku, ale w Dąbrowie Narodowej.

– Roślina pojawiła się w okolicy ulicy Szczotki. Została usunięta –podkreśla Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo pomylić z innymi roślinami, na przykład z pasternakiem zwyczajnym, arcydzięgielem litworem czy dzięgielem leśnym. Jak go więc rozpoznać? To nie jest takie proste, ale wspomniany barszcz ma kilka charakterystycznych cech.

Ten trujący intruz to wysoka roślina, która może sięgnąć od 1 nawet do 4 metrów wysokości. Łodyga jest gruba (do 10 centymetrów średnicy) i pokryta włoskami, pusta w środku. Są na niej podłużne bruzdy. Barszcz jest zakończony gęstym baldachimem drobnych białych kwiatków. Baldach może osiągnąć średnicę nawet do 50 centymetrów. Jest parasolowaty, w przeciwieństwie do kulistego baldachu innej rośliny - barszczu Mantegazziego.

Ale uwaga, barszcz Mantegazziego też może być dla nas niebezpieczny. I owa roślina jest też często mylona z barszczem Sosnowskiego. Tak samo osiąga do kilku metrów wysokości, jej łodyga ma 10 centymetrów średnicy i też jest pusta w środku. Różnica jest natomiast taka, że duże liście barszczu Mantegazziego mają spiczaste zakończenia, podczas gdy listowie barszczu Sosnowskiego ma tępe końce.

Łatwo też pomylić oba barszcze z niegroźnymi roślinami z rodziny selerowatych lub niezagrażającym barszczem zwyczajnym. Ten ostatni gatunek jest jednak o wiele mniejszy od barszczu Sosnowskiego czy Mantegazziego. Ma 50-150 centymetrów wysokości i 4-20 milimetrów średnicy. Liście na dole są duże, u góry drobniejsze. Również kwiaty barszczu zwyczajnego są o wiele mniejsze, a baldach jest rzadszy.

Przypadki jego pojawienia się na terenie miasta były odnotowywane już wcześniej. Dwa lata z rzędu barszcz rósł przy ulicy Mostowej na Pechniku. Trudno go było wyplenić.

–Przypadki podejrzeń występowania barszczu Sosnowskiego można zgłaszać w Wydziale Komunalnym i Ochrony Środowiska UM –podkreśla Katarzyna Florek.

Kontakt z jego pracownikami znajduje się pod adresem [email protected] lub pod numerami telefonów:32 6181 770, 32 6181 769.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!