Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w województwie śląskim [ZOBACZ GDZIE]

Patryk Drabek
Barszcz Sosnowskiego rośnie m.in. na terenie gminy Włodowice w powiecie zawierciańskim.
Barszcz Sosnowskiego rośnie m.in. na terenie gminy Włodowice w powiecie zawierciańskim. Patryk Drabek
Barszcz Sosnowskiego w województwie śląskim: Sprawa jest poważna, ponieważ jest to roślina silnie zachwaszczająca teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą, która u osób wrażliwych, a zwłaszcza dzieci i alergików, może powodować oparzenia skóry.

Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Dlatego w bezpośrednich kontaktach z tymi roślinami należy zachować ostrożność i stosować odpowiednią odzież ochronną.

Przebywając kilka metrów od barszczu, nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, chyba że jesteśmy uczuleni na pyłki roślin z rodziny baldaszkowatych.

Warto jednak pamiętać, że nie każda roślina z rodziny baldaszkowatych to barszcz Sosnowskiego.

Co ciekawe, na terenie województwa śląskiego występuje nie tylko barszcz Sosnowskiego, ale także barszcz Mantegazziego. Różnica w budowie roślin polega na tym, że u „Sosnowskiego”, który jest nieco niższy, klapy liści są tępe i płytkie, a "Mantegazzi" ma klapy ostro zakończone. Efekt oddziaływania jest jednak podobny.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TEGO BARSZCZU NIE ZJESZ - TRUJE I PARZY

Jeszcze w ubiegłych latach we Włodowicach koło Zawiercia najwięcej okazów zlokalizowanych było przy ulicy Robotniczej oraz przy drodze z Parkoszowic do Rudnik. W tym roku barszcz pojawił się na jednej z posesji między Włodowicami i Parkoszowicami.

- Jest to niezamieszkały i nieużytkowany teren, a o występowaniu tam barszczu Sosnowskiego poinformowali nas sąsiedzi i od razu wysłaliśmy tam nasze służby. Innych zgłoszeń nie mieliśmy - podkreśla Elżbieta Opałka, kierowniczka Referatu Gospodarki Gruntami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy we Włodowicach.

Jeśli chodzi o Jurę Krakowsko-Częstochowską, to na tę roślinę możemy też trafić w samym Zawierciu, Porębie, Pilicy czy Ogrodzieńcu. Na terenie województwa śląskiego trujący barszcz znajdziemy natomiast w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach w rejonie Kłodnicy w Ligocie, w Będzinie-Grodźcu oraz w Beskidach.

Jeśli podejrzewamy, że w naszej okolicy może rosnąć barszcz Sosnowskiego, to możemy się zgłosić do urzędu miasta lub gminy, sanepidu lub bezpośrednio do terenowego oddziału Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) pochodzi z rejonu Kaukazu. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Jednak z powodu problemów z uprawą i zbiorem (ze względu na zagrożenie dla zdrowia), uprawy porzucono. Roślina w szybkim tempie zaczęła się jednak sama rozprzestrzeniać. Jest objęta prawnym zakazem hodowli i sprzedaży na terenie Polski.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!