Krzysztof Wypijewski
W sobotę w Danii rozegrano ósmą z dziesięciu rund walki o indywidualne mistrzostwo świata 2022. Wygrał Bartosz Zmarzlik, który powiększył przewagę nad goniącym go Leonem Madsenem do 20 punktów.

Przez długie lata tor w Vojens nie należał do ulubionych obiektów biało-czerwonych. Ostatnio to się jednak zmieniło - w 2019 roku Bartosz Zmarzlik tam wygrał, a w 2021 zajął drugie miejsce (w sezonie 2020 turnieju w Vojens nie było z uwagi na wybuch pandemii koronawirusa). Nic więc dziwnego, że polscy fani z optymizmem oczekiwali sobotnich zawodów. Utwierdziły ich w tym wyniki kwalifikacji. Patryk Dudek wykręcił trzeci, a Zmarzlik czwarty czas. Najszybszy był Brytyjczyk Daniel Bewley, zwycięzca dwóch poprzednich rund tegorocznego cyklu (Cardiff i Wrocław) przed wiceliderem klasyfikacji przejściowej - Leonem Madsenem z Danii.

Bewley miał pierwszeństwo w wyborze numeru startowego, nieoczekiwanie zdecydował się na "14". Kiepsko na tym wyszedł. W sobotę najkorzystniejsze były pola skrajne (tylko 5 z 23 wyścigów wygrali zawodnicy startujący z pól B i C). Brytyjczyk z niekorzystnych bramek ruszał aż 3 razy. W fazie zasadniczej zdobył zaledwie 7 oczek i nie załapał się do półfinału.

Pozostali faworyci awansowali do czołowej ósemki (m.in.: Madsen, Dudek i Zmarzlik). Nieoczekiwanie znalazł się w niej także startujący z tzw. dziką kartą - Rasmus Jensen. Duńczyk, który w tym sezonie startował dla I-ligowego Wybrzeża Gdańsk, uzbierał 10 punktów.

Kiepsko wypadli w Vojens Paweł Przedpełski i Maciej Janowski. Obaj dowieźli do mety zaledwie 4 oczka, zajmując - odpowiednio - 14. i 15. miejsce.

W 21. wyścigu triumfował Robert Lambert przed Madsenem, Jensenem i Tai'em Woffindenem.

Polacy spotkali się w drugim półfinale. Dudek zdecydował się na czerwony kask, Zmarzlik wybierał jako trzeci i wskazał na pole B. Nasi świetnie ruszyli spod taśmy i zameldowali się na dwóch czołowych pozycjach.

Zawodnik gorzowskiej Stali w finale wybierał kask jako ostatni. Dostał biały, najmniej korzystny pokrowiec (wcześniej z pola C w 7. gonitwie wygrał tylko Mikkel Michelsen). Zmarzlik wystartował jednak perfekcyjnie i na mecie był pierwszy. Za jego plecami finiszowali Lambert, Madsen i Dudek.

Klasyfikacja po ośmiu z dziesięciu rund: 1. Zmarzlik 128, 2. Madsen 108, 3. Bewley 91, 4. Dudek 90, 5. Lambert 86, 6. Janowski 76.

Do zakończenia rywalizacji o miano żużlowego mistrza globu pozostały już tylko dwie rundy: 17 września w Malilli i 1 października w Toruniu.