MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Batalion WOT w Cieszynie? Śląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej powstanie szybciej

Andrzej Drobik
Wojska Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej Fot. arc
Już w przyszłym roku na Śląsku powstanie brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz chce przyspieszyć budowę struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie śląskim i wielkopolskim. Zapowiada, że dowództwa brygad WOT i pierwsze pododdziały powstaną już w 2018 roku. Jak wyjaśnia ministerstwo, to odpowiedź na zainteresowanie społeczeństwa powstającymi jednostkami.

Cieszyński radny powiatowy Krzysztof Neścior rozpoczął starania o to, żeby dowództwo jednego z trzech batalionów śląskiej brygady znalazło się w Cieszynie. Jak tłumaczy, Cieszyn ma nie tylko niezbędna infrastrukturę, ale także duże doświadczenie w tej kwestii.

Na początku 2015 roku w Cieszynie, podobnie jak w kilku miastach w Polsce, powstała Kompania Obrony Narodowej.

– To zdrowy odruch ludzi, którzy widzą, że sytuacja polityczna nie jest dobra, więc chcą się pewnych rzeczy dowiedzieć i przeszkolić. Wcale nie chodzi o tworzenie zastępczej armii, bo armia jest jedna, ale w obecnej sytuacji celowe jest wspieranie wszelkich struktur, które mogą wspomagać armię – mówił Krzysztof Neścior, radny powiatowy, założyciel Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie i pomysłodawca powołania Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej.

Od tego czasu kompania prowadziła szkolenia i zdobywała doświadczenia, które dzisiaj mają zaowocować w przyjęciu do Cieszyna dowództwa batalionu nowo tworzonego Wojska Obrony Terytorialnej.

Cieszyn ma niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Może przyjąć WOT.

Krzysztof Neścior podczas rady powiatu cieszyńskiego złożył interpelację w sprawie możliwości rozmieszczenia Batalionu WOT przy ul. Wojska Polskiego w Cieszynie.
– Cieszyn jest postrzegany jako jedno z miast, które było liderem w tej sprawie. Mamy szansę, żeby Wojsko Polskie po latach nieobecności wróciło do Cieszyna – mówi Neścior.

Jak argumentuje, byłoby to dużą szansą prestiżową, ekonomiczną i społeczną dla całego powiatu. Wystąpił zatem do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o informację dotyczącą powierzchni dostępnej infrastruktury w dawnych koszarach, które zlokalizowane są przy ulicy Wojska Polskiego w Cieszynie. Jak tłumaczy, budynki są przystosowane do przyjęcia jednostki wojskowej ze względów historycznych oraz funkcjonalnych.

Na razie trwa formowanie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Mają one docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. Do tej pory utworzono już pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Trzeci etap formowania WOT rozpocznie się w 2018 roku i obejmie województwo śląskie.

– Moją interpelację złożyłem na prośbę komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej. Wygląda na to, że jest zainteresowanie Cieszynem ze strony dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi Neścior.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni