Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baw się i pomagaj pszczołom, czyli Wielki Dzień Pszczół WIDEO+ZDJĘCIA

KL/mat. prasowe
Gry miejskie, warsztaty, pikniki – Wielki Dzień Pszczół to niecodzienne połączenie rozrywki i edukacji. W tym roku wydarzenia związane ze świętem odbędą się w ponad 40 miejscach w całym kraju. Także w województwie śląskim.

Mamy środek wakacji i mało kto myśli o nauce. Jeżeli jednak połączymy edukację z dobrą zabawą, dostaniemy sprawdzony przepis na atrakcyjne letnie wydarzenie. Właśnie z tej receptury korzystają organizatorzy obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, czyli ogrody botaniczne, placówki edukacji przyrodniczej, muzea i skanseny. Wśród atrakcji, z których będzie można dzisiaj skorzystać, są m.in: gry terenowe, warsztaty z budowy domków dla pszczół i spotkania z pszczelarzami.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest już po raz piąty. Celem święta jest pokazanie, jak ważną rolę spełniają te owady. W naszej szerokości geograficznej ok. 80 % roślin jest owadopylna. Bez pomocy pszczół nie byłyby one w stanie się rozmnażać. A przecież rośliny te dostarczają schronienia i pożywienia wielu gatunkom zwierząt. To również dzięki zapyleniu powstają nasze ulubione warzywa i owoce. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami i porzeczkami.

Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222. Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół chcą zwrócić uwagę na potrzebę ratowania tych stworzeń.

Jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest głód. Wokół nas jest coraz mniej przestrzeni, gdzie rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie. Nie każdy bowiem kwiat jest pożyteczny dla pszczół – wiele popularnych gatunków, np. bratki, hortensje czy pelargonie, nie zapewnia owadom pokarmu. Jeżeli zatem chcemy im pomóc , twórzmy jak najwięcej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć nektar i pyłek. Jak to zrobić?

Najprościej wejście na stronę www.pomagamypszczolom.pl. Jej autorzy zachęcają wszystkich do zgłaszania swoich Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Na stronie jest licznik, który pokazuje liczbę zgłoszonych pszczelich "stołówek".

Tegoroczny cel to 20 000 takich miejsc. Wprawdzie na wysiew nasion jest już za późno, ale w sklepach ogrodniczych i na bazarach można kupić już rozwinięte kwiaty m.in. jeżówki, nagietka, szałwii lub wrzosu. Trzeba je tylko zasadzić w ogródku, na balkonie albo w doniczce na parapecie. Będziemy mogli wtedy cieszyć się urodą letnich kwiatów, a przy okazji pomożemy pszczołom.

Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy.

Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Pszczoły produkują tylko zdrowy miód, gdyż w przeciwieństwie do osowatych nie zbierają nektaru z trujących roślin. Główną wartością miodu są jego właściwości antybakteryjne oraz zawarte w nim przeciwutleniacze.

Miód łagodzi kaszel, działa uspokajająco i nasennie, poprawia perystaltykę jelit. Na świecie wytwarza się rocznie około 1,9 miliona ton naturalnego miodu. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli, że w żołądkach pszczół miodnych jest 13 bakterii kwasu mlekowego, wytwarzających związki przeciwbakteryjne. Badacze sądzą, że pochodzące od pszczół bakterie mlekowe mogą w przyszłości być skutecznym zamiennikiem antybiotyków.

Pszczoły mają świetny węch, dzięki czemu po odpowiednim przeszkoleniu potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pszczoły zapylają większość roślin uprawnych na świecie, ich brak może oznaczać poważne problemy z wyżywieniem ziemskiej populacji.

Sprawą pszczół coraz częściej zajmują się politycy. W 2015 roku na terenie polskiego Sejmu stanęły ule, które mają zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół. Swoje ule mają też francuscy i niemieccy parlamentarzyści. Jak się okazuje, pszczoły żyjące w mieście mają często lepsze warunki do produkcji miodu niż pszczoły z tradycyjnych pasiek. W miastach nie używa się oprysków na masową skalę, dzięki czemu przeżywalność pszczół jest większa, a jakość miodu bardzo dobra.

Zobaczcie film: Co nam dają pszczoły? Co stałoby się, gdyby ich zabrakło?Zdjęcia pochodzą z bazy X-Bank Gallery

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!