Pochodząca z początku XX wieku bazylika w Strzemieszycach Wielkich to jeden z najokazalszych kościołów Zagłębia Dąbrowskiego. Ukończona w 1910 roku, utrzymana w stylu neogotyckim świątynia, góruje na okolicą. Kościół stanowi perłę architektury sakralnej, znalazł się również na w rejestrze zabytków. Jednak przez ponad 110 lat swojego istnienia nie przeprowadzono tam żadnych znaczących prac remontowych, co objawia się pogarszającym z roku na rok stanem konstrukcji. Istnieje ryzyko, że ze względów bezpieczeństwa może zostać on w najbliższym czasie zamknięty dla wiernych.
Głównym źródłem problemów konstrukcyjnych jest drewniana więźba dachowa, która z upływem czasu opada coraz niżej, wywierając nacisk na żebrowanie sklepienia kościoła, co przekłada się na pęknięcia na suficie świątyni i odpadający tynk. Pokaźne fragmenty spadają w okolice ławek, w których w czasie mszy zasiadają wierni. Sytuacja uległa radykalnemu pogorszeniu w ostatnim miesiącu, kiedy to obfite opady i zalegający na środkowej części kopuły śnieg wywarł duży nacisk na więźbę, powodując jej dalsze osiadanie i co za tym idzie – pękanie stropu kościoła.
- Nikt nie ma świadomości, jaka jest skala problemu, wielu ludzi bagatelizuje ten problem. Co miesiąc wchodzę pod dach i podcinamy elementy więźby, żeby nie naciskała na żebra sklepienia. Z zewnątrz wygląda to tak że jest normalnie, póki nic nie spadnie na dół nikt nie podejmuje działania. A tak było w grudniu 2015 roku, kiedy to z sufitu odpadł tynk na miejsce prezbiterium, tam, gdzie najczęściej siedzą dzieci. Na szczęście stało się to wieczorem, udało się nam to naprawić – mówi Ireneusz Michalski, wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Dzielnicy Strzemieszyce, działającej aktywnie na rzecz ochrony bazyliki.
Większość prac remontowych w kościele wykonywana jest dzięki pracy Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych firm. Łatane był pęknięcia w suficie, odbity został puchnący tynk w ścianach, przeprowadzona została inwentaryzacja całej konstrukcji. Działacze składają również wnioski o dofinansowania na rzecz konserwacji elementów bazyliki na łączną sumę ośmiu milionów złotych. Wszystkie naprawy prowadzone są na bieżąco, jednak jest to tylko walka z skutkami, a nie eliminacja źródła problemów konstrukcyjnych.
Siedem lat temu, po zgłoszeniu pierwszych problemów, działające przy bazylice Stowarzyszenie podjęło się sporządzenia pełnej dokumentacji konstrukcji. Tę przygotowali konserwatorzy zabytków i pracownicy Politechniki Gliwickiej. W 2019 roku udało się sporządzić również kosztorys napraw, opiewający wtedy na sumę dwóch i pół miliona złotych. W chwili obecnej, jak podaje Stowarzyszenie, koszty ze względu na gwałtowny wzrost cen materiałów na rynku budowlanym, wyniosłyby już cztery i pół miliona złotych. Niestety, bazylika takimi środkami nie dysponuje.
- Prowadzimy rozmowy z ArcelorMital, dystrybutorem stali w sprawie dostawy materiałów. Chcemy oryginalną, drewnianą konstrukcję zastąpić stalową, która nie byłaby narażona na działanie szkodników i nie ulegałaby niszczeniu z czasem. Mamy w tej sprawie również poparcie prezydenta Dąbrowy Górniczej, czekamy również na decyzję ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – mówi Ireneusz Michalski.
Czy naprawy uda się przeprowadzić w najbliższym czasie? Stowarzyszeniu Promocji Dzielnicy Strzemieszyce bardzo na tym zależy. Bez konkretnych działań lokalnym aktywistom pozostaje jedynie doraźne naprawianie efektów wielu lat zaniedbań. Nikt z nich nie chciałby, by jedna z pereł zagłębiowskiej architektury popadła w ruinę.
Nie przeocz
- Buble, niedoróbki i budowlana prowizorka. Gang majstrów niedoli znów atakuje
- To najbardziej nawiedzone miejsca na Śląsku. Oglądasz tylko na własne ryzyko
- Najlepsi ginekolodzy na Śląsku - lista TOP 20. Sprawdź zestawienie specjalistów
- To 10 najbardziej luksusowych hoteli w Beskidach. Co oferują, ile trzeba zapłacić?
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najpiękniejsze Ślązaczki na Instagramie. Zobaczcie te gryfne frelki ZDJĘCIA
- Te miejscowości w Śląskiem niedługo przestaną istnieć! Sprawdźcie, co się zmieni
- Zakupy 20 lat temu na Śląsku. Tak kupowaliśmy w latach 2002-2006. Zobaczcie zdjęcia
- Katowice w PRL-u. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia Katowic z lat 60., 70. i 80. XX wieku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót