Bazylika św. Wojciecha w Mikołowie: Koronacja Matki Bożej...

  Bazylika św. Wojciecha w Mikołowie: Koronacja Matki Bożej Mikołowskiej ZDJĘCIA

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koronacja Matki Bożej Mikołowskiej w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie
  1/200

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jolanta Pierończyk

  Koronacja Matki Bożej Mikołowskiej w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie odbyła się bardzo uroczyście w niedzielę, 5 sierpnia. Procesja przeszła sprzed starego kościoła do bazyliki. Koncelebrowanej mszy przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
  - Maryja uczy nas pobożności; uczy, jak uczestniczyć w sakramentach świętych, jak się modlić. Maryja wypełnia przestrzeń, w której wierni, my wszyscy, doświadczamy szczególnej łaski Bożej - powiedział na wstępie uroczystości ks. proboszcz Mirosław Godziek

  Koronacji Matki Bożej Mikołowskiej w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie dokonał abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

  W kazaniu abp Wiktor Skworc powiedział m.in.:
  Witaj, Matko Pana, Królowo Miłosierdzia Bożego. Historia zbawienia to historia spotkań, to dzieje spotkań Boga z człowiekiem, które zawsze prowadzą do spotkania z bliźnimi. Na początku XVIII wieku mikołowianie i mieszkańcy ziemi mikołowskiej spotkali się z Maryją w jej wizerunku zwanym wizerunku Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego) sprowadzonym przez ówczesnego proboszcza. W w 1955 kopia tego obrazu nazywanego też wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej trafiła do kościoła św. Wojciecha, w którym Matka Boża doznaje czci jako Matka Miłosierdzia, ukazując Jezusa jako samo miłosierdzie.


  Matka Miłosierdzia. Mówiąc o miłosierdziu arcybiskup podkreślił, że "dobro nie czyni się w zgiełku", że "siła miłości wyraża się w spokojnej dyskrecji codziennej służby".
  - Zatrzymajmy się na tych trzech podstawowych słowach: dyskrecja, codzienna służba. Niech te słowa będą wskazaniem w naszych relacjach z bliźnimi w pełnieniu dzieła miłosierdzia. Wysłuchujmy dyskretnie naszych bliźnich. Bądźmy dla nich oparciem i źródłem pomocy. Bądźmy wobec nich miłosierni i delikatni, dochowujący powierzonej tajemnicy. Niech to dzisiejsze modlitewne spotkanie z Bogiem, Jego Matką i sobą nawzajem umocni nas w wierze, nadziei, postawie wzajemnej służby i miłości miłosiernej - mówił metropolita katowicki.

  Prośmy Boga, by podniosły akt koronacji mikołowskiego wizerunku i spotkanie z Matką Miłosierdzia i samym miłosierdziem przemieniały nas i nasze spotkania z bliźnimi: w rodzinach, sąsiedztwie, społeczeństwie ku dobru. I pamiętajmy, że dobra nie czyni się w zgiełku. A siła miłości miłosierdzia wyraża się w spokojnej dyskrecji codziennej służby na wzór Maryi, naszej królowej. Ona tego nas uczy. To dzięki miłosiernej służbie, którą chcemy podejmować po tym spotkaniu z wizerunkiem Matki Miłosierdzia korony na mikołowskim obrazie nigdy nie stracą blasku. Maryjo, Ratunku Ludu Mikołowskiego i całej archidiecezji katowickiej, wstawiaj się za nami - powiedział abp Skworc na koniec kazania.

  Było też odczytanie zawierzenia Matki Bożej Mikołowskiej całej społeczności Mikołowa.

  W uroczystości koronacji wzięli udział także: abp senior Damian Zimoń, biskupi pomocniczy Adam Wodarczyk i Marek Szkudło oraz biskup nominat Grzegorz Olszowski, pochodzący z parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Abp Skworc ogłosił, że sakrę biskupią otrzyma on 12 września i zaprosił wszystkich mikołowian na tę ceremonię.

  ZOBACZ TAKŻE
  ]Jakie korony, jaki płaszcz otrzymała Matka Boża?
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idź na wybory

  Jaras Łódź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  mochery po mszy pójdą stadnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na podstawie badań sondażowych wiadomo że

  apollo666 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  przeciętny zwolennik PIS ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe czyli 'ciemny lud który wszystko kupi' jak to trafnie swego czasu ujął obecny szef TVPis, na forum łatwo ich rozpoznać po licznych...rozwiń całość

  przeciętny zwolennik PIS ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe czyli 'ciemny lud który wszystko kupi' jak to trafnie swego czasu ujął obecny szef TVPis, na forum łatwo ich rozpoznać po licznych błędach ortograficznych; nieudacznicy życiowi; bezrobotni na zasiłkach z gromadą dzieci; menelstwo; kibole; pensjonariusze psychiatryków; słuchacze toruńskiego radyjka z zaawansowaną demencją; mieszkańcy ściany wschodniej czyli regionu gdzie jest największa ciemnota i zacofanie, ponadto 100% księży ale tu wiadomo że chodzi tylko o czysty interes gdyż pod rzadami 'dobrej zmiany' kasiora płynie szerokim strumieniem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze kilka obrazów ,a żydki

  tępicielgówna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  zaczną znowu wreszczeć że to holokaust.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOLEJNY BOCHOMAZ PRZEDSTAWIAJĄCY ŻYDÓWKĘ

  AWE666SATA.n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  KORONOWANY. CZY W POLSCE NIMA RODOWITYCH ŚWIĘTYCH ?.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim