Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Jana Machy w Katowicach. Program i transmisja TV

js
Ks. Jan Macha. W Katowicach odbędzie się uroczystośc beatyfikacji.
Ks. Jan Macha. W Katowicach odbędzie się uroczystośc beatyfikacji.
Beatyfikacja ks. Jana Machy w Katowicach. Sprawdź szczegółowy program uroczystości, zasady udziału i plan transmisji telewizyjnych. W sobotę, 20 listopada, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, odbędą się uroczystości beatyfikacji księdza Jana Machy.

20 listopada o 10:00 odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy. Otwarcie katedry dla uczestników Mszy świętej beatyfikacyjnej nastąpi o 8:00. Czuwanie modlitewne poprzedzające Eucharystię rozpocznie się o 9:00. Większość miejsc w archikatedrze będzie ogólnodostępna. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.

Beatyfikacja ks. Jana Machy w Katowicach

- W katedrze będzie wyznaczona specjalna strefa dla zaproszonych gości oraz inne miejsca zarówno siedzące, jak i stojące dla chcących wziąć udział w uroczystości. Katedra będzie otwarta od godz. 8:00. Zachęcamy do wcześniejszego przybywania i zajmowania dostępnych miejsc – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Przewidziane zostały także telebimy umożliwiające uczestnictwo w wydarzeniu osobom, które nie zmieszczą się w katedrze.

- Pierwszy ustawiony będzie w krypcie katedry. Tam również będzie można zajmować miejsca od godz. 8:00. Drugi telebim będzie przygotowany na skwerze przed katedrą – mówi ks. Wojtal.

Archikatedra w Ktowicach. Zasady sanitarne

Organizatorzy przypominają, że wszystkich uczestników liturgii obowiązują podstawowe zasady sanitarne: dezynfekcja rąk (przy wejściu do katedry), zasłanianie ust i nosa maseczką.

Zachęca się do wcześniejszego przybywania do katedry i zajmowania dostępnych miejsc.

Na godz. 9:00 zaplanowano czuwanie modlitewne przed beatyfikacją przygotowane m.in. przez Teatr Cordis z Jastrzębia.

Beatyfikacja ks. Jana Machy. Jak dojechać do katedry

Najlepiej komunikacją miejską.
- Z punktu widzenia praktycznego i logistycznego na beatyfikację warto przybywać przede wszystkim komunikacją miejską. Do katedry można bardzo wygodnie dojechać tramwajami lub autobusami. To oszczędzi stresu przy poszukiwaniu miejsc parkingowych, których może zabraknąć – zauważa ksiądz rzecznik.

Osoby, które zdecydują się na przyjazd samochodami, będą mogły skorzystać z parkingów w rejonie Placu Sejmu Śląskiego oraz centrum handlowego „Belg”.

Nie będzie natomiast możliwości zaparkowania pojazdów w pobliżu katedry tzn. na ulicach:

  • Wita Stwosza,
  • Plebiscytowej,
  • Powstańców,
  • Domina
  • Czempiela.

– Rozwiązaniem mogą być także parkingi przy tzw. centrach przesiadkowych w dzielnicach Brynów, Załęże i Zawodzie z możliwością dojazdu do katedry dostępną komunikacją miejską – dodaje ks. Wojtal. – Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla tych wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w nim udział. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam tych planów. Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad sanitarnych: dezynfekcja rąk (przy wejściu do katedry), zasłanianie ust i nosa maseczką, odpowiedni dystans – apeluje w imieniu organizatorów rzecznik.

Beatyfikacja ks. Jana Machy: przebieg uroczystości

Sylwetkę ks. Jana Machy w trakcie Mszy przedstawi ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Autorem wizerunku sługi Bożego ks. Jana Machy, który zostanie odsłonięty w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej jest prof. Antoni Cygan, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obraz zawiśnie następnie w kaplicy śląskiego seminarium duchownego w Katowicach, którego patronem ma zostać ogłoszony męczennik.

Jedną z relikwii, które będą niesione w trakcie procesji, będzie zakrwawiona chusteczka ks. Machy, którą gestapowcy przekazali rodzinie po wykonanym wyroku śmierci. Będzie to także różaniec wykonany własnoręcznie przez duchownego z więziennego siennika oraz palka – element bielizny kielichowej, którym celebrans zwyczajowo nakrywa kielich w czasie Mszy św.

Do samej katedry będzie mogło wejść ponad 3 tys. wiernych. Udostępniona zostanie również katedralna krypta mogąca pomieścić kolejne kilkaset osób. Na zewnątrz świątyni zostaną ustawione telebimy.

Beatyfikacja ks. Jana Machy TRANSMISJA

Transmisję z uroczystości beatyfikacyjnych przeprowadzą TVP 1 i TVP 3 Katowice, TVP Polonia, Program 1 Polskiego Radia, a także diecezjalna rozgłośnia Radio eM i inne lokalne stacje radiowe. Przebieg beatyfikacji będzie też można śledzić w internecie.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego był ks. Damian Bednarski, który mówi: Czas pandemii pokazał nam, że musimy uczyć się cierpliwości. Czekaliśmy więc cierpliwie na decyzję w sprawie daty beatyfikacji. Teraz prośmy Opatrzność, żebyśmy mogli bez przeszkód uczestniczyć w wyniesieniu na ołtarze męczennika z Górnego Śląska.

Uroczystości beatyfikacyjne były zaplanowane na 17 października 2020 roku, data musiała zostać przesunięta z powodu pandemii koronawirusa.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 i trwał do 5 września 2015 roku. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, Papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku.

Ks. Jan Macha

Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 w Chorzowie Starym, zmarł 3 grudnia 1942 w Katowicach. Był działaczem ruchu oporu, został zamordowany w więzieniu przez Niemców. Został ścięty gilotyną w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu więzienia w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. Ks. Jan Macha został skazany na śmierć przez hitlerowców za pomoc rodzinom powstańców, którzy zostali aresztowani przez gestapo za udział w powstaniu śląskim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera