Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja księdza Jana Machy. Wierni zgromadzili się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach na uroczystej mszy świętej

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Beatyfikacja ks. Jana Machy w Archikatedrze Chrystusa Króla w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Beatyfikacja ks. Jana Machy w Archikatedrze Chrystusa Króla w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W sobotę 20 listopada w Archikatedrze Chrystusa Króla odbywają się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jana Machy. Od rana w katedrze gromadzili się wierni, którzy chcieli uczestniczyć w powitaniu kapłana w gronie błogosławionych. W uroczystościach bierze udział rodzina błogosławionego księdza Jana Machy.

20 listopada w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbywają się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jana Machy, męczennika, bohatera podziemia, który został stracony 3 grudnia 1942 roku, pozostając wiernym wartościom, które niósł przez całe życie. Wierni od rana gromadzą się w Archikatedrze. Można oczekiwać, że w mszy świętej weźmie udział kilka tysięcy osób.

Otwarcie katedry dla uczestników Mszy świętej beatyfikacyjnej nastąpiło już o godz. 8. Czuwanie modlitewne poprzedzające Eucharystię rozpoczęło się godzinę później. Większość miejsc w archikatedrze będzie ogólnodostępna.

W uroczystościach beatyfikacyjnych, które odbywają się w Archikatedrze Chrystusa Króla uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz kościelnych na czele z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, prymas Wojciech Polak i kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Biskupów, wiernych i przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych przywitał arcybiskup Wiktor Skworc, który specjalne słowa skierował do kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Arcybiskup Wiktor Skworc poprosił świątobliwość papieża Franciszka o przyjęcie do grona błogosławionych księdza Jana Franciszka Machę.

Beatyfikacja ks. Jana Machy: przebieg uroczystości

Sylwetkę ks. Jana Machy w trakcie mszy przedstawił ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego.

- Ksiądz Jan Macha łączył posługę kapłańską z działalnością charytatywną. Sława jego męczeńskiej śmierci zaczęła się roznosić już w czasie wojny - mówił ks. Damian Bednarski.

Po przedstawieniu sylwetki nowego błogosławionego kardynał Marcello Semeraro odczytał słowa papieża Franciszka, który wyraził zgodę na przyjęcie księdza Jana Machy w poczet błogosławionych kościoła katolickiego. Dzień wspomnienia błogosławionego wyznaczono na 2 grudnia. Wspomnienie ma być obchodzone w miejscach i w sposób zgodny z prawem kanonicznym.

Następnie odsłonięto specjalny obraz. Autorem wizerunku sługi Bożego ks. Jana Machy, który zostanie odsłonięty w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej jest prof. Antoni Cygan, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obraz zawiśnie następnie w kaplicy śląskiego seminarium duchownego w Katowicach, którego patronem ma zostać ogłoszony męczennik.

Na ołtarz wniesiono również relikwie błogosławionego. Jedną z relikwii, jedną z nich była zakrwawiona chusteczka ks. Machy, którą gestapowcy przekazali rodzinie po wykonanym wyroku śmierci. Drugą relikwią był różaniec wykonany własnoręcznie przez duchownego z więziennego siennika oraz palka – element bielizny kielichowej, którym celebrans zwyczajowo nakrywa kielich w czasie Mszy św. Wśród relikwii znalazł się również ostatni list pisany do rodziców na cztery godziny przed śmiercią.

Kardynał Semeraro: "Karta prawdziwie heroicznej wiary i miłości na Górnym Śląsku"

Homilię kardynała Marcello Semeraro, która została napisana po włosku, odczytał biskup Marek Szkudło.

- Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemie, nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Siostry i bracia, słowa Ewangelii św. Jana wprowadzają nas w sedno celebracji, na której spotykamy się dzisiaj w Wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w poświęconej jemu katowickiej Katedrze – mówił podczas homilii kardynał Marcello Semeraro.

- Św Augustyn to nauczanie Jezusa o ziarnie pszenicy skomentował: „Był tym ziarnem, które miało umrzeć, aby się rozmnożyć. Świadectwo, które Jan Franciszek Macha, dzisiaj błogosławiony, złożył Panu Jezusu w historii kościoła na Górnym Śląsku stanowi kartę prawdziwie heroicznej wiary i miłości. On również obumarł jak ziarno pszenicy. Przez system nazistowski, pełen nienawiści, do tych, którzy sieją dobro, został zamordowany, aby przekazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa, którego najwyższym prawem jest przykazanie miłości – dodawał kardynał Semeraro, podkreślając, że błogosławiony ksiądz Jan Macha żył, wypełniając przykazanie miłości.

- Oddał życie za Królestwo Chrystusa – mówił kardynał. - Nawet jeżeli błogosławiony zmarł zgodnie z ludzką logiką przedwcześnie, jego nadzieja pełna była nieśmiertelności i pokoju.

Kardynał Marcello Semeraro wyraził podziw dla postawy księdza Machy, który nawet w obliczu śmierci, wyrażał troskę o swoich bliskich. - Proszę Wszechmogącego, drodzy rodzice, aby Was pocieszył. Bo mi niczego nie jest tak żal, jakbym widział Wasze smutne twarze i przejęte bólem serca. Mam nadzieję, że Pan Bóg Was pocieszy – pisał do rodziców bł. ksiądz Jan Macha.

- Jak cenny jest dzisiaj jego przykład, jakże cenne jest jego nauczanie – mówił kardynał Semeraro, przypominając, że bł. ksiądz Macha nie przechodził obojętnie wobec żadnej tragedii, niosąc pomoc innym. - W podzielonym społeczeństwie, gdzie indywidualizm i heroizm wydają się coraz bardziej umacniać z powodu braku autentycznych i szczerych relacji, nasz błogosławiony przypomina, że Chrystus będzie nas sądził za miłość i dobro, które uczyniliśmy.

W homilii przytoczono fragmenty ostatniego listu błogosławionego księdza Jana Machy do rodziców: „ To jest mój ostatni list. Za 4 godziny wyrok będzie wykonany. Kiedy więc ten list będziecie czytać, mnie nie będzie już między żyjącymi! Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie.”

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera