BEAUTIFUL COMPANY Z WROCŁAWIA: 3 BŁĘDY ZARZĄDZANIA W CZASIE PANDEMII

Materiał informacyjny BEAUTIFUL COMPANY
Udostępnij:
Pandemia Covid-19 skutecznie dała się we znaki wielu sektorom. Firmy były zmuszone oddelegować pracowników do pracy zdalnej, w związku z czym powstało ryzyko braku pełnego nadzoru czasowego i jakościowego nad ich pracą. W Beautiful Company radzimy: szefie, nie zakładaj od razu najgorszego – spadku motywacji i efektywności. Włącz inteligencję emocjonalną, pomyśl, co dzieje się w głowie twoich pracowników i zmodyfikuj swoje podejście.

BIZNES TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE

Kiedy nie jesteś pewien jutra, klienci odchodzą, spadają obroty i zastanawiasz się, czy za kilka miesięcy nadal będzie miejsce, do którego wrócisz, łatwo jest zapomnieć, że z kłopotów mogą wyciągnąć cię właśnie ludzie, których zatrudniłeś. Twój zespół specjalistów pracuje z domu i tak jak ty, próbuje przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.

Ci ludzie mają często rodziny i kredyty hipoteczne, więc niepewność jutra może znacząco wpłynąć na ich poziom stresu, co nie tylko będzie rzutowało na zdrowie, ale także na jakość wykonywanej pracy. Na pewno mają w głowie wiele pytań:

Czy zostanę zwolniony?

Czy pojawią się cięcia wynagrodzeń?

Czy szef zrozumie mniejsze wyniki?

Jak korzystać z systemów do pracy zdalnej?

Konkretna informacja w tych obszarach może zdziałać cuda. Regularna informacja zwrotna, sprawna komunikacja i bieżące omawianie stanu faktycznego porządkuje ludziom chaos, który mają w głowach. Potrafi również uspokoić, bo każda prawda, nawet ta trudna, będzie lepsza od niepewności i domysłów.

DIALOG TO PODSTAWA

Kiedy zespół nie otrzymuje na bieżąco informacji od lidera, zaczyna się równia pochyła w dół. Zostawiamy wszystkich na pastwę newsów z internetu oraz komentarzy na forach o nowej, smutnej rzeczywistości i fali zwolnień. Brak wiedzy o tym, co przyniesie jutro uruchamia lawinę negatywnych scenariuszy wśród pracowników, którzy zamiast pracować, kontaktują się ze sobą i demotywują wzajemnie.

Drogi szefie – włącz empatię i porozmawiaj ze swoimi ludźmi nie tylko o codziennych zadaniach, ale także o tym, jak się czują. Pokaż im, że mogą liczyć z twojej strony na zrozumienie i wsparcie emocjonalne.

PRACUJMY RAZEM

Rozmawiając w gronie przedsiębiorców odnosimy czasem wrażenie, że managerowie tak bardzo skupili się na wypełnianiu dokumentów związanych z tarczą rządową, że na pracę z zespołem w zasadzie zabrakło im czasu. Wydają krótkie, szczątkowe polecenia i oczekują olśniewających rezultatów. Tych oczywiście nie ma, więc do realiów biznesowych wkrada się nerwowa atmosfera oraz grożenie zwolnieniami.

W czasie kryzysu potrzeba lidera z prawdziwego zdarzenia, który, jak Sobieski pod Wiedniem, natchnie ludzi nadzieją, energią i porwie do walki o nowe jutro. Pamiętajmy, że ludzie bacznie obserwują swoich przełożonych, zwłaszcza w trudnych czasach. W związku z tym warto zakasać rękawy, usiąść do laptopa, zrobić zebranie z zespołem, zaangażować się bardziej w pracę z ludźmi, by pokazać, że szef nie jest tylko od wydawania poleceń, ale działa z nimi ramię w ramię.

Każda akcja powoduje reakcję. Brak akcji zresztą też. Szefowie – tylko od was zależy, jak potoczą się losy waszej firmy i zatrudnionych ludzi. Włączcie empatię, popracujcie nad komunikacją, postawcie na otwartość i wsparcie, a ludzie oddadzą wam to z nawiązką.

Materiał oryginalny: BEAUTIFUL COMPANY Z WROCŁAWIA: 3 BŁĘDY ZARZĄDZANIA W CZASIE PANDEMII - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie